Ramoclav

Ramoclav - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Cierpisz na zakażenie ucha środkowego czy zatok? Nie możesz pozbyć się zakażenia dróg moczowych? Jeśli tak, odpowiednim lekiem na tego typu dolegliwości będzie Ramoclav. Jakie jest jego działanie i w jakim celu się go stosuje? Wszystkiego dowiesz się z ulotki dołączonej do opakowania bądź z opisu poniżej. Umów się na wizytę online ze specjalistą i zdobądź receptę na lek szybko i sprawnie.

Czym jest lek Ramoclav?

Lek Ramoclav jest antybiotykiem, który podobnie do innych leków działa przede wszystkim bakteriobójczo. Ten medykament wyróżnia posiadanie dwóch substancji czynnych. Ich występowanie w leku służy leczeniu takich dolegliwości, jak zakażenie ucha środkowego i zatok przynosowych, kości i stawów, dróg moczowych, dróg oddechowych czy skóry i tkanek miękkich. Sprawdzi się zatem między innymi w leczeniu zapalenia zatok.

Kto może stosować lek Ramoclav?

Antybiotyk może być stosowany zarówno przez dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Dawkowanie leku odbywa się bowiem głównie na podstawie masy ciała. Przeciwwskazaniem do stosowania leku w postaci tabletek jest więc waga mniejsza niż 25 kg. U osób w takiej sytuacji stosuje się zawiesinę doustną.

Ramoclav – przeciwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania antybiotyku jest uczulenie na substancje czynne zawarte w leku bądź jakikolwiek inny ze składników tworzących substancje pomocnicze. Nie wolno stosować leku także w przypadku, gdy stwierdzono u pacjenta ciężką reakcję uczuleniową na jakikolwiek antybiotyk lub wystąpiły u niego zaburzenia czynności wątroby. Przeciwwskazaniem jest także przebyta żółtaczka spowodowana stosowaniem antybiotyku. Konieczne jest skonsultowanie przyjmowania leków, szczególnie w sytuacji, gdy pacjent choruje na mononukleozę zakaźną, nieregularnie oddaje mocz lub jest leczony na choroby nerek bądź wątroby. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszelkich przyjmowanych niedawno, obecnie bądź planowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z antybiotykiem. Niektóre z medykamentów mogą powodować wystąpienie skórnych reakcji alergicznych bądź wzajemnie wpływać na swoje skuteczne działanie. Jeśli pacjentka planuje dziecko, jest w ciąży bądź karmi piersią, powinna skonsultować fakt przyjęcia leku z lekarzem bądź farmaceutą, by nie zagrozić jego stosowaniem sobie bądź noworodkowi.

Jak stosować lek Ramoclav?

Antybiotyk ten należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi, a w razie wątpliwości co do ich jego stosowania, należy zwrócić się o pomoc do lekarza bądź farmaceuty. Lek Ramolav należy stosować, połykając go w całości i popijając potem odpowiednią ilością płynów, np. szklanką wody. Ważne jest to, by przyjmować lek na początku posiłku lub tuż przed nim. W razie problemów z przyjęciem tabletki w całości, na kapsułce znajduje się linia podziału służąca do przełamania jej na dwie części, w celu jej łatwiejszego połknięcia.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie leku?

Dawkowanie leku uzależnione jest od masy ciała pacjenta. W przypadku dzieci i dorosłych o masie ciała powyżej 40 kg zwykle stosowaną dawką jest jedna kapsułka przyjmowana dwa razy w ciągu dnia. W przypadku, gdy dawka musi zostać zwiększona, stosuje się zwykle jedną tabletkę 3 razy na dobę. W przypadku dzieci o masie poniżej 40 kg stosuje się lek w postaci zawiesiny doustnej lub w saszetkach. W przypadku takich osób należy także zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed jego zastosowaniem. Leku nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie, a między dawkami należy zachować co najmniej czterogodzinny odstęp. W przypadku przedawkowania leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ po przyjęciu zbyt dużej dawki mogą nastąpić takie objawy, jak nudności, wymioty, biegunka czy drgawki. Z kolei w przypadku pominięcia antybiotyku, należy przyjąć brakującą dawkę jak najszybciej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nadchodzi czas przyjęcia kolejnej tabletki — wtedy nie należy stosować podwójnej dawki leku.

Możliwe działania niepożądane po zażyciu leku Ramoclav

Stosowanie leku Ramoclav może przynieść skutki uboczne, choć nie o wszystkich stosujących ten lek one wystąpią. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, obrzęku obejmującego twarz lub okolice jamy ustnej, bólu stawów, gorączki czy zapalenia naczyń krwionośnych, widocznych jako czerwone bądź fioletowe wypukłe punkty na skórze. W przypadku ich dostrzeżenia należy jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej i przerwać stosowanie leku. Do najczęściej występujących skutków ubocznych wynikających z działania leku jest zakażenie drożdżowe pochwy czy jamy ustnej, wymioty, biegunka u dzieci czy nudności. Dużo rzadziej można spotkać się z wysypką, zawrotami głowy, niestrawnością czy pokrzywką. Pełna lista skutków ubocznych znajduję się na ulotce dołączonej do opakowania leku.

Skład i zawartość opakowania leku

Ramoclav zawiera w sobie dwie substancje czynne – amoksycylinę oraz kwas klawulanowy w dawce odpowiadającej 875 mg tej pierwszej i 125 mg tej drugiej. Wśród pozostałych składników znajdujących się w składzie leku można wyróżnić celulozę mikrokrystaliczną, powidon K 30, talk, stearynian magnezu czy dwutlenek tytanu. Pełna lista substancji użytych w produkcji leku Ramoclav znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Opakowanie składa się z 14 lub 21 białych bądź białawych tabletek w blistrze oraz dołączonej do nich saszetki z 1 g środka pochłaniającego wilgoć.


Ramoclav – podstawowe informacje
• Kategoria: antybiotyk, lek na zapalenie zatok
• Substancja czynna: amoksycylina (Amoxicillinum) i kwas klawulanowy (Acidum clavulanicum)
• Dawka: 875 mg + 125 mg
• Opakowanie: 14 lub 21 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!