Co oznacza brak okresu? Ból brzucha i zatrzymanie miesiączki to objawy wielu chorób!

Z czym można wiązać takie objawy jak brak okresu, ból brzucha? Wśród najczęstszych przyczyn jest ciąża, jednak należy wziąć pod uwagę również inne możliwości. Brak miesiączki przy dolegliwościach bólowych wiąże się z wieloma zaburzeniami oraz chorobami.

brak okresu ból brzucha

Kiedy pojawia się myśl, „spóźnia mi się okres”, wiele kobiet bez wahania sięga po test ciążowy. Nie zawsze jednak stanowi to przyczynę tego typu dolegliwości, zwłaszcza jeśli występują dodatkowe objawy. Brak okresu, ból brzucha to często sygnał alarmowy i jest powodem do niepokoju. Oznacza na przykład zespół policystycznych jajników, więc trzeba szybko zgłosić się do ginekologa. Dolegliwość może mieć jednak różne przyczyny – to na przykład wyczerpanie organizmu wskutek nadmiernego stresu i przemęczenia, a także zbyt intensywnego wysiłku fizycznego.

Brak okresu, ból brzucha – możliwe przyczyny

Brak okresu, ból brzucha to symptomy zazwyczaj kojarzone z ciążą. Jeśli jednak kobieta może ją wykluczyć, wtedy pod uwagę trzeba wziąć również inne przypadłości. Niektóre wymagają bardziej zaawansowanej terapii, w czym pomocna okazuje się e-recepta. Wśród chorób, które wywołują ból w podbrzuszu oraz wstrzymanie miesiączkowania mamy między innymi:

  • zaburzenia hormonalne;
  • zespół policystycznych jajników;
  • zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tarczycy);
  • torbiele jajników;
  • nowotwór jajnika;
  • guzy nadnerczy;
  • zapalenie dróg moczowych;
  • infekcja pęcherza moczowego;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia odżywiania (np. anoreksja lub bulimia);
  • skutek uboczny przyjmowania niektórych leków.

Ból podbrzusza i brak okresu a ciąża

Ból podbrzusza oraz brak miesiączki – to bardzo wczesne objawy ciąży. Podobne symptomy pojawiają się jednak nawet przed poczęciem, w trakcie owulacji (około 14. dnia cyklu miesiączkowego). Przyczyną jest pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Jest to sam szczyt dni płodnych kobiety i najlepszy moment, by uprawiać seks z partnerem (jeżeli w planach jest powiększenie rodziny). Podczas owulacji kobieta może jednak odczuwać pewien dyskomfort. Często pojawiają się niewielkie krwawienia, bolesność brzucha czy tkliwość piersi.

Zobacz też  Ból brzucha przechodzi, jak leżę. Przyczyny i leczenie dolegliwości

Brak spodziewanej miesiączki – potwierdzenie ciąży

Takie objawy jak brak okresu, ból brzucha mogą świadczyć o bardzo wczesnej ciąży. Występują w momencie implantacji zarodka w macicy, co rozpoczyna się pomiędzy 6. a 7. dniem po zapłodnieniu. Kobieta może wtedy odczuwać delikatne skurcze, odbierane jako ból podbrzusza i jajników. Jednak sam fakt tego, że bolą okolice brzucha, nie może potwierdzić odmiennego stanu kobiety. Zawsze należy wykonać test ciążowy (po około 14 dniach od stosunku płciowego) – jeśli wynik testu jest pozytywny, konieczna jest wizyta u lekarza. 

Brak okresu, ból brzucha i inne niepokojące objawy

Negatywny wynik z pewnością uspokoi kobiety, które mimo stosowania antykoncepcji podejrzewały ciążę. Jednak opóźnienie miesiączki przy dolegliwościach odbieranych jako bóle menstruacyjne ma swoją konkretną przyczynę. Często towarzyszą im dodatkowe objawy, m.in.

  • nagła utrata wagi, która powoduje zatrzymanie miesiączki, Organizm potrzebuje bowiem substancji o działaniu hormonopodobnym, wytwarzanym przez tkankę tłuszczową. Jej drastyczna redukcja może rozregulować te procesy;
  • brak miesiączki może spowodować również duża nadwaga;
  • ból okolicy krzyża;
  • podwyższona temperatura
  • wypadanie włosów albo pojawienie się nadmiernego owłosienia;
  • trądzik;
  • ból głowy;
  • zmiany pola widzenia.

Tego rodzaju objawy mogą mieć różne przyczyny. Warto wykorzystać L4 online, a także skorzystać z porady specjalisty.

Ból brzucha i brak okresu – kiedy udać się do lekarza?

Co robić, kiedy zamiast okresu pojawi się ból brzucha? Na pewno należy skonsultować się z lekarzem. Niepokój powinna budzić sytuacja, kiedy ostatnia miesiączka wystąpiła pół roku temu, a kobieta otrzymała test negatywny. Nie zalecamy jednak tak długiego zwlekania. Oprócz tego do wizyty u swojego lekarza powinny skłonić wymienione wyżej objawy. Pojawiają się zarówno w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej, jak i w przypadku poważnych schorzeń.

Diagnostyka i leczenie dolegliwości bólowych

Brak okresu, ból brzucha to symptomy, które mogą świadczyć o ryzyku ciąży, ale nie tylko. Dlatego konieczna jest prawidłowa diagnostyka. Ginekolog zbierze wywiad, dopyta o umiejscowienie czy natężenie odczuwanego bólu. Następnym krokiem jest wykonanie badania – może być ono poszerzone na przykład o USG. Dopiero wtedy możliwe jest wdrożenie odpowiedniej terapii, która musi być dostosowana do bezpośredniej przyczyny dolegliwości. W takiej sytuacji pacjentki często wykorzystują zwolnienie lekarskie online, pozwalające im skupić się na procesie rekonwalescencji.

Zobacz też  Ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża. Jakie są objawy ciąży przed miesiączką?

Leki, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu

Wiele dolegliwości bólowych można złagodzić, korzystając z dobrze dobranych leków. Do skutecznych środków przeciwbólowych należą między innymi:

Brak okresu, ból brzucha to częsty symptom, który pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży. Pewność daje jedynie test ciążowy – najbardziej wiarygodny wynik pochodzi z tzw. testu z krwi. Wspomniane objawy to również niepożądane skutki stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji warto porozmawiać z ginekologiem. Oprócz tego należy obserwować swój organizm, ponieważ może się okazać, że wspomnianym dolegliwościom towarzyszą inne, wskazujące na poważne zaburzenia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.