Emanera

Emanera - opis i informacje o leku

Potrzebujesz pilnie e-recepty? Skorzystaj z e-konsultacji medycznej dostępnej o każdej porze dnia i nocy. Umów się już teraz, a kod do e-recepty otrzymasz nawet w kilka minut!

Szukasz sprawdzonego leku, który pomoże Ci w leczeniu schorzeń układu pokarmowego wywołanych nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku? Skuteczne środki to środki przepisywane na receptę, a jednym z takich preparatów jest Emanera – lek w postaci kapsułek z esomeprazolem do połknięcia. Umów się na e-wizytę do naszego specjalisty i zamów swoją e-receptę na ten lek.

W jakich przypadkach chorobowych stosuje się lek Emanera i jak działa?

Terapię przy użyciu leku Emanera można stosować w przypadkach chorób wrzodowych oraz stanów zapalnych żołądka, a dokładnie w dolegliwościach związanych z chorobą refluksową przełyku, profilaktycznie, aby zapobiec nawrotom tej choroby oraz jako preparat wspomagający antybiotykoterapię zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Można go również przyjmować w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona. Obecność w składzie preparatu Emanera substancji czynnej w postaci esomeprazolu przyczynia się do redukcji wydzielanego kwasu solnego, co jednocześnie wpływa na redukcję kwasowości soku żołądkowego. Dzięki temu można zapobiec pojawieniu się nowych owrzodzeń oraz zmniejszyć ryzyko podrażnienia już istniejących zmian wrzodowych.

Jak wygląda prawidłowe dawkowanie preparatu Emanera?

Lek Emanera produkowany jest w postaci kapsułek w dawce 20 mg i 40 mg do stosowania doustnego i jest wydawany na receptę. Mogą go stosować pacjenci powyżej 12 roku życia z określonymi wskazaniami. Należy go przyjmować zgodnie z instrukcją lekarza. Nie zaleca się samodzielnego przerywania kuracji bez konsultacji ze specjalistą, a także przekraczania zalecanej dawki preparatu, ponieważ może to wywołać skutki uboczne. Dokładny system dawkowania zależy od typu leczonego schorzenia oraz predyspozycji fizycznych pacjenta takich jak: wiek, masa ciała, czy ogólny stan zdrowia, np. w przypadku leczenia refluksowego zapalenia przełyku zazwyczaj stosuje się dawkę 40 mg raz dziennie przez 4-8 tygodni, ale leczenie zakażenia bakterią Helicobacter pylori wymaga stosowania dawki 20 mg 2 razy dziennie przez kolejne 7 dni. Lek dość szybko wchłania się z jelita cienkiego i po ok. 2 godzinach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Kapsułki Emanera można zażywać zarówno podczas posiłków, jak i na czczo. Ważne, aby połykać je w całości – najlepiej popijając dużą ilością wody.

Przeciwwskazania i środki ostrożności w przyjmowaniu kapsułek Emanera

Nawet jeśli pacjent przejawia objawy chorobowe, przy których pomocny może okazać się lek Emanera, nie zawsze jego stosowanie jest dla niego wskazane. Przede wszystkim dotyczy to pacjentów nadwrażliwych na którykolwiek składnik preparatu. W takich przypadkach jego zastosowanie może zaszkodzić. Szczególną ostrożność powinny również zachować osoby z diagnozą, bądź podejrzeniem choroby wrzodowej żołądka, a także te, u których ze względu na niepokojące dolegliwości (gwałtowny spadek masy ciała, powtarzające się wymioty z domieszką krwi), przypuszcza się chorobę nowotworową. Przed przystąpieniem do terapii lekiem Emanera należy to wykluczyć.

Jakie skutki uboczne może wywołać stosowanie preparatu Emanera?

Tak, jak każdy preparat medyczny, Emanera może również wywołać u niektórych osób przyjmujących ten lek, skutki uboczne. Zazwyczaj koncentrują się one wokół zaburzeń układu pokarmowego (nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka) oraz dolegliwości bólowych głowy. Działanie leku może również wpłynąć niekorzystnie na organizm, powodując bezsenność, a także wywołać reakcje alergiczne takie jak świąd, pokrzywka, czy wysypka. O innych działaniach niepożądanych warto przeczytać w ulotce producenta dołączonej do opakowania.

Czy podczas leczenia Emanerą można prowadzić pojazdy?

Chociaż nie stwierdzono, aby lek Emanera wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów, ze względu na możliwe występowanie skutków ubocznych, takich jak ból i zawroty głowy, u osób stosujących ten preparat, zaleca się, aby przed podjęciem tej czynności upewniły się, że objawy te nie występują i nie uniemożliwiają kierowania autem.

Czy w okresie stosowania leku Emanera można spożywać alkohol?

Nie. Ponieważ Emanera to lek na schorzenia dotyczące układu pokarmowego, niewskazane jest spożywanie podczas kuracji tym preparatem produktów alkoholowych. Łączenie alkoholu z substancją czynną zawartą w kapsułkach może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych i problemów z wątrobą.

Czy wskazane jest przyjmowanie leku Emanera w okresie ciąży?

Przyjmowanie jakichkolwiek medykamentów w okresie ciąży powinno być konsultowane z lekarzem i podobnie jest w przypadku stosowania preparatu Emanera. Decyzja o przyjmowaniu tego leku przez kobietę w ciąży powinna zostać podjęta przez specjalistę, który bierze pod uwagę to, czy korzyści płynące z jego stosowania przewyższają możliwe ryzyko zdrowotne. Chociaż nie udowodniono jakoby kapsułki Emanera miały niekorzystnie oddziaływać na rozwój płodu, ich zażywanie w okresie ciąży bez wyraźnej konieczności nie jest wskazane. Podobnie jest w przypadku kobiety karmiącej.


Emanera (kapsułki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na choroby wrzodowe, zapalenie żołądka Substancja czynna: esomeprazol Dawka: 20 / 40 mg Opakowanie: 20 mg (28 / 56 kapsułek), 40 mg (28 / 56 kapsułek)



Potrzebujesz pilnie e-recepty? Skorzystaj z e-konsultacji medycznej dostępnej o każdej porze dnia i nocy. Umów się już teraz, a kod do e-recepty otrzymasz nawet w kilka minut!