Duomox

Duomox - opis i informacje o leku

Chorujesz i nie możesz wyjść z domu? Omów swoje dolegliwości na e-wizycie z lekarzem i uzyskaj dostęp do skutecznego leczenia online!

Potrzebujesz leku o szerokim działaniu, który pomoże Ci wyleczyć uporczywe zakażenie bakteryjne dróg oddechowych, zatok lub zapalenie ucha? Sprawdź najważniejsze informacje na temat bakteriobójczego antybiotyku Duomox, stworzonego do walki z infekcjami o charakterze ogólnym. Zarezerwuj e-wizytę u naszego specjalisty, na której uzyskasz e-receptę na potrzebny lek w kilka minut.

Duomox – lek stosowany na bakterie wrażliwe na amoksycylinę

Duomox to antybiotyk zawierający w swoim składzie amoksycylinę przydatną w leczeniu przeciwbakteryjnym dróg oddechowych, zapalenia zatok i bólu ucha. Jego działanie polega na zwalczaniu bakterii, np. paciorkowców, poprzez zablokowanie biosyntezy ich ścian komórkowych, co prowadzi do ich osłabienia. Ten lek na receptę mogą stosować zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Jego dawkowanie ustalane jest indywidualnie przez lekarza.

W jakich przypadkach Duomox może być pomocny?

Głównym wskazaniem do zastosowania antybiotyku Duomox jest leczenie zakażeń bakteryjnych występujących w różnych częściach ciała. Najskuteczniej oddziałuje na bakterie, które są wrażliwe na jego substancję czynną – amoksycylinę. Lekarze najczęściej przepisują antybiotyk Duomox na: bakteryjne zapalenie zatok, zapalenie migdałków i gardła wywołane przez paciorkowce, zapalenie płuc i oskrzeli, stany zapalne i bóle ucha, zakażenie pęcherza moczowego i stan zapalny nerek, a nawet na dur brzuszny. Lek można stosować również na choroby wrzodowe żołądka w kuracji innymi lekami.

Jak prawidłowo stosować lek Duomox?

Ponieważ przepisanie leku Duomox przez lekarza jest zazwyczaj poprzedzone oceną zdrowotną pacjenta na podstawie weryfikacji stopnia zakażenia, jego lokalizacji, a także wieku i masy ciała osoby zakażonej, to lekarz powinien ustalić odpowiednią dawkę i długość trwania terapii. Niezależnie od określenia wielkości przyjmowanego preparatu powinno się go przyjmować przynajmniej w 4-godzinnych odstępach czasowych. Lek przyjmuje się w formie rozpuszczonej w wodzie. Tak przygotowany roztwór należy wypić zaraz po przygotowaniu. Leczenie antybiotykiem powinno być możliwie krótkie, jednak czasem pełne wyleczenie jest realne tylko przy zastosowaniu dłuższej terapii. W przypadku kiedy pacjenta cechuje słaba odporność, wskazane jest również profilaktyczne przyjmowanie innych medykamentów. Dawkowanie Duomoxu może być również zmienione w trakcie terapii, kiedy wiadomo jest, jak organizm zareagował na leczenie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Duomox?

Aby antybiotyk był skuteczny należy przyjmować go regularnie. Bardzo ważna jest długość terapii, ponieważ tylko podtrzymanie odpowiedniego poziomu substancji czynnych leku w organizmie pozwala zlikwidować mikroorganizmy, które są przyczyną zakażeń bakteryjnych. Jeśli pacjent nieświadomie pominie dawkę antybiotyku Duomox powinien jak najszybciej ją uzupełnić. Warto wiedzieć, że nie należy przyjmować w krótkim odstępie czasu dwóch dawek leku, dlatego jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, lepiej nie brać już przeoczonej tabletki. Ważne, aby dalsze leczenie przebiegało bez podobnych przeszkód. W przypadku wątpliwości najlepiej zgłosić się do swojego lekarza.

Przy jakich objawach zapalenia ucha środkowego wskazane jest użycie leku Duomox?

Jednym z najczęściej pojawiających się wskazań do zastosowania leku Duomox jest zapalenie i ból ucha. Jednak nie każdy zmagający się z tego typu dolegliwościami jest świadomy, że taka przypadłość go dotknęła. Bakteryjne zapalenie ucha wiąże się zazwyczaj z silnym, pulsującym bólem i szumem w uchu, problemami ze słuchem, bólem głowy, wysoką gorączką i złym samopoczuciem. W przypadku kiedy domowe metody na ból ucha nie pomagają, lepiej zgłosić się po pomoc do lekarza, ponieważ objawy mogą się nasilać i być bardzo uciążliwe – zwłaszcza u małych dzieci. Do wystawienia recepty i wdrożenia leczenia lekiem Duomox wystarczy zazwyczaj wywiad i badanie ucha.

Czy Duomox wymaga szczególnych warunków przechowywania?

Nie, wystarczy, że lek znajduje się w zamkniętym opakowaniu przechowywanym w temperaturze nie wyższej niż 25°C. W trosce o bezpieczeństwo nie powinien znajdować się w miejscu dostępnym i widocznym dla dzieci.

Czy stosowanie leku Duomox może mieć skutki uboczne?

Lek Duomox, ze względu na obecność amoksycyliny w składzie, może być powodem pojawienia się u pacjenta działań niepożądanych takich jak zawroty głowy, drgawki, czy zaburzenia koncentracji. Ponieważ taka reakcja może wpływać na zdolność prowadzenia samochodu lub obsługi maszyn, należy upewnić się, że po zastosowaniu leku pacjent czuje się dobrze.

Czy można stosować antybiotyk Duomox w okresie ciąży lub karmienia piersią?

Substancje zawarte w antybiotykach mogą wnikać do organizmu, a w przypadku matek lub przyszłych matek przenikać do mleka lub łożyska. Dlatego tak ważne jest, aby skonsultować z lekarzem zasadność przyjmowania preparatu Duomox, by mieć pewność, że jego działanie nie jest ryzykowne.


Duomox (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny, na ból ucha, antybiotyk Substancja czynna: amoksycylina Dawka: 250 / 375 / 500 mg / 1 g Opakowanie: 20 tabletekChorujesz i nie możesz wyjść z domu? Omów swoje dolegliwości na e-wizycie z lekarzem i uzyskaj dostęp do skutecznego leczenia online!