Ruchy mimowolne – nerwica i inne przyczyny występowania przypadłości

Kiedy pacjent nie panuje nad swoimi odruchami, mamy do czynienia ze zjawiskiem, jakim są ruchy mimowolne. Nerwica to tylko jedna z chorób, którym może towarzyszyć ten symptom. Co robić, po odkryciu u siebie tego rodzaju objawów?

ruchy mimowolne nerwica

Sytuacja, kiedy nie można zapanować nad odruchami, budzi przerażenie u chorych. Warto wiedzieć, co dokładnie oznaczają ruchy mimowolne: nerwica, pląsawica Huntingtona czy choroba Parkinsona? Każda z tych przypadłości wymaga odpowiedniej diagnostyki, a później dobrze dobranego leczenia.

Czym są ruchy mimowolne?

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać ruchy mimowolne? Nerwica to tylko jedna z chorób, która wyraża się w ten sposób. Dlatego warto dokładnie poznać problem, by wiedzieć, z czym przyjdzie się zmierzyć. Czy na tego typu dolegliwość może pomóc e-recepta? Osoby przewlekłe chore z pewnością powinny skorzystać z opcji uzupełnienia leków bez wychodzenia z domu.

Ruchy mimowolne to przypadłość, która sama w sobie nie jest chorobą. Wchodzi jednak w zakres objawów innych schorzeń. Są to czynności ruchowe, do jakich dochodzi bez woli oraz świadomości pacjenta. Odpowiadają za to zaburzenia układu pozapiramidowego. U osób zdrowych wspiera on prawidłową koordynację oraz precyzję ruchów. Jego dysfunkcje mogą mieć charakter wrodzony, ale również pojawiają się w wyniku chorób, które wpływają na struktury układu nerwowego.

Rodzaje ruchów mimowolnych

Ruchy mimowolne mogą mieć zróżnicowany charakter oraz nasilenie. Pojawiają się na przykład w postaci drżeń, ruchów pląsawiczych lub tików. Właśnie ich rodzaj może naprowadzić lekarza na chorobę, której towarzyszą. Wyróżniamy następujące typy ruchów mimowolnych:

  • różnego rodzaju drżenia, na przykład po przyjęciu konkretnej pozycji, w trakcie wykonywania czynności lub spoczynkowe;
  • ruchy pląsawicze, czyli szybkie i mimowolne ruchy kończyn, którym może towarzyszyć grymas twarzy;
  • ruchy atetoczne, mają charakter wijący i zazwyczaj są wykonywane przez kończyny górne;
  • ruchy dystoniczne, które polegają na mimowolnych skurczach przeciwstawnych mięśni, co prowadzi do przyjmowania nietypowych pozycji;
  • tiki, czyli krótkotrwałe ruchy mięśni – do tików zaliczamy na przykład mruganie powiekami, wykonywanie grymasów;
  • mikolonie, nazywane też zrywaniem mięśniowym, polegające na gwałtownych skurczach mięśni, które wywołują nagły ruch ciała;
  • balizm, czyli gwałtowne wyrzucanie przed siebie kończyn.
Zobacz też  Nerwica – ból pod prawym żebrem. Co oznacza ten objaw?

Ruchy mimowolne – nerwica

Jak zaznaczyliśmy, jednym z objawów zaburzeń lękowych są ruchy mimowolne. Nerwica zazwyczaj przejawia się drżeniem, czasami może dochodzić również do mikolonii. Oprócz tego częstym objawem są tiki. Dotykają one osoby, które cierpią na nerwicę natręctw lub nerwicę kompulsywną.

Specjaliści zgodnie przyznają, że zaburzenia lękowe, do których należy nerwica, są wywoływane przez długotrwały stres. Reakcja organizmu na olbrzymią presję bywa trudna do przewidzenia. Poza ruchami mimowolnymi chory doświadcza szeregu innych objawów somatycznych. To przede wszystkim trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca, ból głowy czy problemy gastryczne. Do tego dochodzi oczywiście stałe poczucie lęku i zagrożenia. W takim momencie trudno prowadzić normalne życie dlatego, aby dojść do siebie, warto wykorzystać L4 online.

Ruchy mimowolne – pozostałe przyczyny

Symptom, jakim są ruchy mimowolne, pojawiają się nie tylko przy zaburzeniach lękowych. Mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Towarzyszą również poważnym chorobom, w tym:

  • nowotworom ośrodkowego układu nerwowego;
  • chorobie Parkinsona;
  • chorobie Huntigtona;
  • stwardnieniu rozsianemu;
  • udarom mózgu;
  • wirusowemu zapaleniu mózgu;
  • nadczynności tarczycy;
  • zatruciu (metalami ciężkimi, lekami, alkoholem itp.).

Przyczyn przypadłości można doszukiwać się w wielu innych chorobach. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniej terapii.

Diagnostyka ruchów mimowolnych

Proces diagnostyczny zależy od tego, jaka choroba podejrzewana jest u pacjenta. Zazwyczaj na początku lekarz decyduje się na badania obrazowe oraz testy laboratoryjne. Czasami bywają konieczne również badania genetyczne. Poza tym istotny jest wywiad, ponieważ ruchy mimowolne mogą pojawiać się przy zaostrzeniu choroby przewlekłej.

Jeśli jednak przyczyny somatyczne ruchów mimowolnych zostaną wykluczone, wtedy przeprowadzane są konsultacje z psychologiem lub psychiatrą. Nerwica ma duży wpływ na samopoczucie, dlatego należy ją leczyć.

Zobacz też  Nerwica wegetatywna – objawy, przyczyny i leczenie

Ruchy mimowolne – jak przebiega leczenie?

Przebieg leczenia zależy od choroby, której towarzyszą ruchy mimowolne. Nerwica jest leczona przede wszystkim poprzez psychoterapię. Jeśli ma gwałtowny przebieg, lekarz może zastosować farmakologię. Warto zadbać również o odpoczynek oraz odciąć się od stresujących czynników. Pomocne w tym będzie zwolnienie lekarskie online.

Ruchy mimowolne mogą zwiastować zarówno nerwicę, jak i chorobę somatyczną. Każdą z przyczyn należy rozpoznać i leczyć. Pomoże to złagodzić lub nawet całkowicie wygasić objawy, które utrudniają życie choremu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.