Dicortineff

Dicortineff - opis i informacje o leku

Potrzebujesz recepty na swój lek długoterminowy? Zamów wizytę lekarską online i ciesz się nową receptą w kilka minut!

Dicortineff to lek pod postacią kropli z antybiotykiem stosowany w stanach zapalnych oczu (gałki ocznej i spojówek) i uszu (zewnętrznego i środkowego). Działa bakteriobójczo, przeciwalergicznie i zwalcza stany zapalne. Zapoznaj się ze szczegółami na temat leku Dicortineff, zapisz się na e-wizytę u naszego specjalisty i upewnij się, że ten preparat pomoże Ci zwalczyć chorobę oczu lub uszu.

Dicortineff – krople przeciwzapalne dla dorosłych i dzieci

Dicortineff to lek w formie zawiesiny, w której składzie odnaleźć można dwa antybiotyki: neomycynę i gramicydynę. Preparat stosuje się miejscowo w objawach chorobowych oczu lub uszu. Krople skutecznie neutralizują stany bakteryjne, zapalne i alergiczne, których przejawem jest zazwyczaj pieczenie, swędzenie lub obrzmienie. Stosować go mogą dorośli i dzieci powyżej 2 roku życia za pozwoleniem pediatry. Lek jest dostępny w aptekach po przedłożeniu recepty.

Jak wygląda lek Dicortineff i jak należy go przechowywać?

Stosowany w okulistyce i laryngologii Dicortineff ma postać białej, półprzezroczystej substancji o jednolitej postaci, w której czasami pojawia się osad. Przechowywany jest w 5-mililitrowej buteleczce z kroplomierzem i zakrętką. Po otwarciu lek można stosować przez 4 tygodnie. Należy go przechowywać w temperaturze niższej niż 25°C w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci.

Jak aplikować krople Dicortineff do oka, a jak do ucha?

W przypadku stosowania kropli Dicortineff miejscowo do oka należy zaaplikować je przy pomocy zakraplacza wprost do worka spojówkowego. Aby to zrobić w sposób skuteczny i komfortowy trzeba odchylić głowę do tyłu i zaaplikować roztwór do miejsca miedzy powieką a gałką oczną. Po użyciu kropli najlepiej lekko przycisnąć wewnętrzny kącik oka, aby preparat się wchłonął. Natomiast jeśli preparat ma być zastosowany do ucha, wówczas w zależności od potrzeb, należy go wprowadzić tą samą metodą bezpośrednio do przewodu słuchowego, w którym znajduje się stan zapalny lub nawilżyć nim opatrunek i przyłożyć go do zmienionego chorobowo miejsca. Po wprowadzeniu leku wskazane jest leżenie przez ok. 15 minut na jednym boku z uchem skierowanym ku górze. Jeśli jest taka potrzeba czynność trzeba powtórzyć w drugim uchu. Należy pamiętać, aby przed każdym użyciem preparatu wstrząsnąć buteleczką, a ze względów sanitarnych lepiej, aby z jednej buteleczki leku korzystała jedna osoba.

Kiedy nie zaleca się stosowania kropli Dicortineff?

Zdarza się czasem, że mimo zaleceń lekarza, preparat Dicortineff nie może być stosowany przez pacjenta. Powodem tego może być uczulenie lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku. Nie należy używać go w przypadku występowania zakażeń grzybiczych, gruźliczych lub wirusowych narządu oka lub ucha. Nie jest wskazany również przy występowaniu jaskry lub kiedy błona bębenkowa ucha jest pęknięta.

Jak działa preparat Dicortineff?

Właściwości leku Dicortineff skutecznie zwalczają dolegliwości bakteryjne i alergiczne oka i ucha takie jak podrażnienie, świąd czy opuchnięcie. Wskazane jest jego używanie w leczeniu zapalenia gałki ocznej, spojówek, powłoki naczyniowej i powiek, a także w łagodzeniu bólu ucha i w problemach laryngologicznych po zabiegach operacyjnych i urazach.

Jak dawkuje się krople Dicortineff?

Dawkowanie kropli jest różne w zależności od tego, czy mają być zastosowane w leczeniu stanu zapalnego oka, czy ucha. Aby skutecznie zwalczyć zmianę chorobową w przypadku oka (o ile lekarz nie zalecił inaczej) często wystarczy zastosować 1 lub 2 krople od 2 do 5 razy w ciągu dnia. Podanie leku Dicortineff do ucha różni się pod względem ilości przyjmowanej dawki. Tutaj potrzebne są zwykle 2-4 krople stosowane 2-4 razy na dobę.

Jak długo trwa kuracja preparatem Dicortineff?

Aby leczenie było skuteczne lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który ustala je indywidualnie w zależności od objawów i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Przestrzeganie wskazań specjalisty jest o tyle ważne, że lek Dicortineff należy do grupy antybiotyków. Dlatego pacjent nie może sam decydować, np. o przerwaniu terapii, nawet jeśli widzi, że leczenie przynosi rezultaty. Producent preparatu radzi, aby mimo ustąpienia niepokojących symptomów chorobowych, stosować go jeszcze przez 2 do 7 dni dla uzyskania całkowitej pewności wyleczenia. Natomiast jeśli w tym czasie nie widać poprawy, konieczna jest ponowna konsultacja lekarska.

Czy stosowanie leku Dicortineff może wywołać skutki uboczne?

Krople na ból oka i ucha Dicortineff, tak jak inne preparaty tego typu, mogą prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Jednak wielu pacjentów wykazuje wysoki poziom tolerancji na składniki tego leku. Rzadko można spotkać się z reakcjami alergicznymi lub zapaleniem spojówek, a jeśli do tego dochodzi, zaleca się niezwłoczny kontakt z lekarzem.


Dicortineff (krople do oczu i uszu, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: choroby oczu i uszu, antybiotyk Substancje czynne: neomycyna + gramicydyna + octan fludrokortyzonu Dawka: 2500 j.m. + 25 j.m. + 1 mg Opakowanie: 5 mlPotrzebujesz recepty na swój lek długoterminowy? Zamów wizytę lekarską online i ciesz się nową receptą w kilka minut!