IPP 20

IPP 20 - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Szacuje się, że może na nią cierpieć niemal 4% całej populacji. Objawy tej choroby mogą być zróżnicowane w zależności od danego pacjenta. Niezależnie od tego, zastosowanie odpowiedniego leczenia może znacznie je złagodzić, a nawet całkowicie wyeliminować chorobę. Jeśli zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i szukasz rozwiązania, które pozwoli ci na odzyskanie zdrowia i dobrego samopoczucia, lek IPP 20 będzie dla ciebie wskazany. Przed rozpoczęciem kuracji tym preparatem warto jednak zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi jego stosowania oraz dawkowania. Jeśli okaże się wskazany w Twojej sytuacji, receptę na jego zakup będzie można uzyskać dzięki naszej stronie internetowej w zaledwie kilka minut.

Czym jest lek IPP 20?

Lek IPP 20 występuje w formie tabletek dojelitowych. Substancją czynną zawartą w tym leku jest pantoprazol. Składnik ten jest pochodną benzimidazolu, czyli leku należącego do grupy inhibitorów pompy protonowej.

Jak działa lek IPP 20?

Działanie leku IPP 20 opiera się na hamowaniu enzymu zwanego pompą protonową, który znajduje się w komórkach błony śluzowej żołądka. W efekcie zahamowane zostaje również wydzielanie kwasu solnego. Dzięki regulowaniu stopnia jego wydzielania, organizm zachowuje odpowiedni stopień kwasowości.

Jak szybko działa lek IPP 20?

Okazuje się, że lek IPP 20 jest bardzo skuteczny i działa wyjątkowo szybko. Maksymalne stężenie tego preparatu we krwi ma miejsce już po około 2 godzinach od jego zażycia. Po wchłonięciu i wykazaniu działania, lek jest metabolizowany w wątrobie. Finalnie jest wydalany z moczem, a częściowo także z żółcią.

Kiedy zalecane jest zastosowanie leku IPP 20?

Lek IPP 20 może być stosowany w leczeniu wielu dolegliwości wynikających z nieprawidłowego działania przewodu pokarmowego. Wśród najczęstszych zastosowań tego preparatu znajduje się łagodzenie choroby refluksowej, a także owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Wspomniany lek może być stosowany również zapobiegawczo. Preparat znajdzie zastosowanie również w leczeniu zespołu jelita drażliwego.

Istnienie jakich przeciwwskazań uniemożliwia rozpoczęcie kuracji lekiem IPP 20?

Lek IPP 20 wykazuje silne i skuteczne działanie, jednak nie wszyscy pacjenci zmagający się z dolegliwościami układu pokarmowego mogą z niego skorzystać. Przede wszystkim powinno unikać go osoby uczulone na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik leku. Nie należy stosować go również u pacjentów, którzy wykazują nadwrażliwość na inne leki, będące pochodnymi benzmidazolu. Wspomniany preparat nie powinien być łączony również z atazanawirem, czyli lekiem przeciwwirusowym.

Czy lek IPP 20 może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów?

Teoretycznie nie istnieją przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów po zażyciu leku IPP 20. Warto jednak obserwować swój organizm i jego reakcje na zastosowaną dawkę. W niektórych przypadkach może dojść do zaburzeń widzenia, także zawrotów głowy. Jeśli u pacjenta wystąpią takie dolegliwości, powinien tymczasowo zrezygnować z prowadzenia samochodu lub innego pojazdu. Bezpieczne kierowanie pojazdem może być rozpoczęte dopiero po kilku godzinach od zażycia wspomnianej dawki.

Jak prawidłowo dawkować lek IPP 20?

Dokładna dawka preparatu, jaka powinien być przyjmowana przez pacjenta, powinna zostać ustalona przez lekarza w oparciu o jego stan zdrowia, rodzaj leczonej dolegliwości, a także stopień nasilenia jej objawów. Z reguły zaleca się stosowanie dawki 20 mg substancji czynnej raz na dobę. Jeśli dawka ta okaże się niewystarczająca, lekarz może ją zmodyfikować. Niesamowicie istotne jest jednak to, aby nie podejmować decyzje o zwiększeniu ilości przyjmowanego leku samodzielnie. Kuracja lekiem IPP 20 powinna trwać od 2 do 4 tygodni.

Czy lek IPP 20 może być stosowany u dzieci?

Z racji tego, że nie istnieją dokładne badania, które wykazały brak negatywnego działania leku IPP 20 na dzieci, nie zaleca się stosowanie tego preparatu w tej grupie wiekowej. Wspomniany preparat jest przeznaczony tylko i wyłącznie do stosowania przez osoby dorosłe.

Czy lek IPP 20 może być stosowany przez kobiety w ciąży?

Z reguły nie zaleca się stosowania jakichkolwiek leków w trakcie ciąży lub w okresie karmienia piersią bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku IPP 20 we wspomnianych okresach. Może on przenikać do łożyska oraz mleka matki, a tym samym mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Czy lek IPP 20 może być stosowany wraz z innymi preparatami?

Przed rozpoczęciem kuracji lekiem IPP 20 należy poinformować lekarza o wszystkich dotychczas przyjmowanych lekach, a także o tych preparatach, które planujemy rozpocząć stosować w najbliższej przyszłości. Lek IPP 20 może odczuć wchodzić w interakcje z innymi środkami medycznymi, w efekcie których może zostać znacznie zaburzone jego wchłanianie.


IPP 20 (tabletki dojelitowe, lek na receptę) – podstawowe informacje: • Kategoria: zespół jelita drażliwego • Substancja czynna: pantoprazol • Dawka: 20 mg • Opakowanie: 28 tabletek, 56 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !