Ospamox

Ospamox - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Zastanawiasz się jaki lek pomoże w leczeniu różnorodnych zakażeń bakteryjnych, atakujących twój organizm? A może ostre zapalenie zatok utrudnia ci codzienne funkcjonowanie i szukasz odpowiedniego specyfiku, który sobie z nim poradzi? Odpowiednim rozwiązaniem będzie lek Ospamox. Jego działanie, dawkowanie oraz skład leku przedstawione są w opisie poniżej. Informacje na temat preparatu znaleźć można także w ulotce dołączonej do opakowania. Umów się na e-poradę i z pomocą naszej strony zdobądź lek już dziś.

Ospamox – co to za lek?

Ospamox jest antybiotykiem z grupy leków zwanych penicylinami, który jest wykorzystywany w leczeniu zakażeń bakteryjnych, dotykających różne części ciała. Wykazuje szerokie spektrum działania, pomoże bowiem zarówno w przypadku ostrego zapalenia zatok, szpitalnego zapalenia płuc, zaostrzeni przewlekłego zapalenia oskrzeli jak i ostrego paciorkowatego zapalenia migdałków podniebiennych. W połączeniu z innymi medykamentami może być stosowany do zapobiegania zapaleniu wsierdzia czy choroby wrzodowej żołądka.

Ospamox – dawkowanie leku

Dawka leku uzależniona jest od masy ciała pacjenta. Dzieci o masie mniejszej niż 40 kg zazwyczaj stosują od 40 do 90 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, przyjmowany w dwóch lub trzech dawkach. Maksymalnie mogą oni przyjąć 100 mg na każdy kilogram masy ciała w ciągu dnia. Przerwa między dawkami leku musi wynosić co najmniej 4 godziny. Osoby powyżej 40 kg powinny stosować od 250 do 500 milionów trzy razy na dobę lub 750 do jeden grama co 12 godzin. Wszystko zależy od zakażenia, z jakim muszą się zmagać oraz jego nasilenia. Lista chorób oraz zalecanego dla nich dawkowania znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku. W przypadku przedawkowania leku u pacjenta mogą wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe w postaci nudności, wymiotów czy biegunki, a w moczu mogą zostać zauważone kryształki substancji czynnej odczuwane zwykle w postaci trudności w oddawaniu moczu lub jego zmętnienia. W sytuacji zauważenia tych objawów należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską. Z kolei w przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, jest to możliwe. Po jej zastosowaniu należy odczekać około cztery godziny do przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy także podwajać dawki w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kto może stosować lek Ospamox?

Lek Ospamox to antybiotyk, który może być przyjmowany zarówno przez dzieci jak i młodzież oraz osoby powyżej 18. roku życia. Jest jednak lekiem przepisywanym jedynie na receptę, więc jego stosowanie musi być poprzedzone diagnozą lekarską. Oceni on czy nie ma przeciwwskazań do przyjmowania antybiotyku. Lek ten nie powinien być stosowany do przez dzieci do 4. tygodnia życia bez zalecenia lekarza. Przyjmowanie go przez małe dzieci także musi być przeanalizowane pod kątem korzyści oraz zagrożeń z tego wynikających.

Czy można stosować lek w okresie ciąży?

Jeżeli pacjentka planuje ciążę, jest w niej lub karmi piersią, warto skonsultować przyjmowanie leku z lekarzem lub farmaceutą, aby nie narażać siebie i noworodka na ryzyko związane z jego stosowaniem. Substancja czynna zawarta w antybiotyku przenika przez barierę łożyska oraz do mleka matki i choć nie stwierdzono szkodliwego wpływu, warto przed przyjęciem skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Stosowanie leku musi być także stale obserwowane. Ospamox zawiera alkohol benzynowy, który może gromadzić się w organizmie i spowodować tak zwaną kwasicę metaboliczną. Dla noworodka czy małego dziecka może wiązać się z ryzykiem ciężkich skutków ubocznych w tym zaburzeń oddychania.

Jaki jest skład i zawartość opakowania leku?

Lek Ospamox zawiera w sobie substancję czynną w postaci amoksycyliny trójwodnej. Specyfik stworzony jest w formie zawiesiny doustnej jako biały lub lekko żółtawy proszek o owocowym zapachu, zawierający 250 lub 500 mg substancji czynnej. Do pozostałych składników znajdujących się w leku należy m.in. cytrynowy kwas bezwodny, aspartam, talk, cytrynian sodu bezwodny, etanol czy dwutlenek siarki. Całkowity skład leku znajduje się na ulotce od producenta. Proszek składający się na lek Ospamox zawarty jest w butelkach ze szkła oranżowego o pojemności 60 bądź 100 ml. Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa lub strzykawka, z pomocą których odmierza się odpowiednią ilość zawiesiny.

Przeciwskazania do stosowania leku Ospamox

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Ospamox jest nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji zawartych w leku, a szczególnie na substancję czynną — amoksycylinę. Nie wolno także przyjmować leku, gdy w przeszłości doszło do jakiejkolwiek ciężkiej reakcji alergicznej na antybiotyk. Należy także skonsultować z lekarzem przyjmowanie leku, jeśli pacjent choruje na mononukleozę zakaźną, nieregularnie oddaje mocz bądź cierpi na chorobę nerek. Należy także poinformować lekarza o przyjmowaniu leku w przypadku niektórych badań, takich jak badania krwi i moczu, gdyż jego stosowanie może wpływać na ich wyniki. Przeciwwskazaniem do stosowania leku może być także stosowanie w przeszłości bądź obecnie jakichkolwiek innych medykamentów. Niektóre z nich mogą bowiem wchodzić w interakcje z antybiotykiem. Przyjmowanie leków może wiązać się także z pojawieniem się działań niepożądanych. Nie u wszystkich one jednak wystąpią. Pełna lista skutków ubocznych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.


Ospamox – podstawowe informacje
• Kategoria: antybiotyk, lek na zapalenie zatok
• Substancja czynna: amoksycylina (amoxicillinum))
• Dawka: 500 mg, 750 mg, 1000 mg, 250 mg/5 ml, 500 mg/5 ml
• Opakowanie: 6/20/28 tabletek powlekanych



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!