Bioracef

Bioracef - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Lek Bioracef jest wyborem odpowiednim dla tych, którzy zmagają się z zakażeniem gardła, zatok, układu moczowego czy skóry i tkanek miękkich. Jakie jest jego dokładne działanie, jak należy go dawkować oraz dla kogo jest przeznaczony, dowiesz się z ulotki dołączonej do opakowania i możesz przeczytać z opisu poniżej. Nie czekaj, umów się na teleporadę i sprawdź, czy lek ten jest odpowiedni dla ciebie.

Bioracef – co to za lek

Bioracef to lek służący do przeciwdziałania zakażeniom wywołanym przez bakterie. Jest antybiotykiem należącym do grupy leków zwanych cefalosporynami i w związku z tym jest w stanie pomóc w leczeniu zakażeń, dotykających różne części ciała, takich jak gardło, zatoki, płuca, ucho środkowe czy układ moczowy.

Dla kogo przeznaczony jest lek Bioracef?

Lek ten może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży powyżej 5. roku życia. Jest jednak lekiem wystawianym jedynie na receptę, dlatego nie można go kupić w aptece przed wcześniejszym przepisaniem go przez lekarza.

Kto nie powinien stosować leku Bioracef?

Szczególnym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na antybiotyki cefalosporynowe lub którąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w leku. Nie wolno także stosować leku w przypadku ciężkiej reakcji uczuleniowej, którą pacjent przebył w przeszłości. Należy zachować także szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta zaobserwowano kiedyś ciężką biegunkę bądź zakażenia grzybicze. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także trudność z połknięciem tabletki w całości. Nie może być ona bowiem rozdrabniana bądź dzielona. Przeciwwskazaniem do stosowania leku może być także przyjmowanie innych medykamentów, zarówno tych przepisywanych na receptę, jak i dostępnych bez niej. Wśród leków, które mogą wchodzić w reakcję z antybiotykiem Bioracef można wyróżnić te zmniejszające ilość kwasu w żołądku czy też doustne leki przeciwzakrzepowe.

Bioracef a ciąża i okres karmienia piersią

Stosowanie jakichkolwiek leków przez kobiety planujące dziecko, będące w ciąży lub karmiące piersią powinno być skonsultowane z lekarzem bądź farmaceutą przed ich przyjęciem. W przypadku stosowania leku Bioracef, korzyści z jego przyjmowania muszą przeważać nad zagrożeniami dla dziecka. Decyzję podejmuje zatem lekarz prowadzący po konsultacji z pacjentką.

Jak stosować lek Bioracef?

Należy pamiętać, by każdy lek na receptę stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości zwrócić się do niego o ich rozwianie. Nieumiejętne przyjmowanie leku może bowiem wiązać się ze skutkami ubocznymi. Antybiotyk Bioracef należy stosować w całości, uprzednio nie krusząc ani nie rozgryzając tabletki, ponieważ takie działanie może zmniejszyć skuteczność leku. Ważne jest także to, by po przyjęciu antybiotyku, popić go odpowiednią ilością płynów. Medykament ten należy przyjmować po posiłku, by zwiększyć skuteczność leczenia.

Bioracef – dawkowanie leku

Zazwyczaj stosowaną przez dorosłych pacjentów dawką jest od 250 do 500 mg leku dwa razy na dobę. Ilość substancji czynnej przyjmuje się w zależności od ciężkości oraz rodzaju dolegliwości, z jaką się zmaga. W przypadku dzieci i młodzieży powyżej 5. roku życia zazwyczaj stosuje się od 10 mg do 15 mg na kilogram masy ciała. Jest to zatem nie więcej niż 125 bądź 250 mg substancji czynnej. Lek ten stosuje się dwa razy na dobę w zależności od rodzaju zakażenia i ciężkości jego przechodzenia. Odpowiednią dawkę dobiera lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. W przypadku pominięcia dawki leku nie wolno podwajać jej ilości w celu uzupełnienia brakującej tabletki. Należy zastosować kolejną zgodnie z przyjętym schematem dawkowania. W przypadku przedawkowania leku niezwłocznie trzeba skontaktować się z lekarzem lub wezwać służby medyczne. Po zastosowaniu zbyt dużej dawki mogą nastąpić bowiem zaburzenia neurologiczne, a w szczególności może dojść do napadów padaczkowych.

Możliwe skutki uboczne stosowania leku Bioracef

Do działań niepożądanych, które podczas stosowania leku wymagają pomocy lekarskiej, należą ciężkie reakcje alergiczne, mogące utrudniać oddychanie, wysypka skórna, rozlane zmiany skórne z pęcherzami i łuszczącym się naskórkiem, ciężka biegunka oraz zakażenia grzybiczne. Pozostałe skutki uboczne wynikające ze stosowania leku i pojawiające się częściej bądź rzadziej wśród pacjentów go stosujących są rozpisane na ulotce dołączonej do opakowania.

Skład i zawartość opakowania leku

Lek Bioracefjest złożony substancji czynnej – ceforuksymu w postaci ceforuksymu aksetylu. Do pozostałych składników tworzących rdzeń i otoczkę leku należą dwutlenek krzemu koloidalny, skrobia modyfikowana, skrobi glikolan sodu czy olej rycynowy. Pełna lista składników pomocniczych leku znajduje się na ulotce. Opakowanie leku zawiera 10 bądź 14 biało-kremowych, obustronnie wypukłych i podłużnych tabletek o jednolitej powierzchni.


Bioracef– podstawowe informacje
• Kategoria: antybiotyk, lek na zapalenie zatok
• Substancja czynna: cefuroksym (Cefuroximum)
• Dawka: 125/250/500 mg
• Opakowanie: 10 lub 14 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!