Ból głowy w skroniach i czole – czego to objawy?

Ból głowy w skroniach i czole, który nie trwa długo, może być niegroźny. Przedłużający się ból powinien jednak być sygnałem alarmowym, który powinien skłonić cię do wizyty u lekarza. Dowiedz […]

Ból głowy w skroniach i czole

Ból głowy w skroniach i czole, który nie trwa długo, może być niegroźny. Przedłużający się ból powinien jednak być sygnałem alarmowym, który powinien skłonić cię do wizyty u lekarza. Dowiedz się więcej!

Ból głowy w skroniach i czole to jedne z najpowszechniejszych objawów, jakie występują u człowieka. Te dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn, większość nie jest jednak groźna. Jeżeli jednak ból się nasila, powtarza się codziennie lub jednorazowy atak trwa bardzo długo, to powinieneś udać się do lekarza. Przeprowadzi on odpowiednie badania, wyda diagnozę i zaproponuje leczenie. Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy jest bardzo częstą dolegliwością. Jego objawy mogą być wtórne lub samoistne. Ten rodzaj bólu występuje najczęściej u kobiet w wieku dorosłym, pomiędzy 25 a 35 rokiem życia. Obraz kliniczny oraz pochodzenie tej dolegliwości są bardzo zróżnicowane. Aby pozbyć się bólu, konieczna może być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Wyda on wstępną diagnozę i wyśle pacjenta na dodatkowe badania, jeżeli takowe będą potrzebne. Konsultacje lekarskie online to bardzo dobry sposób na oszczędzenie czasu.

Napięciowe bóle głowy mogą być powiązane z:

  • niewyspaniem się;
  • zmianami pogody;
  • głodem;
  • przepracowaniem 
  • odwodnieniem;
  • niedotlenieniem;
  • stresem;
  • używkami.

Napięciowy ból odczuwalny jest najbardziej w okolicy czoła. Czasami zdarza się jednak ból głowy w skroniach i czole. Napięciowy ból głowy może też obejmować całą głowę. Ból może się utrzymywać od 30 minut do nawet kilku dni. Na początku dolegliwość jest łagodna, ale z czasem ból się zwiększa. Napięciowy ból głowy może mieć charakter przewlekły. O przewlekłym bólu głowy można mówić, gdy trwa on 15 dni w miesiącu przez okres 3 miesięcy. Bardzo często napięciowemu bólowi głowy towarzyszą zaburzenia snu, nadwrażliwość na hałas, zmęczenie, wymioty, nudności, brak apetytu. 

Zobacz też  Ból głowy po przebudzeniu – objaw choroby, czy problem niewygodnego materaca?

Ból w skroniach – co oznacza?

Najczęstszą przyczyną bólu w skroniach jest opisany wcześniej napięciowy ból głowy. Są to bóle rozlane, czyli odczuwalne w całej głowie. Mimo to pacjenci najbardziej odczuwają ból w okolicy skroni oraz oczu. Ból jest najczęściej obustronny, czasami odczuwalny jest również na szczycie głowy. Napięciowe bóle często nie mają jednej konkretnej przyczyny. Wpływa na nie bardzo wiele czynników. 

Ból skroni może również oznaczać migrenę. To schorzenie wciąż nie jest do końca zbadane przez medycynę. Przyczyna występowania tej dolegliwości nie jest znana. Przy migrenie mogą występować nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. 

Jak leczyć ból skroni i czoła?

Długotrwałych dolegliwości bólowych nie można ignorować, zwłaszcza jeżeli jest to ból głowy. Czoło i skronie są miejscami, które bardzo często bolą, może to świadczyć o wielu  chorobach, wśród których wymienić można:

  • pęknięcie naczynia krwionośnego w mózgu;
  • krwotok śródmózgowy;
  • klasterowy ból głowy;
  • zapalenie tętnic;
  • udar mózgu;
  • wysokie ciśnienie śródczaszkowe;
  • zapalenie opon mózgowych.

Jeżeli ból głowy w skroniach i czole jest długotrwały i nasila się, to należy udać się na konsultację lekarską. W leczeniu takich dolegliwości wykorzystywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, mają one na celu załagodzenie objawów bólowych. Pacjent powinien unikać stresu oraz nauczyć się technik relaksacyjnych. Konieczna może być również zmiana nawyków żywieniowych oraz odpowiednia ilość snu. Jeżeli powyższe metody nie pomogą, to lekarz będzie musiał dokonać ponownej diagnozy, konieczne mogą być szczegółowe badania.

Ból głowy w skroniach i czole może zdarzyć się każdemu. Nie trzeba panikować z tego powodu, ale ignorowanie bólu, zwłaszcza gdy trwa podejrzanie długo, też nie jest rozsądną decyzją. Jeżeli objaw się nasili, to udaj się do lekarza!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.