Mel

Mel - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Mel jest lekiem ogólnodostępnym, który można dostać w aptece bez recepty. Stosuje się go na bóle kręgosłupa i zwyrodnienie stawów. Substancję czynną w preparacie stanowi meloksykam – związek organiczny o funkcji przeciwzapalnej. Bóle pleców mogą utrudniać poruszanie się, przez co pacjent może nie czuć się na siłach, by odwiedzić gabinet lekarski. W takiej sytuacji ma możliwość umówienia się na wizytę przez internet. E-wizyty są gwarancją komfortu i oszczędności czasu, zaś lekarz po rozpoznaniu problemu pacjenta przepisze mu stosowne środki medyczne w e-recepcie.

Jakie są wskazania do stosowania leku Mel?

Mel to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, który stosuje się przeciw bólowi mięśni, kości i stawów podczas chorób reumatoidalnych, zwyrodnienia stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Mel przeznaczony jest do stosowania krótkotrwałego.

Co zawiera skład leku Mel?

Wszystkie składniki zawarte w leku wypisane są na ulotce dołączonej do opakowania. Substancją czynną preparatu Mel jest meloksykam, natomiast wśród substancji pomocniczych znajdują się m.in.: aromaty owocowe, cytrynian sodu i aspartam (będący źródłem fenyloalaniny).

Mel – dawkowanie i przyjmowanie leku.

Mel występuje w formie tabletek, które stosuje się doustnie poprzez umieszczenie kapsułki na języku. Po rozpuszczeniu się należy ją połknąć, a w razie potrzeby popić wodą. Dawką zalecaną jest 1 tabletka na dobę. Mel należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcją podaną w ulotce dołączonej do opakowania. Preparat ten może być stosowany bez konsultacji ze specjalistą, lecz nie dłużej niż 7 dni.

Kiedy przy stosowaniu leku Mel powinny pojawić się efekty?

Poprawa funkcjonowania powinna nastąpić już po tygodniu stosowania leku. Jeżeli tak się nie stało lub zaszło pogorszenie stanu pacjenta, należy zwrócić się po pomoc do lekarza lub farmaceuty.

Meloksykam – jak działa substancja czynna leku Mel?

Meloksykam cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancja ta hamuje aktywność cyklooksygenazy COX-2, która jest enzymem uczestniczącym w syntezie prostaglandyn odpowiedzialnych m.in. za odczuwanie bólu. Meloksykam ostatecznie doprowadza więc do obniżenia bólu, zwalczenia reakcji zapalnych oraz gorączki.

Jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Mel?

Mel nie powinien być zażywany przez osoby uczulone na meloksykam lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku. Preparatu powinni unikać też pacjenci uczuleni na niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspirynę), osoby z chorobą wrzodową żołądka, z ciężką niewydolnością nerek, o ciężkich zaburzeniach wątroby lub o niewydolności serca.

Czy osoby z hiperfenyloalaninemią mogą zażywać Mel?

Mel może być szkodliwy dla osób cierpiących na fenyloketonurię, ponieważ jedna z substancji pomocniczych leku – aspartam – jest źródłem fenyloalaniny. W związku z tym stosowanie preparatu Mel może jeszcze bardziej zwiększyć poziom tego związku chemicznego, prowadząc do krzywdy pacjenta. Fenyloketonuria jest wrodzoną chorobą metaboliczną, charakteryzującą się niedostatkiem enzymu PAH. Jako że PAH bierze udział w przemianie fenyloalaniny na tyrozynę, niewystarczająca ilość tego enzymu skutkuje niedoborem tyrozyny i hiperfenyloalaninemią. Efektem tej choroby jest nieodwracalne uszkodzenie mózgu, objawiające się np. głębokim opóźnieniem rozwoju umysłowego.

Czy Mel mogą stosować osoby poniżej 18 roku życia?

Mel może być stosowany przez osoby pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. W młodszej grupie wiekowej zażywanie tego leku nie jest wskazane.

Czy zażywanie leku Mel jest bezpieczne w ciąży i w okresie karmienia piersią?

Nie, leku Mel nie należy stosować ani w ciąży, ani podczas karmienia piersią. Substancje zawarte w preparacie mogą szkodliwie wpłynąć na nerki, układ krążeniowy i oddechowy dziecka. Dodatkowo, Mel może negatywnie wpłynąć na płodność kobiet, choć jest to efekt przemijający, który ustąpi po zakończeniu leczenia farmakologicznego tym preparatem.

Czy pod wpływem leku Mel można kierować pojazdem?

Mel może powodować zaburzenia widzenia, zawroty głowy i senność, które zaburzają zdolność prowadzenia pojazdów. Jeżeli pacjent odczuwa którąkolwiek z wymienionych dolegliwości, powinien wstrzymać się od tej czynności.

Czym skutkuje przedawkowanie leku Mel?

Mel powinien być dawkowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub dołączoną do opakowania instrukcją. W przypadku zastosowania dozy większej niż 7,5 mg dziennie należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej placówki medycznej. Objawy przedawkowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych to osłabienie, senność, nudności i ból żołądka, a w ostrych przypadkach nawet krwawienie przewodu pokarmowego (z żołądka lub jelit). Może dojść także do ciężkiego zatrucia, które skutkuje m.in.: nadciśnieniem tętniczym, ostrą niewydolnością nerek, zaburzeniem czynności wątroby, śpiączką, drgawkami, zapaścią krążenia krwi czy zatrzymaniem akcji serca.
Mel – podstawowe informacje: • Kategoria: leki na bóle kręgosłupa, leki na zwyrodnienie stawów • Status: dostępny bez recepty • Forma: tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej • Substancja czynna: meloksykam • Dawka: 7,5 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 10, 20, 30



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!