Ból brzucha i krwawienia z pochwy pomiędzy miesiączkami. Co to oznacza?

Ból brzucha i krwawienia z pochwy to objawy, którymi charakteryzuje się wiele różnych przypadłości. Nie zawsze oznaczają poważną chorobę, mimo to w przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się ze swoim ginekologiem.

ból brzucha i krwawienia z pochwy

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 28 do 35 dni, a krwawienie występują regularnie. Dlatego ból brzucha i krwawienia z pochwy (albo plamienia) niepokoją kobiety, które ich doświadczają. W takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być zarówno symptom fizjologiczny, jak i objaw choroby. Warto wykluczyć więc ryzyko wystąpienia tej drugiej możliwości.

Ból brzucha i krwawienia z pochwy – przyczyny

Ból brzucha i krwawienia z pochwy, które pojawiają się pomiędzy miesiączkami, mogą oznaczać naturalną reakcję kobiecego organizmu na owulację. Pojawia się ona około 14. dnia cyklu, a do plamienia lub niewielkiego krwawienia dochodzi w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graafa. Czasami to bardzo wczesny objaw ciąży, świadczący o implantacji zarodka w macicy. Oprócz tego podobne dolegliwości bywają skutkiem antykoncepcji hormonalnej lub tabletki „dzień po”. Dlatego stosowana jest jedynie pod okiem lekarza, ale można ją otrzymać także dzięki usłudze e-recepta.

Kiedy jednak ból brzucha i krwawienia z pochwy nie są związane z wymienionymi przyczynami, pod uwagę należy brać poważniejsze choroby oraz stany. Tego rodzaju symptom świadczy o wystąpieniu takich przypadłości, jak:

  • choroba przenoszona drogą płciową (np. chlamydioza);
  • poronienie lub ciąża pozamaciczna;
  • endometrioza;
  • mięśniaki macicy;
  • rak szyjki macicy.

Krwawienia z pochwy między miesiączkami – objawy dodatkowe

Dolegliwości bólowe bardzo często utrudniają pacjentkom codzienne funkcjonowanie. Dzięki L4 online mogą skupić się na rekonwalescencji oraz szybkim powrocie do pełni sił. Niekiedy bólowi brzucha i krwawieniom z pochwy towarzyszą inne objawy, przez które kobieta skarży się na gorsze samopoczucie. To między innymi gorączka, utrata masy ciała czy nieprzyjemny zapach wydzieliny. Jeżeli symptomy występują razem z dolegliwościami bólowymi oraz plamieniem, należy skonsultować swój stan z lekarzem.

Zobacz też  Ból brzucha w ciąży w górnej części – przyczyny, diagnostyka, postępowanie

Samo plamienie czy też krwawienie nie zawsze wygląda tak samo. Ilość krwi może być naprawdę niewielka, ale bywają sytuacje, kiedy jej objętość dorównuje miesiączce lub jest jeszcze większa. W takiej sytuacji niezwłocznie trzeba wezwać pomoc.

Jak częste są krwawienia pomiędzy miesiączkami?

Doświadczenie bólu brzucha i krwawienia z pochwy ma za sobą niemal każda kobieta. Większość z nich nie ma podłoża chorobowego, a fizjologiczne. W takiej sytuacji częstotliwość występowania takich objawów zależy od indywidualnych uwarunkowań. Może więc mieć charakter jednorazowy, ale także nawracać cyklicznie.

Ból brzucha i krwawienia z pochwy – kiedy do lekarza?

Kiedy pojawi się ból brzucha i krwawienia z pochwy, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem. Taka konieczność istnieje także wtedy, gdy jest wynikiem przyjmowania antykoncepcji. W takiej sytuacji ginekolog powinien zmienić rodzaj przyjmowanych tabletek. Poza tym konieczność wizyty u specjalisty potwierdza wystąpienie dodatkowych objawów – nie tylko bólu, ale także nudności, wymiotów i gorączki.

Z konsultacjami nie trzeba czekać do momentu ustąpienia krwawienia. Nie powinno ono przeszkodzić w wykonaniu badania. W przypadku takich objawów można wykorzystać zwolnienie lekarskie online.

Diagnostyka i leczenie bólu brzucha i krwawienia z pochwy

W gabinecie lekarz przeprowadza wywiad, a następnie wykonuje badanie ginekologiczne. W tym celu warto przygotować informacje dotyczące kalendarza menstruacji oraz plamień pomiędzy miesiączkami. Pomocnym badaniem jest cytologia, histeroskopia oraz USG. Zawsze należy wykluczyć raka szyjki macicy. Późniejsze leczenie zależy od rozpoznania przyczyny.

Ból brzucha i krwawienie z pochwy występuje podczas owulacji. Może świadczyć również o wczesnym etapie ciąży, pojawia się przy ciąży pozamacicznej i poronieniu. Na pewno nie należy lekceważyć tego objawu, zwłaszcza jeśli występuje pomiędzy miesiączkami, a kobieta nie wiąże tego z jajeczkowaniem ani stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.