Ból głowy od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Ból głowy od kręgosłupa nazywany bywa także migreną szyjną lub zespołem szyjnym górnym. To częsta dolegliwość, której przyczyną może być zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Po czym rozpoznać schorzenie? Jak leczyć? […]

ból głowy od kręgosłupa

Ból głowy od kręgosłupa nazywany bywa także migreną szyjną lub zespołem szyjnym górnym. To częsta dolegliwość, której przyczyną może być zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Po czym rozpoznać schorzenie? Jak leczyć? Przeczytaj!

Specjaliści uważają, że kręgosłup może być odpowiedzialny za około 20% przypadków powtarzających się dolegliwości bólowych głowy. Cechą charakterystyczną tego rodzaju bólu jest uczucie sztywności karku lub jego promieniowanie od karku do głowy. Czas trwania epizodu bólowego może być różny – od kilku godzin do kilku dni, a nawet tygodni. Dolegliwości warto skonsultować z lekarzem, ponieważ ból głowy pojawia się w przebiegu wielu chorób, może być również objawem stanu zagrażającego życiu. Jeśli wynika on z problemów z kręgosłupem, pacjenci powinni korzystać z pomocy fizjoterapeutów lub osteopatów. W tym przypadku leczenie farmakologiczne może nie być skuteczne.

Ból głowy od kręgosłupa – możliwie przyczyny migreny szyjnej

Ból głowy od kręgosłupa nie jest oddzielną jednostką chorobową, a jedynie zespołem objawów. Częstą przyczyną dolegliwości jest zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Dochodzi do niego w wyniku przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała np. podczas pracy przy komputerze, która wiąże się z długim siedzeniem z pochyloną głową. Wśród przyczyn bólu głowy od kręgosłupa wymienia się m.in.:

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (głównie wymienione problemy z kręgosłupem szyjnym);
  • dyskopatia szyjna, czyli uwypuklenie krążka międzykręgowego;
  • wady kręgosłupa;
  • stany zapalne;
  • ucisk na nerwy;
  • choroby reumatyczne;
  • urazy kręgosłupa.

Szyjnopochodny ból głowy bywa często mylony z migreną. Potwierdzenie problemów z kręgosłupem możliwe jest m.in. na podstawie wykonanych badań obrazowych.

Szyjnopochodny ból głowy – najczęstsze objawy

Wśród najczęstszych objawów bólu głowy pochodzenia szyjnego zgłaszanych przez pacjentów wymienia się tępy lub kłujący ból karku, a także jego sztywność, ograniczenie możliwości ruchowych kręgosłupa szyjnego. Czasem ból umiejscawia się w okolicy szyi i promieniuje do barków, ale również czoła, potylicy, oczu czy skroni. Możliwe jest także pojawienie się nerwobólu w odcinku szyjno-ramiennym z bólem sięgającym aż do dłoni. Zdarza się, że bólowi pochodzącemu od szyjnego odcinka kręgosłupa towarzyszą inne symptomy, bardziej charakterystyczne dla migreny. To głównie mdłości, zawroty głowy, dzwonienie w uszach. Oczywiście objawy towarzyszące nie zawsze są takie same, u różnych osób mogą pojawiać się inne dolegliwości.

Zobacz też  Ból głowy i szum w uszach – czego to objawy?

Ból od kręgosłupa szyjnego – diagnostyka bólu głowy

W przypadku bólu głowy od kręgosłupa ważna jest odpowiednia diagnostyka. Badania obrazowe pozwolą potwierdzić lub wykluczyć zwyrodnienie kręgosłupa, co da szereg możliwości leczenia przypadłości. Ponieważ ból głowy może sugerować wiele chorób, często również te poważne i zagrażające życiu, warto skonsultować się z lekarzem. Wizyty nie należy odkładać, jeśli dolegliwości powracają lub są bardzo silne. Szczególnego postępowania wymagają sytuacje, gdy doszło do urazu głowy lub kręgosłupa, a poszkodowany czuje się źle, jego stan nie poprawia się, ból się nasila, dołączają się inne objawy (nudności, wymioty, sztywność karku, wysoka gorączka, mrowienie i drętwienie kończyn).

Badaniami, które pozwolą zdiagnozować schorzenie i znaleźć przyczynę dolegliwości jest tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Czasem wystarczy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego odcinka szyjnego kręgosłupa. W przypadku przewlekłych, nawracających bólów z zawrotami głowy można przeprowadzić badanie tętnic szyjnych i kręgowych i ocenę przepływu krwi w naczyniach (Doppler). Problem może wymagać konsultacji z kilkoma specjalistami – neurologiem, reumatologiem, ortopedą.

Gdy głowa boli od kręgosłupa – sposoby leczenia bólu

Leczenie bólów głowy pochodzenia kręgosłupowego zależy od przyczyny dolegliwości. Trzeba pamiętać, że preparaty przeciwbólowe zadziałają tylko doraźnie, natomiast nie wyleczą i nie przyniosą długotrwałej ulgi. Kluczem do sukcesu jest właściwie dobrana terapia. Jej celem jest zmniejszenie napięcia mięśni w okolicy kręgosłupa szyjnego. W tym przypadku pomoże fizjoterapia – ultradźwięki, krioterapia, elektroterapia, magnetoterapia. Przy bólu głowy od odcinka szyjnego kręgosłupa dobre efekty przynosi także masaż leczniczy. W skrajnych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne.

Ból głowy od kręgosłupa – jak zapobiegać?

Ból kręgosłupa szyjnego w połączeniu z bólem głowy najczęściej wynika z nieergonomicznej pozycji podczas pracy siedzącej. Prowadzi to do zmian przeciążeniowych mięśniowo-powięziowych i wzmożonego napięcia mięśniowego. Rezultatem jest ograniczenie zakresu ruchów głowy, szyi, barków, odcinka szyjno-piersiowego kręgosłupa. Dlatego też bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej pozycji ciała podczas pracy siedzącej, a także regularne robienie krótkich przerw (należy wstać, przespacerować się, wykonać krótką gimnastykę szyi i głowy). Warto zadbać o odpowiednio wyposażone stanowisko pracy – wygodne krzesło, odpowiednio wysokie biurko, ustawienie monitora komputera.

Zobacz też  Ból głowy i uczucie gorąca na twarzy – co oznaczają?

Za dolegliwości bólowe może również odpowiadać nadmierny stres. Jak wiadomo, nie da się go całkowicie wyeliminować, dlatego specjaliści zalecają trenowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych. Warto codzienną rutynę urozmaicić ćwiczeniami na kręgosłup, pozwalającymi zachować dobrą ruchomość odcinka szyjno-piersiowego. Przed ich rozpoczęciem dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Trzeba pamiętać, że niewłaściwie wykonywane mogą przysporzyć dodatkowych kłopotów.

Ból głowy pochodzenie odkręgosłupowego – rehabilitacja

W przypadku dolegliwości bólowych warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zaproponuje, jak powinno wyglądać dalsze postępowanie. Jeśli nie masz czasu na wizyty w przychodni, skorzystaj z naszej oferty – proponujemy konsultacje lekarskie online. Nie musisz wychodzić z domu, wystarczy się zarejestrować i odbyć rozmowę ze specjalistą. Możliwe, że najlepiej będzie udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty. Jakie leczenie zostanie ci zaproponowane?

Czym jest osteopatia?

Osteopatia jest rodzajem terapii manualnej o długiej tradycji. Oferuje wiele technik leczenia bólu głowy. Podczas pierwszej wizyty u osteopaty zostaniesz zapytany o dolegliwości, ogólny stan zdrowia, samopoczucie, niepokojące objawy. Osteopata wykona także badanie przedmiotowe, skupiając się na twojej postawie, symetrii ciała, sprawdzi zakres ruchu w stawach, siłę mięśni. Znalezienie przyczyny występowania męczących objawów pozwoli odpowiednio dobrać metodę terapii. Sesje będą polegały na rozluźnianiu, odblokowywaniu punktów i odcinków z napięciem, niefunkcjonujących prawidłowo. Wykorzystywane są techniki manualne, taping, igłoterapia sucha.

Fizjoterapia na ból głowy

Sposobem leczenia bólu głowy od kręgosłupa może być fizjoterapia, np. masaż tkanek głębokich. Inną metodą jest masaż w obszarze podpotylicznym obejmujący również szyję, kark, skronie. Stosowane są techniki rozluźniania, mobilizacji odcinka szyjnego, rozciągania, terapii punktów spustowych, ćwiczenia relaksacji odcinka szyjnego. Skutkiem działań jest rozluźnienie napiętych mięśni, zwiększenie ukrwienia, drenaż płynów, redukcja napięcia i stresu.

Zobacz też  Codzienny ból głowy w różnych miejscach – przyczyny

Bóle głowy powinny skłonić do szukania przyczyny. Może za nie odpowiadać niehigieniczny lub siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, nadmierny stres, ale także różnego rodzaju choroby, zwyrodnienia i zmiany w kręgosłupie. Objawów bólowych nie należy bagatelizować, zwłaszcza jeśli się powtarzają lub znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Podstawą jest diagnostyka, zmiana nawyków ruchowych. Ból głowy może być związany z kręgosłupem, dlatego warto się o niego zatroszczyć, choćby poprzez regularną gimnastykę lub wizyty u fizjoterapeuty.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.