Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Zaburzenia erekcji

Za chwilę skończy się opakowanie Twojego leku, a nie masz jeszcze nowej recepty? Skorzystaj z e-wizyty lekarskiej i ciesz się przedłużeniem Twojej terapii bez wychodzenia z domu!

Zaburzenia erekcji to wstydliwa przypadłość, z którą boryka się nawet 16% mężczyzn w wieku 20-75 lat. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy nawet 1,5 miliona mężczyzn w różnych grupach wiekowych. Chociaż prawdą jest, że aktywność seksualna maleje wraz z wiekiem, to nie długość życia ma wpływ na potencję. Problemy z erekcją dotyczą również młodych osób, a wpływ na nie mają różne czynniki takie jak, np. praktykowany styl życia, stan zdrowotny i psychiczny mężczyzny. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty i leczeniem farmakologicznym. Czy korzystanie z leków na potencję to dobre rozwiązanie na poprawę czynności seksualnej? A może lepiej postawić na naturalne metody wpływające na satysfakcjonujące życie intymne?


Spis treści

Zaburzenia erekcji – na czym polegają?
Jakie są przyczyny zaburzeń wzwodu?
Problemy z erekcją – jak sobie z nimi radzić?
Diagnoza zaburzeń erekcji
Sprawdzone leki na sprawność seksualną – na receptę czy bez?
Czy całkowite wyleczenie zaburzeń erekcji jest możliwe?

Zaburzenia erekcji – na czym polegają?

Problemy z zaburzeniami erekcji mogą dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. Polegają one na niemożności osiągnięcia lub utrzymania kontrolowanej erekcji, a więc na niezdolności do odbycia lub dokończenia satysfakcjonującego stosunku seksualnego, co często powoduje u mężczyzn złość i frustrację. Prawidłowo przebiegająca erekcja, czyli bezproblemowe uzyskanie i podtrzymanie wzwodu, opiera się na napływaniu krwi do ciał jamistych prącia, dzięki czemu staje się ono sztywne i odpowiednio ukrwione. Uzyskanie pełnego wzwodu pozwala utrzymać sprawność seksualną i odbyć zadowalający stosunek płciowy. Kiedy dochodzi do zaburzenia wzwodu współżycie i osiągnięcie zaspokojenia bywają niemożliwe, co może niekorzystnie wpływać na samopoczucie.

Jakie są przyczyny zaburzeń wzwodu?

Zaburzenia męskiego wzwodu mogą wynikać ze zmian hormonalnych naturalnie pojawiających się wraz z wiekiem, chorób (np. takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu we krwi) i lekoterapii z nimi związanych, ale również może mieć podłoże psychogenne powiązane ze stresem, problemami osobistymi bądź zawodowymi, przemęczeniem, przepracowaniem, itp. Na zaburzenia aktywności seksualnej u mężczyzn może mieć również wpływ niewłaściwa dieta i brak ruchu, a także stosowanie używek takich jak alkohol czy papierosy oraz noszenie zbyt opiętej bielizny uciskającej przyrodzenie.

Problemy z erekcją – jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia erekcji nie są uważane za samodzielnie występującą chorobę, ale za objaw innych schorzeń – przede wszystkim tych związanych z układem sercowo-naczyniowym. Mogą pojawiać się sukcesywnie, jako oznaka kłopotów z nadciśnieniem i podwyższonym cholesterolem, ale również nagle, np. na skutek spożycia dużej ilości alkoholu albo z powodu stresów w życiu codziennym. W tym drugim przypadku, aby objawy ustąpiły wystarczy wyeliminować czynnik, który je powoduje, np. odstawić alkohol. Jednak jeśli zaburzenia erekcji powtarzają się przez dłuższy czas (np. 6 miesięcy), mogą wymagać pomocy lekarskiej. Wówczas warto zwrócić się do seksuologa, urologa, psychiatry, a nawet lekarza rodzinnego, którzy zdiagnozują przyczynę zaburzeń i zaproponują odpowiednie leczenie. Ponieważ problemy z potencją mogą być zapowiedzią rozwijającej się choroby wieńcowej, w przypadku kiedy nie ustalono innego czynnika wpływającego na funkcje seksualne, warto zgłosić się do kardiologa.

Diagnoza zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji nie występują samoistnie. Mężczyzna, który ma problem z utrzymaniem wzwodu powinien przede wszystkim zidentyfikować jego przyczynę. Może okazać się, że głównym czynnikiem wpływającym na występowanie tej przykrej dolegliwości jest np. depresja – wówczas wystarczy rozpocząć leczenie tej choroby. Pokazuje to, jak istotny w postawieniu właściwej diagnozy jest prawidłowo przeprowadzony wywiad lekarski, obejmujący nie tylko badanie fizykalne, ale również stan psychiczny i scharakteryzowanie dotychczasowej aktywności seksualnej pacjenta. Należy pamiętać, że zaburzeń erekcji nie można traktować jako krępującego problemu osobistego, ale przede wszystkim jako dolegliwość na tle zdrowotnym, która negatywnie wpływa na jakość życia i podlega leczeniu, tak jak każde inne schorzenie. Dlatego jeśli problemy na tle seksualnym trwają zbyt długo, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Sprawdzone leki na sprawność seksualną – na receptę czy bez?

Osoby zmagające się z zaburzeniami wzwodu mają szeroki wybór preparatów na potencję. Wśród nich można wymienić suplementy diety, preparaty witaminowe, zioła i wyciągi roślinne oraz aminokwasy, które wzmacniają organizm i działają uspokajająco. Jednak ich korzystny wpływ na sprawność seksualną nie jest do końca udowodniony, wręcz twierdzi się, że nie gwarantują one wysokiej skuteczności, a ich działanie skupia się tylko na podniesieniu poziomu libido. W aptekach dostępne są również specjalistyczne leki z substancją czynną w postaci sildenafilu, które w sposób bezpośredni wpływają na osiągnięcie wzwodu u mężczyzny poprzez rozkurczenie mięśni gładkich w ciałach jamistych i zwiększenie napływu krwi do prącia. Ich działanie wzmacnia się odpowiednią stymulacją – aby były skuteczne musi mieć miejsce podniecenie seksualne. Tego typu leki wydawane są na receptę wystawioną przez lekarza, który zaleca również ich odpowiednie dawkowanie. Specjaliści rekomendują także korzystanie z tabletek steroidowych na potencję, których działanie polega na uzupełnieniu niedoborów hormonów, wpływających na silniejszą i dłuższą erekcję. Warto pamiętać, że nawet najlepszy lek na zaburzenia erekcji nie zadziała, jeśli mężczyzna nie dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Pacjent, który cierpi na tego typu problemy intymne powinien zainteresować się swoją wagą i dietą, a także podjąć aktywność ruchową i zredukować czynniki stresogenne w swoim życiu.

Czy całkowite wyleczenie zaburzeń erekcji jest możliwe?

Prawdopodobieństwo zupełnego wyleczenia zaburzeń związanych z erekcją jest zależne od przyczyn ich występowania. Czasami nie można ich całkowicie usunąć, więc problem na tle seksualnym może nawracać, np. wtedy, kiedy przyczyną zaburzeń erekcji jest choroba przewlekła. Efektywność doustnych leków na potencję jest duża, ale nie są to środki do długoterminowego stosowania i nie dla każdego są one wskazane. Najlepiej łączyć różne metody leczenia, np. farmakologiczną i psychoterapeutyczną, ponieważ dają one lepsze efekty niż tylko jeden rodzaj terapii. Niestety problem zaburzeń erekcji to wciąż dla wielu osób temat tabu i z tego powodu niewielu mężczyzn szuka pomocy u specjalistów. Współżycie to ważny element codziennego życia – zarówno dla mężczyzn, jak i dla ich partnerek seksualnych – dlatego zamiast z niego rezygnować, warto poszukać odpowiedniego rozwiązania. Zwlekanie z podjęciem leczenia może nie tylko rodzić frustrację i problemy w związku, ale również skomplikować powrót do dawnej sprawności seksualnej, która jest możliwa pod warunkiem, że postawi się trafną diagnozę.

Za chwilę skończy się opakowanie Twojego leku, a nie masz jeszcze nowej recepty? Skorzystaj z e-wizyty lekarskiej i ciesz się przedłużeniem Twojej terapii bez wychodzenia z domu!