Depresja atypowa – czym jest i jak ją leczyć?

Depresja atypowa różni się od swojego klasycznego odpowiednika. U pacjentów pojawiają się dodatkowe objawy, a w leczeniu stosuje się innego rodzaju leki. Jest jeden z najczęściej występujących rodzajów depresji. Depresja […]

depresja atypowa

Depresja atypowa różni się od swojego klasycznego odpowiednika. U pacjentów pojawiają się dodatkowe objawy, a w leczeniu stosuje się innego rodzaju leki. Jest jeden z najczęściej występujących rodzajów depresji.

Depresja atypowa i typowa są schorzeniami dosyć trudnymi do rozróżnienia. Lekarz bardzo często musi dokładnie przyjrzeć się objawom, aby ustalić, na jaki rodzaj choroby cierpi pacjent. Dlatego też chory musi zachować całkowitą szczerość podczas wizyty i otworzyć się przed specjalistą. Co należy wiedzieć o diagnozowaniu i leczeniu depresji atypowej?

Depresja atypowa – historia badań

Depresja atypowa pojawiła się w opracowaniach psychologów w latach 50. Zaobserwowano, że część pacjentów chorych na depresję, którzy leczeni są inhibitorami monoaminooksydazy, ma zdecydowanie lepsze wyniki kuracji. Specjaliści doszli do wniosku, że nie cierpią oni na typową depresję melancholijną. Pacjenci nie odczuwali problemów ze snem, braku apetytu, smutku oraz problemów z koncentracją. 

Symptomami ich choroby były:

  • senność;
  • wysoki apetyt;
  • wrażliwość na krytykę oraz odrzucenie.

Obecnie szacuje się, że na depresję atypową cierpi około 30% wszystkich pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia depresyjne. Jeżeli zobaczysz u siebie objawy depresji, koniecznie udaj się do lekarza. Dobrym wyborem będą konsultacje lekarskie online.

Czym jest depresja atypowa?

Depresja atypowa jest jedną z postaci depresji. Różni się ona od typowych przejawów tej choroby następującymi cechami:

  • reaktywnością obniżonego nastroju w odpowiedzi na nieprzyjemne sytuacje lub zdarzenia;
  • dużym apetytem, który prowadzi do zwiększonej masy ciała;
  • dużą sennością;
  • wrażeniem zmęczenia oraz ciężkości ciała. Cecha ta nazywana jest czasami „paraliżem ołowianym”;
  • odczuwaniem smutku, gdy osoba zostanie odrzucona w relacjach interpersonalnych.
Zobacz też  Depresja – rodzaje, przyczyny, leczenie

Wyróżnienie atypowego przebiegu depresji uwydatnia różnice między tym zaburzeniem a postaciami depresji związanymi z bezsennością, spadkiem apetytu oraz melancholią. Atypowa postać choroby pojawia się najczęściej we wczesnym wieku. Ten rodzaj depresji jest często połączony z zespołem lęku napadowego. W późniejszym etapie u pacjentów mogą zostać rozpoznane zaburzenia afektywne dwubiegunowe oraz depresja sezonowa. Obserwuje się to znacznie częściej niż w przypadku depresji typowej. Pacjenci chorujący na tego rodzaju schorzenia bardzo często nie mogą znaleźć w sobie na tyle dużo motywacji, by móc osobiście udać się do lekarza po receptę. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być e-recepta online.

Różnica pomiędzy depresją atypową a typową

Patogeneza zaburzeń psychicznych jest coraz lepiej znana współczesnej medycynie. Dzięki wieloletnim badaniom wyróżniono cechy odmienne pomiędzy typową a atypową odmianą depresji. Różnice dotyczą nie tylko objawów, ale także i innych aspektów tych chorób. Lekarze odkryli, że w mózgu pacjentów chorych na depresję dochodzi do wzmożenia lub osłabienia przepływu krwi w różnych częściach mózgu. W przypadku atypowego przebiegu choroby ma miejsce zmniejszenie przepływu krwi w płatach potylicznych mózgu.

Kolejną różnicą pomiędzy typowym a atypowym przebiegiem choroby jest przebieg snu. W przypadku klasycznej depresji skróceniu ulega latencja fazy snu REM. Osoby z depresją atypową mają przebieg snu bardzo zbliżony do naturalnego.

Specjaliści coraz częściej zwracają także uwagę na poziomy neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Ich nieprawidłowe poziomy mogą mieć bardzo duże znaczenie przy powstawaniu różnego rodzaju stanów depresyjnych i innych zaburzeń psychicznych.

Leczenie depresji atypowej

Pacjenci z depresją atypową lepiej reagują na leczenie farmakologiczne. W kuracji wykorzystuje się więc antydepresanty, takie jak moklobemid lub bupropion. Pozytywne skutki przynieść może również terapia behawioralno-poznawcza. Polega ona na tym, że pacjent zmienia własne wzorce zachowań oraz myśli. Terapeuci starają się, by chory zrozumiał, jaka jest zależność pomiędzy samopoczuciem a ilością podejmowanych działań. Jeżeli cierpisz na depresję, która wpływa na wykonywane przez ciebie obowiązki służbowe, warto wziąć na jakiś czas L4. Zwolnienie lekarskie online to najszybszy sposób na uzyskanie kilku dni wolnych.

Zobacz też  Depresja po COVID-19 – objawy i leczenie

Osoby cierpiące na depresję atypową potrzebują takiej samej pomocy, jak te chorujące na typowe odmiany depresji. Niebagatelne znaczenie ma tutaj wsparcie rodziny. Jeżeli widzisz, że z twoim członkiem rodziny lub znajomym dzieje się coś złego, nie wahaj się mu pomóc!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.