Migrena w ciąży

Szacuje się, że w czasie 9 miesięcy oczekiwania na poród ok. 30% ciężarnych doświadcza silnych bólów głowy. Nawet połowa tych przypadków to migrena w ciąży. Dolegliwość z tzw. aurą pojawia […]

migrena w ciąży

Szacuje się, że w czasie 9 miesięcy oczekiwania na poród ok. 30% ciężarnych doświadcza silnych bólów głowy. Nawet połowa tych przypadków to migrena w ciąży. Dolegliwość z tzw. aurą pojawia się niezwykle rzadko. Poznaj przydatne informacje i najczęstsze zalecenia lekarzy!

Bóle migrenowe należą do najsilniejszych, choć u kobiet w ciąży rzadziej przybierają najbardziej uciążliwą postać. Nauka poznała już stojące za nimi mechanizmy fizjologiczne oraz czynniki sprzyjające. Jednak źródła powstawania choroby wciąż pozostają zagadką. Migrena w ciąży jest dla pacjentek jeszcze bardziej dokuczliwa, gdyż ze względów medycznych nie mogą zażywać silnych środków farmakologicznych, jakie są najczęściej stosowane. W większości przypadków trzeba ograniczyć się do domowych sposobów i środków zapobiegawczych. Napady silnego bólu głowy mają zróżnicowany przebieg – trwają od 2–4 h do ponad 3 dni. Mogą im towarzyszyć objawy dodatkowe, m.in. mdłości i wymioty.

Migrena w ciąży – przyczyny i rodzaje migrenowych bólów głowy u ciężarnych kobiet

Bezpośrednią przyczyną migreny jest powiększanie niektórych naczyń krwionośnych i uciskanie nerwów. Z tego powodu to choroba klasyfikowana jako zaburzenie układu nerwowego. U kobiet w ciąży najczęściej występuje w I trymestrze – w II i III napady są rzadsze lub ustają całkowicie. Najprawdopodobniej ma to związek z intensywnością zmian hormonalnych, które wpływają m.in. na wzrost ciśnienia krwi. Hormony to nie jedyny czynnik, który może wywoływać dokuczliwe bóle głowy. Za migrenę w ciąży mogą odpowiadać także:

  • sytuacje stresowe;
  • silne emocje;
  • fizyczne zmęczenie, wysiłek;
  • hałas;
  • zmiana pogody (ekspozycja na słońce, czynniki atmosferyczne)
  • niedostateczna ilość snu.

W niektórych przypadkach problemy nie kończą na pulsującym bólu. Ciążowa migrena z aurą charakteryzuje się zaburzeniami widzenia (błyski, mroczki przed oczami), nadwrażliwością na dotyk, niedowładem i drętwieniem różnych części ciała. Te objawy pojawiają się przed bólem głowy, nie zawsze ustępują z narastaniem bolesności. Nie stwarzają realnego zagrożenia dla zdrowia i życia matki oraz nienarodzonego dziecka, ale mogą budzić niepokój u pacjentki. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem w sprawie migreny w ciąży. Szybka konsultacja lekarska online przyda się do wyboru optymalnego sposobu złagodzenia bólu.

Zobacz też  Migreny z aurą – przyczyny, objawy, leczenie

Ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania większości leków na migrenę

W leczeniu bólów migrenowych najczęściej stosuje się głównie tryptany, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz nieopioidowe środki przeciwbólowe. Wśród produktów przepisywanych pacjent(k)om z migreną są m.in. Almozen, Nimesil, Frimig, Zolmiles, Coffecorn Forte i wiele innych produktów. Duża część preparatów dostępnych aptekach – również bez recepty – mogłaby zaburzyć rozwój płodu

Za stosunkowo bezpieczne uchodzą leki oparte na paracetamolu i kwasie acetylosalicylowym, ale jedynie w niskich dawkach. Dlatego o stosowaniu środków farmakologicznych powinien zdecydować lekarz prowadzący pacjentkę.

Kolejna kwestia to stosowanie leków na migrenę w ciąży przez kobiety, które chorowały i zażywały określone substancje jeszcze przed decyzją o powiększeniu rodziny. Pacjentki powinny zasięgnąć porady swoich specjalistów. Niektóre preparaty pozwalają na kontynuację terapii w brzemiennym stanie. Może to oznaczać konieczność wystawienia kolejnej recepty. Najłatwiejszym sposobem pozyskania zlecenia lekarskiego będzie e-recepta online.

Jak sobie radzić z migreną w ciąży?

Najlepiej ograniczyć czynniki, które mogą wywoływać bóle migrenowe – unikać zdenerwowania, odpoczywać, zażywać ruchu w umiarkowany sposób, dbać o dietę i nawodnienie. Wiele ciężarnych powinno przemyśleć kwestię odejścia z pracy na zwolnienie lekarskie. Zgodnie z prawem przysługuje im 270 dni L4 w ciągu roku, czyli de facto całe 9 miesięcy. Wniosek o e-zwolnienie online można złożyć za pośrednictwem naszego serwisu.

A co można zrobić, kiedy już pojawia się ból i nie ma co liczyć na żadne leki? 

W złagodzeniu migreny w ciąży mogą pomóc m.in. zimne okłady, ciepła kąpiel, herbaty z melisy, masaże i techniki relaksacyjne. Warto wypróbować również akupresurę. Wyróżnia się 5 punktów ucisku – na skroniach, między oczami, w okolicach karku, nad nadgarstkiem i w dolnej części stopy – które są w stanie zmniejszyć ból głowy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.