» Strona główna » Ból pleców » Ból pleców po prawej stronie – co może go spowodować?
Ból pleców po prawej stronie może być objawem problemów z kręgosłupem, ale także chorób narządów wewnętrznych – prawej nerki, pęcherzyka żółciowego, jajnika. Silny, nawracający ból wymaga diagnostyki. Przeczytaj, kiedy wybrać się do lekarza!
Ból pleców po prawej stronie jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych, chorób gastrologicznych, urologicznych, ginekologicznych. Może być również rezultatem siedzącego trybu życia, otyłości, a także różnego rodzaju urazów. Dolegliwości bólowe pojawią się w różnych miejscach, na każdym odcinku kręgosłupa, po lewej lub prawej stronie. Pomocne w diagnostyce będzie wskazanie objawów współwystępujących. Leczenie dolegliwości uzależnione jest od przyczyny bólu, dlatego warto zgłosić się do lekarza i przeprowadzić niezbędne badania. Diagnoza pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie i poprawić komfort życia pacjenta.
Ból pleców po prawej stronie pojawia się przy ataku kolki nerkowej spowodowanej kamicą nerkową. Jest to ból w dolnej części pleców. Podczas ataku pacjentowi mogą dokuczać mdłości i wymioty, podwyższona temperatura ciała. Ból zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej i niekiedy promieniuje do okolicy łonowej i uda. Nieprzyjemnym objawem jest silne parcie na pęcherz i potrzeba częstego oddawania moczu. W celu potwierdzenia kamicy nerkowej wykonuje się badanie USG oraz RTG jamy brzusznej, a niekiedy również badanie moczu. Podczas ataku kolki nerkowej zaleca się picie większej ilości płynów, a także przyjmowanie preparatów rozkurczowych i przeciwbólowych. Mniejsze kamienie wydalane są samoczynnie. Interwencja lekarska konieczna jest w przypadku dużych złogów, częstych dolegliwości bólowych i powtarzających się zakażeń układu moczowego.
Zapalenie nerek oraz kolkę nerkową potwierdza występowanie tzw. objawu Goldflama, czyli bolesność dolnej części pleców nawet przy lekkich uderzeniach (ostukiwanie nerek przez lekarza). W przypadku chorób nerek może pojawić się także gorączka i dreszcze. Choroby nerek wymagają konsultacji lekarskiej. Ból może być tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a chory musi zostać w domu. Konieczne może być L4 (zwolnienie lekarskie online).
Dolegliwości bólowe pleców mogą być związane z chorobami układu pokarmowego. Jedną z nich jest kamica pęcherzyka żółciowego. Głównym objawem ataku kolki żółciowej jest nagły, ostry ból pod prawym łukiem żebrowym, który może promieniować do pleców. Towarzyszą mu również inne objawy jak wzdęcia, zgaga, nudności i wymioty. Atak trwa najczęściej kilka godzin, a rozpoczyna się po zjedzeniu tłustego posiłku. Jak sobie radzić z dolegliwościami? Skuteczne mogą być środki przeciwbólowe i rozkurczowe. W niektórych przypadkach należy rozważyć usunięcie pęcherzyka żółciowego.
Jeśli objawy kolki nie mijają po kilku godzinach, pojawia się wysoka gorączka, dolegliwości należy zgłosić lekarzowi – możliwe są powikłania, np. ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.
Ból pleców może być spowodowany chorobami krążków międzykręgowych, czyli tzw. dysków. W wyniku nadmiernych przeciążeń kręgosłupa może dojść do wypadnięcia dysku, co powoduje silny ból pleców (określa się go jako postrzał lub lumbago). Gdy dysk zacznie uciskać na korzenie nerwowe, dołącza się ból pośladka, promieniujący również do uda i stopy. Jest to rwa kulszowa. W przypadku silnych dolegliwości można przyjąć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Warto też skontaktować się z lekarzem, który zleci badania, wystawi zwolnienie (może to być L4 online) i ewentualnie przepisze odpowiedni preparat (e-recepta). W leczeniu bólu pleców spowodowanym problemami z kręgosłupem stosuje się m.in.:
Wszelkie wady postawy, zwyrodnienia i schorzenia kręgosłupa mogą wywoływać ból prawej czy lewej strony pleców. Nie należy ich bagatelizować, a jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci fizjoterapię. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą uporać się z dolegliwościami bólowymi pleców.
Ból pleców może sugerować choroby kręgosłupa, ale także narządów jak nerki, pęcherzyk żółciowy, jajniki. Jeśli jest silny lub często powtarza się, należy ustalić jego źródło i rozpocząć leczenie. Ważne jest zebranie wywiadu z pacjentem, który określi charakter i intensywność dolegliwości, a także opisze sytuacje, w których dochodzi do ataku. Lekarz może zlecić dodatkowe badania – RTG kręgosłupa, USG jamy brzusznej, tomografię komputerową, badania laboratoryjne z krwi, moczu. Poznanie przyczyny umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia. Stosuje się farmakoterapię, fizjoterapię. Ważny jest także tryb życia – codzienna dawka ruchu i dobrze zbilansowana dieta.
Ból pleców po prawej stronie może wynikać z chorób, zwyrodnień, nieprawidłowej postaw ciała, ale bywa też efektem siedzącego trybu życia. Jeśli lekarz nie zdiagnozuje żadnej choroby, warto zadbać o kręgosłup, wybierając dla siebie najlepszą formę aktywności fizycznej.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.