Zolmiles

Zolmiles - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Męczy Cię uporczywy ból migrenowy, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu? Szukasz leku, który jest w stanie rozwiązać ten problem? Lek Zolmiles jest odpowiednim medykamentem w tym celu. Przeczytaj opis leku, zasady jego stosowania i dawkowania. Umów się na wizytę online i zdobądź receptę na lek szybko i bez problemu.

Co zawiera opakowanie leku Zolmiles?

Opakowanie leku Zolmiles zawiera substancję czynną zolmitryptan, w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Kapsułki tworzące medykament są białe i płaskie, opakowane w blister pokryty folią zawierający od 2 do 12 tabletek w pudełku. Tabletka Zolmiles zawiera 2,5 mg lub 5 mg zolmitryptanu. Oprócz substancji czynnej lek zawiera także inne składniki, między innymi mannitol, krzemian wapnia, celulozę mikrokrystaliczną czy aspartam. Pełny skład leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Podobnie do innych leków, Zolmiles należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Do czego służy lek Zolmiles?

Lek ten służy do przeciwdziałania migrenowemu bólowi głowy. Podobnie do innych specyfików tego typu, jego zadanie skupia się na zwężeniu rozszerzonych naczyń krwionośnych w głowie, dzięki czemu ból zostaje szybko uśmierzony. Zolmines zwalcza także inne objawy towarzyszące migrenie, takie jak nudności czy nadwrażliwość na światło. Istotne jest to, że lek ten nie zatrzymuje trwającego już ataku choroby, więc zadziała tylko na początkowym etapie napadu migrenowego. Stosowanie go na późniejszym etapie będzie nieskuteczne.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie leku?

Zwykle stosowaną dawką jest jedna tabletka zawierająca 2,5 mg bądź 5 mg. W przypadku nawrotu objawów migreny, gdy nie minęły jeszcze 24 godziny od przyjęcia pierwszej dawki, można przyjąć drugą tabletkę. Może to nastąpić jednak nie wcześniej niż po 2 godzinach od przyjęcia poprzedniej. Dwie tabletki są maksymalną dawką, które może przyjąć pacjent w ciągu jednej doby. W momencie, gdy przepisane zostały tabletki w dawce 2,5 mg, maksymalną ilością dobową jest 5 g. W przypadku gdy każda z tabletek ma po 5 mg, pacjent może przyjąć łącznie 10 mg w ciągu 24 godzin.

Jak przyjmować tabletki Zolmiles?

Lek ten jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki znajdujące się w blistrze nie należy wyciskać z folii, lecz odpakować ją z okalającego kapsułkę zabezpieczenia. Następnie należy umieścić tabletkę na języku, gdzie zostanie ona rozpuszczona, co umożliwi jej połkniecie wraz ze śliną. W związku z tym, że rozpada się ona w jamie ustnej, nie ma konieczności popijania jej wodą. Nie ma także znaczenia to, czy lek przyjmujemy wraz z jedzeniem, czy poza posiłkami.

Zolmiles – przeciwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Zolmiles jest uczulenie na którykolwiek ze składników leku, choroby serca, nerek, wątroby, nadciśnienie lub przebyty udar mózgu. Warto także skonsultować wszelkie przyjmowane bądź planowane leki (nawet te kupowane w aptece bez recepty), ponieważ mogą one wchodzić w reakcję z tabletkami Zolmiles.

Lek Zolmiles a ciąża i karmienie piersią

Nie ma informacji na temat tego czy przyjmowanie tego medykamentu wpływa negatywnie na dziecko, więc wszelkie zamiary jego stosowania przez kobiety planujące lub już będące w ciąży, powinny zostać ściśle skonsultowane z lekarzem. Według informacji umieszczonych na ulotce dołączonej do opakowania matki noworodków nie powinny karmić piersią przez całą dobę po zażyciu leku.

Jakie działania niepożądane może powodować stosowanie leku Zolmiles?

Do najczęściej pojawiających się działań niepożądanych po spożyciu leku można zaliczyć uczucie senności, zawroty głowy, mrowienie w palcach rąk i nóg, ból żołądka czy mięśni. Rzadko spotyka się także przyspieszone bicie serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego, wzrost częstotliwości lub ilości wydalania moczu, lecz te objawy także mogą być zwiastunem niepożądanej reakcji organizmu na przyjęcie leku. Są to ponadto tylko niektóre ze skutków ubocznych, które może powodować stosowanie Zolmilesu, dlatego z pełną listą warto zapoznać się, korzystając z ulotki dołączonej do opakowania.

Zolmiles w reakcji z innymi lekami

Warto sprawdzić, czy leki przyjmowane obecnie lub planowane przez pacjenta reagują z Zolmilesem. W przypadku wystąpienia takich objawów jak wymioty ból głowy gorączkę czy trochę dawki konieczne jest szybkie skonsultowanie stanu zdrowia z lekarzem. Szczególnie istotna jest reakcja Zolmilesu z Almozenem, Cinie czy Relpaxem, ponieważ leki te mają podobny mechanizm działania. Przez to stosowanie ich jednocześnie może prowadzić między innymi do zawału udaru, niedokrwienia kończyn czy niedokrwienia jelit, spowodowanych przez nasilenie działania naczyń krwionośnych. Bardzo istotna jest także reakcja Zolmilesu z Furazolidonem czy Sancuso, ponieważ stosowanie obu leków jednocześnie może powodować nadmierny wzrost poziomu serotoniny w mózgu, i prowadzić do zaburzeń zwanych zespołem serotoninowym.


Zolmiles – podstawowe informacje · Kategoria: tabletki przeciwmigrenowe · Substancja czynna: zolmitriptan (zolmitriptanum) · Dawka: 2,5 mg · Opakowanie: 2/3/6/12 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!