Ból brzucha na środku – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból brzucha na środku, w okolicy pępka wskazuje najczęściej na problemy z jelitami. Dolegliwości bólowe towarzyszą również paniom przed miesiączką oraz ciężarnym. Kiedy ból powinien zaniepokoić i jak sobie z nim radzić? Przeczytaj!

ból brzucha na środku

Ból brzucha na środku jest objawem schorzeń narządów znajdujących się w jamie brzusznej i najczęściej dotyczy nieprawidłowości w funkcjonowaniu żołądka, jelit, wątroby, trzustki, dróg żółciowych. Może również świadczyć o chorobach układu moczowego, płuc, a nawet serca. Istotne jest lokalizacja bólu, stopień nasilenia, a także wszelkie symptomy towarzyszące. W przypadku bardzo silnego bólu i powtarzających się epizodów należy skonsultować się z lekarzem. Niezbędne jest znalezienie przyczyny dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ból brzucha na środku – choroby jelit

Ból brzucha często oznacza kłopoty z jelitami. Mogą to być choroby przewlekłe lub stany ostre, ból może być przenikliwy lub tępy, niekiedy towarzyszy mu uczucie bulgotania, przelewania się, ucisku. Choroby mogące wywoływać tego rodzaju nieprzyjemne objawy to:

  • nieżyt żołądkowo-jelitowy (grypa jelitowa) – poza bólem brzucha pojawiają się nudności, wymioty, znaczne osłabienie, a także gorączka;
  • nieswoiste zapalenie jelit – charakterystyczny jest ból brzucha na środku oraz zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki);
  • niedokrwienie jelit – objawia się bardzo silnym i nagłym bólem w okolicy pępka oraz zmianą zabarwienia skóry w tej okolicy;
  • niedrożność jelit – objawy schorzenia to ból brzucha, kłopoty z wypróżnianiem się, a nawet zatrzymanie gazów i stolca oraz nudności i wymioty.

W przypadku występowania wymienionych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i zleci niezbędne badania. Ważne kwestie to charakter dolegliwości, nasilenie bólu, a także współistniejące objawy. W sytuacji, gdy symptomy nie są bardzo uciążliwe, warto skorzystać z telekonsultacji – specjalista może wypisać L4 online, a jeśli będzie to konieczne, zostanie wystawiona e-recepta

Zobacz też  Ból brzucha przechodzi, jak leżę. Przyczyny i leczenie dolegliwości

Ból brzucha na środku – inne schorzenia układu pokarmowego

Ból brzucha na środku może także świadczyć o schorzeniach pozostałych narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. Dolegliwości pojawiające się na środku, w okolicy pępka oznaczają niekiedy zapalenie wyrostka robaczkowego – bardzo szybko ból schodzi do dołu, w okolicę prawej pachwiny. W pierwszym etapie choroby trudno ściśle określić miejsce bólu, który ma raczej charakter rozlany. Towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka, brak apetytu.

Inne przyczyny bólu środkowej części brzucha to:

  • zapalenie trzustki ostre lub przewlekłe – w zależności od typu choroby ból może pojawić się nagle lub po spożyciu posiłku czy wypiciu alkoholu;
  • przepuklina pępkowa – pojawia się dyskomfort, niekiedy wyczuwalny jest niewielki guzek;
  • tętniak aorty brzusznej.

Wszystkie schorzenia wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia stosowanego leczenia. W niektórych przypadkach (np. przy pękniętym tętniaku aorty) konieczny jest zabieg chirurgiczny. Dolegliwości np. przy zapaleniu trzustki są tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie – w tej sytuacji przyda się L4 (może to być także zwolnienie lekarskie online).

Ból brzucha na środku u kobiet

Objaw w postaci bólu brzucha na środku może towarzyszyć paniom przed okresem, w trakcie menstruacji, ale również w czasie ciąży. Zazwyczaj nie świadczy o poważnych powikłaniach czy nieprawidłowościach, a jest naturalnym zjawiskiem. Należy jednak zwrócić uwagę na jego intensywność, czas trwania i zaobserwować, czy nie pojawiają się objawy dodatkowe. 

Silny ból brzucha podczas okresu, który utrzymuje się jeszcze po ustaniu krwawienia warto skonsultować z ginekologiem. Podczas badania fizykalnego oraz USG może wykluczyć choroby narządów rodnych, np. endometriozę, torbiele jajników, czy stan zapalny. Choć przy tych chorobach ból umiejscowiony jest najczęściej w podbrzuszu, może promieniować i rozlewać się, dając wrażenie dyskomfortu i kłucia w okolicy pępka.

Zobacz też  Ból w dole brzucha – przyczyny, objawy towarzyszące, leczenie

Jak leczyć ból brzucha w okolicy pępka?

Leczenie dolegliwości zależy od przyczyny, dlatego niezbędna jest diagnostyka. Obejmuje ona badania z krwi, USG jamy brzusznej, niekiedy badanie ginekologiczne. Ból brzucha jest niekiedy objawem infekcji pasożytniczej – w celu jej potwierdzenia wykonuje się badania próbek kału. Jeśli wyniki potwierdzą zakażenie, lekarz może przepisać:

Podczas bolesnych miesiączek stosuje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Skuteczne są ciepłe kompresy, delikatne masaże, a czasem także aktywność fizyczna.

Bóle brzucha są również konsekwencją nieprawidłowej diety, dlatego trzeba stosować się do kilku ważnych zasad – spożywać niewielkie, ale częstsze posiłki, zrezygnować z tłustych i smażonych potraw oraz ostrych przypraw. Przy niestrawności ważna jest lekkostrawna dieta i nawadnianie organizmu, można także sięgnąć po węgiel aktywowany.

Ból brzucha na środku może mieć różne przyczyny, od błahych po bardziej poważne. Nie warto ignorować uciążliwych lub powtarzających się dolegliwości. Szybka diagnoza pozwoli uporać się z przykrymi objawami. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.