Zinnat

Zinnat - opis i informacje o leku

Zmagasz się z chorobą, która nie pozwala Ci na wyjście z domu? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online, na której uzyskasz trafną diagnozę i niezbędną receptę!

Zmagasz się z dokuczliwymi dolegliwościami na tle bakteryjnym i potrzebujesz skutecznego leku, który działa wielotorowo? A może twoje dziecko potrzebuje szybkiej ścieżki leczenia z powodu zapalenia zatok lub zakażenia ucha środkowego? Przeczytaj o tym, jaką skuteczność oferuje antybiotyk przeciwbakteryjny Zinnat, który możesz otrzymać zarówno w formie tabletek, jak i jako wygodny granulat do sporządzania roztworu do picia. Zamów e-konsultację u specjalisty, który wypisze Ci e-receptę na potrzebny preparat w kilka minut.

Charakterystyka leku Zinnat

Zinnat to antybiotyk wykazujący działanie bakteriobójcze. Jego substancją czynną jest aksetyl cefuroksymu. Lek ten można zakupić tylko za pośrednictwem wydanej recepty lekarskiej. Stosować go mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, które ukończyły przynajmniej 3 miesiąc życia. Zinnat wykorzystuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jego działanie polega na zatrzymywaniu procesu namnażania się bakterii poprzez skuteczne wyhamowanie syntezy ich ścian komórkowych, co ostatecznie powoduje śmierć komórki drobnoustrojowej. Głównymi wskazaniami do stosowania tego antybiotyku są m.in.: zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, stany zapalne gardła i migdałków, zapalenie oskrzeli i płuc czy stan zapalny układu moczowego. Lek produkowany jest w formie tabletek powlekanych lub granulatu, z którego sporządza się roztwór do picia. Dostępny jest w każdej aptece.

Kto nie powinien przyjmować leku Zinnat?

Chociaż Zinnat jest skutecznym antybiotykiem stosowanym na różne stany zapalne, nie każdy chory może z niego korzystać. Przede wszystkim zrezygnować z przyjmowania tego środka farmaceutycznego powinny osoby wykazujące nadwrażliwość na jego składniki oraz pacjenci, którzy kiedykolwiek doświadczyli ciężkich reakcji alergicznych związanych z zażywaniem podobnych do niego antybiotyków. Istotnym przeciwwskazaniem bywają również niektóre choroby oraz związana z nimi farmakoterapia. Dlatego przed włączniem tego antybiotyku do procesu leczenia, należy wykonać odpowiednie badania kontrolne i skonsultować stan zdrowia z lekarzem.

Jak prawidłowo stosować lek Zinnat?

O schemacie dawkowania leku Zinnat decyduje lekarz, który określa wielkość dawek i czas trwania terapii, biorąc pod uwagę indywidualny stan zdrowia pacjenta oraz objawy i miejsce zakażenia. W przypadku dzieci dobranie odpowiedniej dawki preparatu zależy od ich wagi i wieku. Zazwyczaj leczenie zapalenia zatok opiera się na przyjmowaniu 2 razy dziennie dawki wynoszącej 250 mg. Na podstawie postępów w leczeniu lub ich braku, lekarz może podjąć decyzję o modyfikacji przyjmowanych dawek, tak aby zwiększyć skuteczność prowadzonej terapii. Niewskazane jest podawanie leku Zinnat niemowlętom, które nie ukończyły jeszcze 3 miesiąca życia. Zwykle kuracja tym preparatem trwa 7 dni – w zależności od typu leczonego zakażenia bakteryjnego. Zinnat można otrzymać albo w postaci tabletek doustnych, albo jako granulat do sporządzania zawiesiny do picia. W pierwszym przypadku lek przyjmuje się bezpośrednio po posiłku, natomiast w drugim – razem z posiłkiem. Tabletki powlekane są częściej stosowane u młodzieży i osób dorosłych, a zawiesina przez młodsze dzieci i seniorów, ponieważ łatwiej się ją przyswaja. W przypadku pominięcia zaleconej dawki, nie wolno przyjmować jej dwukrotności w celu uzupełnienia schematu leczenia, lecz zastosować kolejną dawkę o tej samej porze. O zmianie dawkowania lub zakończeniu leczenia zawsze decyduje lekarz. Samodzielne przerwanie terapii może doprowadzić do nawrotu dolegliwości i ich intensyfikacji.

Jakie skutki uboczne może wywołać Zinnat?

Choć Zinnat nie u każdego pacjenta może doprowadzić do powstania skutków ubocznych, warto wiedzieć, które z nich mogą wystąpić, aby w porę zareagować i zgłosić się w tej sprawie do specjalisty. Zażywanie tego antybiotyku może wiązać się z ciężkimi reakcjami alergicznymi, które objawiają się powstaniem zmian skórnych i obrzęków oraz trudnościami w oddychaniu. Niektórzy pacjenci mogą spotkać się z wysoką temperaturą, dreszczami i bólami głowy i mięśni, a także poważną biegunką i zakażeniami grzybiczymi. Wśród działań niepożądanych można wymienić również: zawroty głowy, nudności i wymioty oraz zmiany w liczbie płytek krwi i białych krwinek. Podczas terapii lekiem Zinnat wskazane jest więc obserwowanie własnego organizmu i reagowanie na wszelkie nieprawidłowości.


Zinnat (tabletki powlekane, granulat, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny Substancja czynna: cefuroksym Dawka: tabletki 125 mg / 250 mg / 500 mg, granulat 125 mg/5 ml / 250 mg / 5 ml Opakowanie: 6 / 10 / 12 / 14 / 16 / 20 / 14 / 50 tabletek, 40 ml / 50 ml / 60 ml / 70 ml / 80 ml / 100 ml granulatu



Zmagasz się z chorobą, która nie pozwala Ci na wyjście z domu? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online, na której uzyskasz trafną diagnozę i niezbędną receptę!