Nerwica – ból brzucha i pleców

Jest wiele dolegliwości, które mogą być wywołane przez nerwicę. Ból brzucha i pleców to objawy, które zdarzają się stosunkowo często. Mają one związek z zaburzeniami działania układu pokarmowego. Najskuteczniejszym sposobem leczenia nerwicy jest psychoterapia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasz artykuł!

nerwica ból brzucha i pleców

Faktem jest, że nerwica może dawać nie tylko objawy emocjonalne oraz neurologiczne, ale także i somatyczne. Najczęściej wymienianą przyczyną tej choroby jest stres. Silne emocje mogą sprawić, że ciało zacznie odczuwać dolegliwości bólowe, chociaż żadne badania medyczne przeprowadzane przez lekarzy nie będą odbiegały od normy. Chorobę leczy się za pomocą psychoterapii. Leki stosowane są tylko w momentach zaostrzenia się nerwicy. Ból brzucha i pleców o podłożu nerwicowym – skąd się biorą?

Ból brzucha a nerwica żołądka

Nerwica żołądka to zaburzenie wegetatywne, które objawia się fizycznymi dolegliwościami, takimi jak bóle żołądka, które pochodzą z narządów lub układów unerwionych przez autonomiczny układ nerwowy. Innymi nazwami dla tej choroby są zespół jelita drażliwego, jelito spastyczne i jelito nadwrażliwe. Dolegliwości dotyczą układu pokarmowego i są spowodowane sytuacjami stresowymi i emocjami z nimi związanymi. Czasami choroba ta nie jest odpowiednio zdiagnozowana, ponieważ jej symptomy przypominają inne choroby lub patologie przewodu pokarmowego. Zatem nie jest łatwo zdiagnozować nerwicę. Ból brzucha i pleców to objawy pojawiający się w naprawdę dużej liczbie chorób, a więc czasami trzeba przeprowadzić naprawdę wiele badań, aby móc zacząć leczyć pacjenta na nerwicę. Innymi objawami żołądkowymi mogą być nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka.

Przyczyny nerwicy żołądka

Główną przyczyną nerwicy żołądka jest stres. Może on mieć wiele źródeł i wynikać ze złej sytuacji rodzinnej, stresującej pracy i problemów towarzyskich. Jeżeli drogi przewodzenia impulsów nerwowych zostaną pobudzone przez stres, to może dojść właśnie do bólu żołądka lub pleców. W przypadku nerwicy żołądka może dojść do efektu błędnego koła, stres będzie wywoływał objawy bólowe, a sam ból będzie nasilał stres. Nerwica żołądka nie ma związku z czynnikami organicznymi. Na to schorzenie najbardziej narażone są osoby nadwrażliwe.

Zobacz też  Nerwica natręctw – przyczyny, objawy i leczenie

Leczenie nerwicy żołądka

Zanim przeprowadzone zostanie leczenie, potrzebna jest trafna diagnoza. Obecnie nie istnieją badania, które pozwalają jasno określić to, że pacjent cierpi na nerwicę żołądka. Najważniejsze jest więc wykluczenie innych chorób, które mogą dawać zbliżone objawy. Gdy lekarz potwierdzi, że pacjent choruje na nerwicę żołądka, to wprowadza się leczenie objawowe. Leczenie farmakologiczne powinno być przeprowadzane pod opieką specjalisty. Jeżeli przepisał on leki, ale po pewnym czasie skończyły się one pacjentowi, to dobrym rozwiązaniem będzie e-recepta. Wśród najczęściej przepisywanych leków są środki przeciwlękowe oraz uspokajające.

W leczenie większości rodzajów nerwicy największą skuteczność mają nie leki a psychoterapia. To dzięki niej pacjent może pozbyć się swoich objawów. W czasie terapii dowie się on, w jaki sposób może walczyć ze swoją chorobą. Istotnym elementem tego leczenia jest nauczenie pacjenta radzenia sobie z emocjami, co pomoże uniknąć nasilania się objawów nerwicowych.

Nerwobóle pleców

Nerwobóle mogą odpowiadać za bóle brzucha i pleców. Nerwica jest co prawda inną jednostką chorobową, ale jej objawy mogą być pomylone z nerwobólami. Tego rodzaju dolegliwości pojawiają się najczęściej sporadycznie, ale mają charakter nawracający i mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Duża liczba przypadków świadczy o schorzeniu układu ruchu, ale bywa też, że nerwoból jest związany z silnym napięciem nerwowym. Jeżeli bolą cię plecy, to może to być reakcja mięśni podłużnych grzbietu na czynnik stresowy. Lokalizacja bólu jest bardzo zróżnicowana i może on obejmować różne partie pleców i kręgosłupa, dużo zależy tutaj od przyczyny choroby.

Nerwobóle w plecach mogą świadczyć o:

  • zapaleniu stawów;
  • dyskopatii;
  • neuralgii międzyżebrowej
  • nowotworze;
  • urazie;
  • nadmiernym stresie.

W przypadku wystąpienia nerwobólu pacjent może nie móc wykonywać obowiązków służbowych, samo poruszanie się może być utrudnione. Rozwiązaniem może być L4 online.

Zobacz też  Uczucie zimna, dreszcze – nerwica i jej objawy

Psychoterapia w leczeniu nerwicy

W leczeniu nerwicy istotne znaczenie ma psychoterapia. To dzięki niej pacjent nauczy się panować nad swoimi emocjami. Najczęściej wykorzystywana jest terapia behawioralno-poznawcza. Długość leczenia jest zależna od indywidualnych uwarunkowań u każdego pacjenta. Czasami potrzeba będzie przynajmniej kilkunastu miesięcy, aby pacjent poradził sobie ze swoim problemem. Warto zaznaczyć, że nerwica jest chorobą uleczalną, ale chory musi być zaangażowany w terapię i regularnie spotykać się z terapeutą.

W przypadku nasilenia się objawów nerwicy pacjent powinien odpoczywać. Wykonywanie obowiązków służbowych wobec pracodawcy może nie być możliwe, dlatego warto wziąć kilka dni wolnego. Zwolnienie lekarskie online to najwygodniejszy sposób na to, by otrzymać kilka dni zwolnienia lekarskiego ze względu na zły stan zdrowia.

Jeżeli odczuwasz dolegliwości bólowe, których przyczyny nie potwierdzają żadne badania, to możesz cierpieć na nerwicę. Ból brzucha i pleców to częsty problem w przebiegu tej choroby. Rozwiązaniem jest psychoterapia oraz farmakoterapia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.