Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Statystyki dotyczące tej choroby są bardzo alarmujące. Dodatkowo wiele osób po prostu wstydzi się swoich problemów. Dowiedz się więcej o tym, jak […]

Jak pomóc osobie z depresją

Depresja to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Statystyki dotyczące tej choroby są bardzo alarmujące. Dodatkowo wiele osób po prostu wstydzi się swoich problemów. Dowiedz się więcej o tym, jak pomóc osobie z depresją!

Depresja jest chorobą, której przebieg często uniemożliwia człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie. Smutek i brak chęci do życia sprawiają, że pacjent całkowicie odcina się od życia społecznego. Jeżeli widzisz, że ktoś z twoich znajomych wykazuje objawy świadczące o depresji, nie wahaj się mu pomóc. Rola znajomych oraz rodziny ma bardzo duże znaczenie przy leczeniu stanów depresyjnych.

Jakie są oznaki depresji?

Wczesne objawy depresji bywają bagatelizowane przez chorego oraz osoby z jego najbliższego otoczenia. Najbardziej charakterystycznymi symptomami są:

  • przewlekłe zmęczenie;
  • smutek;
  • odejście od zainteresowań;
  • niska samoocena;
  • problemy z koncentracją;
  • problemy z apetytem;
  • zaburzenia funkcji poznawczych;
  • pesymizm.

Jeżeli u danej osoby pojawia się przynajmniej kilka z powyższych objawów, które nie znikają po dwóch tygodniach, należy zasięgnąć opinii lekarza specjalisty. Dobrym wyborem może być lekarz online, dzięki któremu diagnozę możesz uzyskać bez wychodzenia z domu. Warto pamiętać, że objawy wymienione powyżej nie muszą od razu oznaczać depresji. Stany takie może wywołać po prostu epizodyczny spadek nastroju. Aby odróżnić go od choroby, warto sprawdzić, czy w życiu danej osoby nie doszło ostatnio do jakichś traumatycznych zdarzeń.

W pierwszej fazie depresji można u chorego spotkać się ze słowami: „nic mnie ostatnio nie cieszy”, „nic nie ma sensu” i tym podobnymi. Jest to pierwszy objaw, który mówi o tym, że dzieje się coś złego. W takim wypadku warto wiedzieć, jak pomóc osobie z depresją.

Zobacz też  Ile trwa depresja po rzuceniu palenia?

Jak pomóc osobie z depresją? Co możesz zrobić?

Najważniejszym zadaniem najbliższej rodziny oraz znajomych jest namówienie chorego na to, by rozpoczął leczenie. Najlepszym wyjściem będzie pójście do lekarza razem z nim, aby nie czuł się odosobniony. Na późniejsze wizyty może on już chodzić sam, ale warto mu co jakiś czas o nich przypominać, podobnie jest z regularnym przyjmowaniem leków. Jeżeli środki farmakologiczne skończyły się, a epizod depresyjny ulega zaostrzeniu, to pacjent może otrzymać receptę przez internet. E-recepta online to bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie!

Najbliższa rodzina powinna wciąż przypominać choremu, że jego dolegliwość można skutecznie leczyć. Doda to pacjentowi większej motywacji. Jednocześnie warto być dla niego wyrozumiałym i zauważać nawet niewielkie oznaki poprawy.

Pacjenta warto nakłaniać do wykonywania prostych codziennych czynności. Można go zaprosić na spacer lub wspólnie wykonać jakieś prace domowe. Nie należy jednak chorego do tego zmuszać, powinien on to zrobić za delikatną namową, ale mimo wszystko musi to być w pełni jego decyzja.

Chory na depresję musi zdawać sobie sprawę z tego, że rodzina oraz przyjaciele bardzo na niego liczą. Zrozumie wtedy, że walka z depresją ma sens, bo robi to nie tylko dla siebie, ale też dla najbliższych. Nie należy izolować pacjenta od życia rodzinnego!

Czego nie wolno robić?

Wiesz już, jak pomóc osobie z depresją. A czego nie należy robić? Depresji nie można traktować jak wymysłu lub chwilowego obniżenia nastroju. Pacjent musi być otoczony troską! Ważne jest to, aby zdawał on sobie sprawę z tego, że jego dolegliwości wynikają z choroby. Bagatelizowanie problemu to jedna z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić w przypadku depresji. 

Nie należy mówić do chorego, by ten wziął się za siebie lub sugerować mu, że przesadza. Trzeba walczyć o to, aby osoba dotknięta depresją otrzymała specjalistyczną pomoc. 

Zobacz też  Czy depresja jest uleczalna?

Należy unikać krytyki wobec chorego, ponieważ jego dolegliwość może się z tego powodu pogłębić. Nie wolno również podejmować prób uszczęśliwiania na siłę, ale warto zachęcać do podtrzymywania więzi z najbliższymi znajomymi. Jeżeli pacjent bardzo negatywnie reaguje na chęć pomocy niesionej przez rodzinę, to nie wolno się zrażać. Czasami trzeba po prostu czasu i wielu prób!

Jeżeli chory na depresję ma jakieś nałogi, to nie należy zmuszać go do ich rzucenia. Trzeba również unikać doradzania w ważnych życiowych decyzjach. Te powinno się odłożyć do momentu wyzdrowienia – warto pomóc choremu to zrozumieć. Nie powinno się izolować tej osoby od rodzinnych dyskusji, warto informować o planach oraz wszelkich problemach związanych z funkcjonowaniem wspólnoty domowej.

Za chorego nie wolno wykonywać żadnych prac i obowiązków. Powinno mu się w razie potrzeby z tym jedynie pomagać. Pamiętaj o tym, że z chorym należy rozmawiać o jego problemach, nie wolno w żadnym wypadku tego unikać. Chory na depresję będzie potrzebował czasem kilku dni wolnego, gdy jego objawy się nasilą. Rozwiązaniem może być wtedy e-zwolnienie online!

Depresja może być bardzo podstępną chorobą, której całkowite wyleczenie zajmuje niekiedy bardzo długi czas. Rola rodziny i znajomych jest w tym wypadku bardzo duża. Odpowiednia opieka nad pacjentem pomoże mu szybciej dojść do pełnej sprawności!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.