Ból w pachwinie – przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ból w pachwinie przy chodzeniu?

Ból w pachwinie może być objawem urazu lub rozwijającego się schorzenia. Najczęstszą przyczyną są zwyrodnienia kręgosłupa, napięcie mięśni, naderwanie przyczepów mięśni. Na szczególną uwagę zasługuje nagły, silny ból pachwin. Jak sobie z nim radzić?

Ból w pachwinie

Ból w pachwinie, a szczególnie dolegliwości pojawiające się podczas chodzenia świadczą o problemach z układem mięśniowo-szkieletowym (urazy wielu różnych tkanek). Ból dotyczy zazwyczaj mięśni grupy przywodzicieli znajdujących się po wewnętrznej stronie uda lub zginaczy stawu biodrowego znajdujących się w przedniej części uda. Aby uporać się z dolegliwościami, należy odnaleźć przyczynę bólu pachwiny. Warto udać się do ortopedy lub fizjoterapeuty, by skonsultować problem. Niekiedy konieczne jest wykonanie badań obrazowych – USG, RTG lub rezonansu magnetycznego. Diagnoza pozwala włączyć odpowiednie leczenie, które złagodzi dolegliwości bólowe. Jakie są metody walki z problemem?

Ból w pachwinach – możliwe przyczyny dolegliwości

Ból w pachwinie może mieć wiele różnych przyczyn. W postawieniu diagnozy istotny jest wywiad z pacjentem. Ważne będzie określenie dokładnej lokalizacji objawów, stopnia ich nasilenia, sposobu, w jaki się objawiają, sytuacji, w których najczęściej występują. Istotne jest również, czy ból promieniuje na nogę. Ból w okolicy pachwin występuje w przypadku:

  • naciągnięcia pachwiny – ból w obrębie mięśni przywodzicieli;
  • uszkodzenia mięśnia biodrowo-lędźwiowego; często dochodzi do tego podczas uprawiania aktywności fizycznej (bieganie, gra w piłkę, gimnastyka);
  • uszkodzenia obrąbka stawowego (pęknięcie, zwyrodnienie);
  • konfliktu udowo-panewkowego;
  • zapalenia w obrębie spojenia łonowego;
  • złamania zmęczeniowego szyjki kości udowej;
  • przepukliny pachwinowej – ból w pachwinie może promieniować krocza, moszny, związany jest jedynie z ruchem i nie występuje w spoczynku;
  • przepukliny dysku międzykręgowego (zazwyczaj dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa);
  • uwięźnięcia nerwu – charakterystyczne jest zaburzenie czucia, osłabienie siły mięśniowej;
  • choroby nerek.

Ból w pachwinie u mężczyzn może oznaczać zapalenie najądrza lub jąder, natomiast u kobiet wskazywać na endometriozę, cysty na jajnikach. Inne choroby, które mogą spowodować intensywny ból w pachwinie, to m.in.: kamica nerkowa, zapalenie wyrostka robaczkowego, skręcenie przydatków, tętniak aorty brzusznej, choroba zwyrodnieniowa stawów, zakażenie dróg moczowych, zapalenie węzłów pachwinowych. Ból w pachwinie w ciąży jest skutkiem ucisku rozwijającego się dziecka na okolicę miednicy i stawy.

Ból w pachwinie – jak stawiana jest diagnoza?

Ból w pachwinie wymaga odpowiedniej diagnostyki. W celu znalezienia przyczyny przeprowadza się szereg badań. Pacjent musi też odpowiedzieć na pytania na temat charakteru dolegliwości. Przede wszystkim konieczna jest ocena wizualna bolesnej okolicy pachwin. Oceniane jest biodro, staw krzyżowo-biodrowy, spojenie łonowe, kręgosłup lędźwiowy, jama brzuszna. Sprawdzany jest zakres ruchu, siła mięśniowa. Testy przeprowadzane są w różnych pozycjach – leżeniu, chodzie. Specjalista sprawdza, czy występują różnice w ustawieniu talerzy biodrowych, w długości kończyn, jak wygląda rotacja talerza biodrowego. Niekiedy zleca badanie obrazowe.

Zobacz też  Silny ból brzucha – przyczyny, sposoby leczenia. O czym świadczy ostry ból brzucha?

Jeśli ból jest silny i utrudnia normalne funkcjonowanie, konieczne może okazać się pozostanie w domu – w takiej sytuacji przyda się zwolnienie lekarskie (może to być L4 online). Leczenie dolegliwości zależy od przyczyny – może obejmować zarówno rehabilitację, jak i przyjmowanie leków (potrzebna będzie e-recepta). Wszelkie niepokojące i utrzymujące się objawy jak ból pachwin należy zgłaszać lekarzowi – symptom ten świadczy niekiedy o chorobach narządów wewnętrznych, uszkodzeniu ścięgien, więzadeł, przyczepów mięśni przywodzicieli, naderwaniu mięśnia prostego uda – ta różnorodność możliwych przyczyn jest wystarczającym powodem, by nie rezygnować z wizyty u lekarza.

Jak leczyć ból w pachwinie?

Jak złagodzić ból pachwiny? Przede wszystkim należy ustalić, co powoduje ból, a następnie zająć się leczeniem choroby podstawowej. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna (przepuklina, konflikt udowo-panewkowy). W wielu sytuacjach zalecana jest rehabilitacja i specjalne zestawy ćwiczeń na ból w pachwinie.

  • kamica nerkowa – w tym przypadku ból można złagodzić poprzez leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz przyjmowanie dużych ilości płynów. Niekiedy zaleca się kurację przy wykorzystaniu fali uderzeniowej (rozbijanie kamieni) lub endoskopu;
  • rwa kulszowa – stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, maści i plastry z substancjami przeciwbólowymi;
  • zapalenie jąder u mężczyzn – stosowane są antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, okłady;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego – konieczne jest leczenie chirurgiczne;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów – stosowane są leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, glikokortykosteroidy;
  • zakażenie dróg moczowych – zazwyczaj podaje się antybiotyki, stosuje się także leki Cipronex, Symural, Monural, Biseptol czy Bactrim.

O sposobie leczenia zadecyduje specjalista – ortopeda, neurolog, nefrolog, ginekolog lub urolog. W zależności od charakteru dolegliwości należy zwrócić się o pomoc do odpowiedniego lekarza. Jeśli to konieczne, specjalista może wystawić L4 stacjonarnie lub zwolnienie lekarskie online.

Ból w prawej pachwinie promieniujący na nogę

Ból w pachwinie może mieć charakter kłujący lub pulsujący. Bywa objawem uszkodzeń mięśni, więzadeł, przyczepów. Co w przypadku, gdy dotyczy prawej pachwiny i promieniuje na nogę? Najczęściej świadczy o uszkodzeniu mięśni przywodzicieli i ich przyczepów. W takim przypadku dolegliwości nasilają się podczas chodzenia, a także przy próbie zrobienia szpagatu, przy odwodzeniu uda. Niekiedy wystarczy odpoczynek, zimne okłady oraz leki przeciwbólowe. W cięższych przypadkach podawane są zastrzyki przeciwzapalne oraz fizjoterapia.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej po prawej stronie – o czym świadczy?

Ból odczuwany w prawej pachwinie promieniujący do nogi może świadczyć o zwyrodnieniu stawu biodrowego (to tzw. koksartroza). Ból odczuwany jest również w pośladku. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość powinni postarać się o zmniejszenie masy ciała. W leczeniu wykorzystuje się zastrzyki przeciwzapalne. Poważne zwyrodnienia wymagają operacji i wszczepienia endoprotezy.

Promieniujący ból jest również charakterystyczny dla rwy kulszowej i udowej. Przyczyną schorzenia jest ucisk na nerw w kręgosłupie lub przepuklina jądra miażdżystego. Rwę leczy się zastrzykami domięśniowymi, lekami przeciwzapalnymi, fizjoterapią. W najcięższych przypadkach konieczna jest operacja kręgosłupa.

Ból w prawej pachwinie promieniujący na nogę oraz do narządów płciowych może oznaczać neuralgię prawego nerwu płciowo-udowego. W celu zniesienia dolegliwości stosuje się blokady przeciwzapalne, pulsacyjną radiofrekwencję.

Zapalenie panewki stawu biodrowego również daje podobne objawy – ból w prawej pachwinie, który nasila się przy prostowaniu nogi, przy wstawaniu i podczas chodzenia. Dolegliwości są najsilniejsze rano, powoli ustępują w ciągu dnia, po rozchodzeniu. Kuracja obejmuje podawanie leków przeciwzapalnych, fizjoterapię, odpoczynek. Niekiedy konieczna jest operacja.

Zakrzepica żył głębokich a kłucie w pachwinie

Dolegliwości bólowe w okolicy pachwin mogą również wskazywać na poważne schorzenie – zakrzepicę żył głębokich. Powstałe skrzepy mogą przedostać się do płuc i spowodować zator płucny. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się u osób obciążonych genetycznie, a także kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, chorych na nowotwory oraz u osób długotrwale unieruchomionych. Do najważniejszych, charakterystycznych objawów kłopotów z żyłami należą:

  • ból (również w pachwinie);
  • obrzęk, opuchlizna;
  • bolesność przy dotyku;
  • zwiększona ciepłota nogi.

W leczeniu choroby stosuje się leki zmniejszające krzepliwość krwi.

Ostry ból w pachwinie jako objaw chorób narządów płciowych

Ból pachwin bywa objawem chorób jąder u mężczyzn i jajników u kobiet. U młodych mężczyzn częstą przypadłością są żylaki powrózka nasiennego, które tworzą się w wyniku uszkodzenia zastawek żył jądrowych w mosznie. Jeśli pojawi się obrzęk, zaczerwienienie moszny, ból obejmujący jądro, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Takie objawy mogą wskazywać na skręt jądra. Nieleczony, w skrajnych przypadkach prowadzi do utraty jądra.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu się, podczas ruchu

W przypadku kobiet dolegliwości bólowe oznaczają niekiedy zapalenie jajników, jajowodów lub występowanie torbieli na jajnikach. W każdym przypadku niezbędna jest kontrola lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Stan zapalny przydatków leczy się poprzez antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe i rozkurczowe. Torbiele wymagają obserwacji, lekarz może też zadecydować o ich usunięciu (wykonuje się najczęściej zabieg laparoskopowy).

Ból w pachwinach może być objawem wielu różnych chorób, zwyrodnień, uszkodzeń. Obejmuje narządy, mięśnie, stawy. Silne, długotrwałe dolegliwości, kłopoty z poruszaniem się należy zgłosić lekarzowi. Diagnostyka pozwala poznać przyczynę i dostosować leczenie. Stosuje się zarówno farmakoterapię, leczenie chirurgiczne, jak i rehabilitację, gimnastykę. W łagodzeniu dolegliwości pomagają leki przeciwbólowe i rozkurczowe, zimne okłady, odpoczynek.

Intensywnych i nawracających lub utrzymujących się dłuższy czas dolegliwości bólowych nie można bagatelizować. Mogą świadczyć o poważnych schorzeniach, które wymagają leczenia. Zastosowane terapie znacznie podnoszą komfort życia i łagodzą ból w pachwinie. Diagnoza pozwala także zmienić tryb życia, wybrać najlepszy rodzaj aktywności fizycznej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.