Ból brzucha rano po przebudzeniu – objawy, przyczyny, leczenie

Ból brzucha rano po przebudzeniu może być rezultatem niewłaściwej diety lub wskazywać na zatrucie pokarmowe. Niekiedy jest także symptomem poważniejszej choroby wymagającej zdiagnozowania. Czy poranny ból żołądka powinien niepokoić?

ból brzucha rano po przebudzeniu

Ból brzucha pojawiający się na czczo to tzw. ból głodowy. Jedną z przyczyn, która może go wywoływać, jest choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Wśród innych możliwych schorzeń, którym towarzyszy dolegliwość, wymienia się refluks, zapalenie wątroby, choroby jelit. Ból w nadbrzuszu może być wynikiem przyjmowania niektórych leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Powtarzające się epizody bólu brzucha rano po przebudzeniu warto skonsultować z lekarzem. Konieczne może okazać się pogłębienie diagnostyki. Znalezienie przyczyny dolegliwości bólowych pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie i zminimalizować dyskomfort. 

Poranny ból brzucha – jakie mogą być przyczyny dolegliwości?

Ból brzucha rano po przebudzeniu może mieć bardziej błahą przyczynę, bywa jednak, że świadczy o konkretnej chorobie układu pokarmowego. Dolegliwości bólowe może spowodować stres, błąd dietetyczny, głód, zatrucie pokarmowe. Wśród poważniejszych przyczyn bólu brzucha należy wskazać na:

  • infekcje układu pokarmowego prowadzące do rozwoju stanu zapalnego;
  • chorobę wrzodową (wrzód żołądka lub dwunastnicy);
  • infekcję Helicobacter pylori;
  • dyspersję czynnościową;
  • ostre i przewlekłe zapalanie błony śluzowej żołądka;
  • zespół jelita drażliwego;
  • zaawansowane stadium raka żołądka.

Bólowi mogą towarzyszyć również inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zgaga, odbijanie, nudności. Gdy objawy powtarzają się lub nasilają, konieczna jest konsultacja u lekarza. Jedną z możliwości jest konsultacja online, podczas której specjalista przeprowadzi wywiad i zasugeruje dalsze postępowanie. Może także wypisać zwolnienie lekarskie online oraz receptę (e-recepta). 

Ból brzucha rano po przebudzeniu – jakie badania wykonać?

Jeśli często odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości (ból, kłucie, ucisk, pieczenie), zgłoś się do specjalisty gastrologa. Warto jak najszybciej wykonać najważniejsze badania, by poznać przyczynę dolegliwości. Wczesne wykrycie choroby to łatwiejsze i skuteczniejsze leczenie. Jakie badania może zlecić ekspert? W postawieniu diagnozy pomoże szczegółowy wywiad z pacjentem, a także badanie fizykalne. W razie potrzeby specjalista wypisze skierowanie na wykonanie dodatkowych badań:

  • podstawowe badania krwi;
  • badanie kału;
  • gastroskopia;
  • USG jamy brzusznej;
  • tomografia komputerowa;
  • test na obecność Helicobacter pylori;
  • poziom enzymów trawiennych.
Zobacz też  Ból brzucha pod pępkiem i wzdęcia. Przyczyny, objawy i leczenie

Nie warto unikać szczegółowej diagnostyki, zwłaszcza jeśli uciążliwe symptomy nie ustępują.

Ból głodowy – jak leczyć?

Rozpoczęcie leczenia możliwe jest po postawieniu diagnozy. Jednak pacjent może zacząć działać wcześniej, modyfikując swoją dietę. Należy wykluczyć pokarmy źle tolerowane, ciężkostrawne, potrawy smażone i tłuste, żywność wysoko przetworzoną. Warto też unikać produktów, które działają drażniąco na przewód pokarmowy (kawa, herbata, ostre przyprawy, alkohol). Posiłki powinny być lekkostrawne, mniejsze ilościowo, ale częstsze – najlepiej spożywać 5-6 niewielkich posiłków o stałych porach. Trzeba pamiętać, że dolegliwości bólowe może wywołać nieprawidłowa dieta. Jeśli lekarz wykluczy choroby układu pokarmowego, warto zastanowić się nad podłożem psychicznym problemu. Ból brzucha rano po przebudzeniu, na czczo pojawia się także w przebiegu depresji. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc psychoterapeuty lub psychiatry. Depresję trzeba leczyć – psychoterapią i farmakologicznie, podając leki:

Niekiedy stan pacjenta wymaga krótkiego odpoczynku, pozostania w domu. Rozwiązaniem będzie L4 wystawione przez specjalistę (lub L4 online). Na dolegliwości bólowe pomóc mogą preparaty działające rozkurczowo oraz przeciwbólowo. Nie należy jednak stosować ich długotrwale. 

Co może oznaczać ból brzucha rano po przebudzeniu? Lista możliwych przyczyn jest dość długa. Oczywiście w pierwszej kolejności należy rozważyć możliwość istnienia choroby narządów leżących w jamie brzusznej lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Zaleca się wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który po zebraniu wywiadu zadecyduje o dalszym sposobie postępowania. Żadnych przedłużających się dolegliwości nie należy bagatelizować, ponieważ mogą być początkiem poważniejszych schorzeń. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.