Nerwica depresyjna – czym jest i jak ją leczyć?

Nerwica depresyjna charakteryzuje się nieuzasadnionym lękiem, który połączony jest z obniżeniem nastroju. Częstą przyczyną tego schorzenia jest stres. Warto też zaznaczyć, że nerwica depresyjna nie jest równoznaczna z depresją nerwicową, są to zupełnie inne schorzenia. Dowiedz się więcej o charakterystyce i leczeniu nerwicy depresyjnej!

nerwica depresyjna

Zaburzenia depresyjne mają wiele postaci. Wyróżnić można między innymi nerwicę depresyjną. Ze względu na podobne nazewnictwo nerwica depresyjna może zostać pomylona z depresją nerwicową, która nazywana bywa również dystymią. Są to jednak inne schorzenia. W nerwicy depresyjnej jednym z objawów jest obniżony nastrój, który współwystępuje z innymi objawami, między innymi z lękiem i strachem.

Czym jest nerwica depresyjna?

W nerwicy najbardziej wyróżniającym się objawem jest lęk, który może objawiać się pod różnymi postaciami. Charakteryzuje się on również tym, że jest nieuzasadniony. Nerwica często objawia się somatycznie, czyli poprzez symptomy fizyczne. Mogą to być bóle brzucha, głowy stawów, kołatanie serca oraz zaburzenia snu. CHoroba stanowi dosyć duży problem diagnostyczny, ponieważ wyniki badań pacjenta nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Chory narażony jest na lęki oraz fobie, w wyniku których może dojść do alienacji i napadów paniki. Nerwica depresyjna charakteryzuje się jeszcze występowaniem natręctw oraz nadmiernego pobudzenia, które mogą być bardzo trudne do opanowania. Kolejną cechą tego schorzenia jest obniżenie nastroju, ale objaw ten nie jest tak nasilony, jak przy dystymii.

Różnica pomiędzy nerwicą depresyjną a depresją nerwicową

Jak wynika z przyczyn i objawów powyższych chorób, trudno jest odróżnić je od siebie. Często zdarza się, że obie choroby przenikają się – lęk może towarzyszyć depresji, tak jak depresja może dołączyć do nerwicy. Dlatego nie bez powodu oba schorzenia określa się mianem zaburzeń lękowo-depresyjnych.

Depresja nerwicowa ma charakter przewlekły, jej dodatkowym objawem jest lęk. Dystymia jest także schorzeniem afektywnym, które musi trwać przynajmniej dwa lata. Przez ten okres widoczne muszą być stany obniżonego nastroju. Z dystymią łączy się poczucie beznadziei, brak energii, apetytu, smutek z krótkimi okresami lepszego samopoczucia. Osoby cierpiące na tę chorobę nie widzą żadnego sposobu na wyjście z trudnej sytuacji, trudno im poprosić o pomoc, a na zewnątrz często wydają się funkcjonować doskonale. Choroba różni się od klasycznie pojętej depresji. Poczucie beznadziei nie jest tak głębokie, ale jednocześnie sprawia, że chory nie odczuwa radości. Problem może mieć związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, czyli między innymi z obniżonym poziomem noradrenaliny i serotoniny. W przebiegu choroby pacjent odczuwa poczucie zagrożenia, lęki. Pojawić mogą się zaburzenia snu.

Zobacz też  Parestezje – nerwica a drętwienie ciała

Przy depresji nerwicowej konieczne może być regularne przyjmowanie leków antydepresyjnych. E-recepta to rozwiązanie dla osób, które nie mogą samodzielnie udać się do lekarza, a skończyły im się leki.

Objawy nerwicy depresyjnej

Wśród typowych objawów nerwicy depresyjnej można wymienić:

  • obsesyjne myśli i fobie;
  • pacjent zbytnio skupia się na swoim stanie zdrowia;
  • uczucie niepokoju i chęć ucieczki, które nie mają żadnej racjonalnej przyczyny;
  • chory nie potrafi pozbyć się negatywnych emocji;
  • rozdrażnienie i zmienność nastrojów;
  • stany depresyjne;
  • niemożność odczuwania przyjemności;
  • niskie zainteresowanie seksualnością.

Przyczyny nerwicy depresyjnej

Przyczyn nerwicy depresyjnej może być naprawdę wiele. Choroba może być powikłaniem klasycznej depresji lub współistnieć z nią. Czynniki etiologiczne związane z występowaniem nerwicy to:

  • genetyka – osoby, w których rodzinie występowały skłonności do zaburzeń lękowych oraz depresji, mają większą szansę na zachorowanie;
  • czynniki środowiskowe – traumatyczne przeżycia oraz doświadczenia mogą być czynnikiem wyzwalającym;
  • zaburzenia biologiczne w organizmie – można tutaj wymienić zaburzenia układu limbicznego, hormonalnego, podwzgórza, wzgórza i kory czołowej.

Nasilone stany nerwicy depresyjnej mogą znacznie utrudnić codzienne życie. Gdy do nich dochodzi, pacjent powinien wziąć kilka dni wolnego w pracy. L4 online to najszybszy sposób na to, by otrzymać zwolnienie ze względu na zły stan zdrowia.

Leczenie nerwicy depresyjnej

W leczeniu nerwicy depresyjnej najskuteczniejsza jest psychoterapia. Rozmowa z psychologiem może znacznie poprawić stan psychiczny pacjenta. Dzięki psychoterapii chory uczy się rozpoznawać swoje emocje, dzięki czemu zatrzymane zostanie błędne koło, które napędzane jest poprzez zaburzenia emocjonalne oraz dolegliwości somatyczne. Najczęściej stosowaną terapią jest poznawczo behawioralna. Jej celem jest to, by pacjent dotarł do źródła swoich problemów, zrozumiał swój dysonans wewnętrzne i ukryte potrzeby.

Czasami psychiatra może przepisać leki na nerwicę depresyjną. Często są to inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Rzadziej stosuje się inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Preparaty z grupy antydepresantów również są bardzo istotne w leczeniu choroby. Należy je jednak stosować według zaleceń lekarza, tylko w ten sposób można doprowadzić do wyleczenia.

Zobacz też  Nerwica jelit – przyczyny, objawy i leczenie

W niektórych przypadkach lekarze przepisują benzodiazepiny, które mają załagodzić lęk. Nie można ich przyjmować stale, bo mogą one doprowadzić do uzależnienia. Ten rodzaj leków dosyć szybko zwiększa tolerancję organizmu i jego zależność lekową.

Nerwica a psychoterapia

Psychoterapia jest najistotniejszym elementem leczenia w przypadku nerwicy. Psychoterapeutyczne oddziaływanie dzieli się na rekonstruujące oraz podtrzymujące. Obie formy te formy mają zapewnić pacjentowi zrozumienie oraz zaakceptowanie swojego problemu. Chory musi zrozumieć, że problemy z jego organizmem mają naturę psychiczną. W czasie terapii pacjent razem z psychologiem dobierze indywidualne sposoby radzenia sobie z emocjami. Będą one zgodne z indywidualnymi cechami osobowości i zgłaszanymi problemami. W psychoterapii najważniejszym celem jest powrót chorego do pełnej sprawności psychicznej, społecznej i fizycznej.

Nerwica może mieć okresy nasilenia się objawów. W ich przypadku pacjent może nie być w stanie poprawnie wykonywać obowiązków wobec pracodawcy. W tym wypadku konieczne będzie wzięcie L4. Zwolnienie lekarskie online to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą osobiście stawić się u specjalisty.

Nerwica depresyjna to poważny problem, który nie może pozostać nieleczony. Jeżeli chory nie podda się leczeniu, to jego objawy będą narastać. Odczuwasz objawy, które mogą wskazywać nerwicę? Udaj się do specjalisty!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.