Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Migrena

Potrzebujesz e-recepty? Wypełnij formularz i odbierz SMS z kodem e-recepty w 5 minut w naszym serwisie!

Migrena to przewlekła choroba, dotykająca wiele osób w różnym wieku, która charakteryzuje się samoistnym i silnym, pulsującym bólem głowy oraz innymi współistniejącymi objawami. W chwili napadu przydatny jest skuteczny lek na migrenę. Dlatego w przypadku powtarzających się ataków bólowych głowy warto skonsultować to z lekarzem, który wystawi receptę na odpowiedni preparat. Jednak czy skutecznym lekiem może być tylko ten wystawiony przez lekarza? A może istnieją inne sposoby na radzenie sobie z migreną?


Spis treści

Co to jest migrena i jakie są jej rodzaje?
Przyczyny migrenowych bólów głowy
Jak wygląda rozpoznanie migreny?
Dlaczego leki przeciwbólowe nie wystarczają na objawy migreny?
Jak leczy się migrenę? Czy można ją całkowicie wyleczyć?
Czy istnieją skuteczne leki przeciwmigrenowe bez recepty?

Co to jest migrena i jakie są jej rodzaje?

Migrena to chroniczne schorzenie neurologiczne związane z paroksyzmowym, nagłym bólem głowy o charakterze tętniącym, pulsującym. Atak migreny w niektórych przypadkach jest tak intensywny, że może utrudniać osobie chorej normalne funkcjonowanie. Napadowi uciskowemu głowy zazwyczaj towarzyszą dodatkowe objawy, wśród których można wymienić: nudności, nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne (np. światło, dźwięk i zapach), dreszcze, zaburzenia wzrokowe oraz zawroty głowy, będące skutkiem obiegu krwi w mózgu. Migrena to powszechne schorzenie, choć trudno jest uściślić liczbę osób, które faktycznie się z nim zmagają. Nie wszystkie przypadki są bowiem zdiagnozowane. Wiele osób chorych nie leczy migreny farmakologicznie, lecz godzi się z występującymi od czasu do czasu dolegliwościami, łagodząc je doraźnie na własną rękę. Migrena, tak jak większość schorzeń neurologicznych, ma kilka postaci, które wyodrębnia się ze względu na typowe objawy. Dwiema głównymi odmianami są: migrena bez aury (tzw. prosta), która charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem silnego bólu głowy u chorego oraz migrena z aurą (tzw. klasyczna), u której ból głowy poprzedza atak tzw. aury rozumianej jako neurologiczne zaburzenia wzroku i czucia. Z kolei migrena z aurą dzieli się na migrenę podstawną oraz migrenę równoważną. W terminologii leczniczej funkcjonują również odmiany migreny siatkówkowej (tzw. migrena oczna) i okoporaźnej. Można także wyróżnić choroby jednostkowe, do których zalicza się stan migrenowy i migrenę powikłaną.

Przyczyny migrenowych bólów głowy

Chociaż migrena to choroba często spotykana, do dziś nie ustalono konkretnych przyczyn jej występowania. Przyjęło się, że ma ona podłoże wieloczynnikowe – mogą mieć na nią wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Argumentem potwierdzającym tezę o oddziaływaniu uwarunkowań genetycznych na występowanie migreny jest to, że w większości przypadków problem ten dotyczyć może nawet kilku członków jednej rodziny. Natomiast wśród czynników środowiskowych (tzw. wyzwalających), które mogą mieć wpływ na pojawienie się migreny, wymienia się, m.in.: hormony płciowe, przemęczenie, silny stres, niewystarczającą lub przesadną ilość snu, spożywanie wysoko przetworzonych produktów, picie alkoholu i napojów z wysoką zawartością kofeiny oraz warunki atmosferyczne (np. gwałtowna zmiana ciśnienia), itd.

Jak wygląda rozpoznanie migreny?

W potwierdzeniu schorzenia migreny kluczowe znaczenie ma przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Prawidłową diagnozę można postawić już w oparciu o zgłoszone przez pacjenta symptomatyczne dolegliwości związane z migreną. Czasami jednak, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny pojawiających się u chorego objawów, zleca się wykonanie badań, np. elektroencefalografii lub tomografii komputerowej głowy. Pozwala to wyeliminować podejrzenie, że pacjent choruje, np. na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie tętnicy skroniowej, które to choroby wykazują objawy podobne do migreny.

Dlaczego leki przeciwbólowe nie wystarczają na objawy migreny?

Pacjenci, zmagający się z niezdiagnozowaną migreną, często próbują łagodzić jej objawy na własną rękę i stosują leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które są dostępne w aptece bez recepty. Tego typu preparaty zawierają w swoim składzie ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen lub inne substancje na bazie paracetamolu. Ponieważ migrena objawia się nie tylko nieznośnym bólem głowy, ale również innymi dolegliwościami fizycznymi, nie zawsze tego typu lekarstwa są w stanie pomóc pacjentowi. Należy pamiętać, że migrena jest schorzeniem powtarzającym się, więc w jej leczeniu istotne jest nie tylko hamowanie bólu, który się pojawia nagle, ale również profilaktyka. W tym celu warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który ustali najlepszą dla pacjenta formę terapii.

Jak leczy się migrenę? Czy można ją całkowicie wyleczyć?

Leczenie migreny polega na zwalczaniu jej objawów. Ma ono na celu przede wszystkim ograniczenie dolegliwości bólowych głowy, a także obniżenie częstotliwości występowania kolejnych napadów migrenowych. Niestety do tej pory nie wynaleziono skutecznej metody, która pozwala zwalczyć chorobę raz na zawsze. Podstawą leczenia migreny jest stosowanie farmakologii. Najczęściej specjaliści proponują osobom chorym korzystanie z silnych tryptanów, które dostępne są wyłącznie na receptę. Ich zadaniem jest stymulowanie receptorów serotoninowych. Z przepisu lekarza można również otrzymywać ergotaminę i dihydroergotaminę, które skutkują skurczem naczyń mózgowych. Jednak tego typu leki powodują ryzyko wielu powikłań, dlatego powoli się od nich odchodzi. Profilaktyczne leczenie migreny polega zwykle na stosowaniu leków, które przyjmuje się w terapii nadciśnienia, padaczki i depresji. O konieczności ich zażywania decyduje lekarz. Osób zmagających się z migreną z pewnością nie ucieszy fakt, że jest to choroba przewlekła. Do tej pory nie poznano skutecznych sposobów, które mogłyby doprowadzić do jej całkowitego wyleczenia. Chociaż napady bólowe, wynikające z tego schorzenia, pojawiają się regularnie, to trudno jest przewidzieć, jak często osoba chorująca będzie doznawać tego typu dolegliwości. Leczenie profilaktyczne u jednej grupy chorych znacząco zmniejsza częstotliwość migreny, a u innej nie. Zdarza się, że jedna osoba doświadcza problemów z migreną nawet kilkanaście razy w miesiącu, a inna w ciągu roku może mieć zaledwie kilka takich epizodów.

Czy istnieją skuteczne leki przeciwmigrenowe bez recepty?

Migrena to choroba, której skutki można łagodzić doraźnym stosowaniem leków bez recepty. Przy lżejszych bólach głowy sprawdzają się preparaty takie jak np. paracetamol, czy aspiryna, jednak w przypadku nasilonych objawów bólowych nie są one w pełni skuteczne. Ze względu na wydłużony czas działania istnieje ryzyko ich przedawkowania i pojawienia się skutków ubocznych, ponieważ zdarza się, że pacjenci w nadziei na ich efektywne działanie, przyjmują większe dawki takich preparatów. Osoby, które nie chcą przyjmować dużej ilości tabletek przeciwbólowych lub mają przeciwwskazania do ich stosowania (np. ciąża), stawiają na kurację tradycyjną: okłady na czoło, masaż głowy i karku, czy aromaterapię, a także na prewencję w postaci akupunktury, masaży, medytacji, itp.

Potrzebujesz e-recepty? Wypełnij formularz i odbierz SMS z kodem e-recepty w 5 minut w naszym serwisie!