Jesienna depresja – przyczyny, objawy, leczenie

Jesienna depresja ma objawy bardzo zbliżone do swojej klasycznej odmiany. Różnica jest jednak taka, że pojawia się tylko w określonej porze roku. Współczesna medycyna nie jest w stanie do końca określić przyczyn tej dolegliwości.

jesienna depresja

Jesienna depresja, nazywana również depresją sezonową, dotyka coraz większą część społeczeństwa. Gdy kończy się lato, wiele osób ogarnia smutek, rozdrażnienie oraz brak motywacji. Czy z sezonowym obniżeniem nastroju można walczyć? Czytaj dalej!

Czym jest jesienna depresja

Nad zjawiskiem jesiennej depresji psychologowie oraz psychiatrzy pracują już od wielu lat. Bardziej profesjonalna nazwa tego zjawiska to sezonowe zaburzenie afektywne. W języku angielskim Seasonal Affective Disorder ma nawet bardzo stosowny skrót – SAD. Schorzenie to ma bardzo złożony charakter. Objawy występują jedynie w okresie jesienno-zimowy, a wiosną oraz latem ustępują. Częściej na dolegliwość tę cierpią kobiety. Jesienna depresja zwykle pojawia się po 30. roku życia. Dolegliwości trwają nie dłużej, jak kilkanaście tygodni. SAD to choroba bardzo często lekceważona, co może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.

Jeżeli zobaczysz u siebie lub u członka swojej rodziny objawy depresji sezonowej, to nie wahaj się i udaj się po pomoc. Konsultacje lekarskie online to bardzo szybki oraz wygodny sposób na kontakt z lekarzem!

Jakie są przyczyny jesiennej depresji?

Współczesna medycyna jeszcze nie do końca zdołała poznać przyczyny depresji sezonowej. Jest jednak kilka prawdopodobnych hipotez:

  • nadmiar melatoniny w organizmie;
  • zaburzenie rytmu dobowego;
  • zbyt mała ilość światła docierająca do siatkówki;
  • zaburzenia genetyczne związane z mutacją w genie melanopsyny.

Obecnie najbardziej popularną teorią jest ta, która dotyczy zbyt małej ilości światła słonecznego. Zdaje się potwierdzać ją fakt, że na depresję jesienną częściej chorują mieszkańcy najbardziej wysuniętych na północ krajów. Światło poprzez receptory znajdujące się w siatkówce oddziałuje na wydzielanie w szyszynce i podwzgórzu hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

Zobacz też  Depresja w Polsce – jaka jest skala problemu w naszym kraju?

Objawy depresji sezonowej

Jesienną depresję można rozpoznać po objawach, które częściowo przypominają depresję klasyczną. Różnica jest jednak w tym, że SAD występuje jedynie w okresie jesiennym i zimowym, a później ustępuje. Wśród objawów można wymienić:

  • obniżony poziom nastroju;
  • niepokój;
  • lękliwość;
  • rozdrażnienie;
  • anhedonia;
  • zaniżoną samoocenę;
  • senność;
  • brak motywacji;
  • myśli samobójcze.

Osoby cierpiące na depresję często nie są w na tyle dobrym stanie, aby udać się do lekarza po receptę. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być e-recepta online.

Leczenie depresji jesiennej

Depresja jesienna jest zespołem objawów depresyjnych. Nie jest to osobna jednostka chorobowa. W jej przypadku rzadko jednak wykorzystywane są środki farmakologiczne. Jedynie niektóre przypadki wymagają podania:

  • leki z grupy inhibitorów wychwytu noradrenaliny i dopaminy;
  • preparaty na bazie dziurawca;

Jedynie ostre przypadki depresji wymagają wykorzystania leków. Podstawowym sposobem leczenia jest fototerapia. Metoda ta polega na naświetlaniu siatkówki pacjenta za pomocą sztucznego światła, aby pobudzić wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój.

Jeżeli cierpisz na depresję sezonową i potrzebujesz dnia wolnego, rozwiązaniem dla ciebie może być zwolnienie lekarskie online!

Jesienna depresja może być niebezpieczną chorobą. Nie wahaj się poprosić o pomoc, gdy zobaczysz u siebie jej objawy!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.