Ból żołądka – przyczyny, objawy i leczenie

Ból żołądka to dość powszechny problem. Może być on spowodowany naprawdę wieloma przyczynami. Nadmierne spożycie pokarmów, stres, infekcje lub choroby układu pokarmowego – wszystko to może wywołać dolegliwości bólowe w żołądku. Jeżeli ból nie minie po kilku lub kilkunastu godzinach, to należy pilnie skonsultować się ze specjalistą, ponieważ może to świadczyć o poważnej chorobie.

Ból żołądka

Ból żołądka to dolegliwość, która może dotknąć praktycznie każdego z nas. Może być spowodowana przez różne czynniki; to między innymi nieodpowiednia dieta, stres, choroby układu pokarmowego czy infekcje. Niekiedy ból żołądka może być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak wrzody czy choroba refluksowa przełyku. To oznacza, że w żadnym wypadku nie należy bagatelizować bólu brzucha!

Ból żołądka – co oznacza?

Ból żołądka to przypadłość, na którą cierpiał praktycznie każdy człowiek. Dotyka on zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Jeżeli pojawił się po posiłku, to może to świadczyć o złej diecie. Ból żołądka najczęściej odczuwalny jest jako kłucie i może występować wspólnie z nudnościami i zgagą. Sam ból może mieć jednak bardzo zróżnicowane nasilenie i charakter. Termin ten odnosi się do bólu pośrodku górnej części brzucha. Chociaż większość ludzi identyfikuje dolegliwości w tej części ciała z żołądkiem, to może być to także problem z trzustką, woreczkiem żółciowym lub jelitem cienkim.

Ból żołądka a niestrawność

Niestrawność to jedna z najczęstszych przyczyn bólu żołądka – praktycznie każdy człowiek cierpiał na tę przypadłość przynajmniej raz w życiu. Jest to dosyć nieprzyjemne uczucie w górnej części brzucha, które pojawia się zazwyczaj zaraz po zjedzeniu posiłku. Wraz z niestrawnością często pojawia się zgaga, czyli uczucie pieczenia w przełyku, które spowodowane jest gromadzeniem się kwasu żołądkowego. Niestrawność może być odczuwana jako ból żołądka.

Niestrawność to stan, w którym ludzki organizm nie radzi sobie z trawieniem pokarmu. Może być ona spowodowana przez przejadanie się lub jedzenie zbyt szybko, a także przez spożywanie pokarmów o ostrym smaku lub z wysoką zawartością tłuszczu. Może się także zdarzyć, że niestrawność pojawi się po wysiłku fizycznym lub położeniu się do łóżka zaraz po jedzeniu, ponieważ czynności te utrudniają trawienie. Niestrawność może być także skutkiem ubocznym niektórych leków, takich jak leki przeciwzapalne z grupy NLPZ.

Niestrawność zazwyczaj jest dolegliwością jednorazową, która dosyć szybko przemija. Jeżeli jednak będzie się ona przedłużała, to należy udać się do specjalisty. Przewlekła niestrawność może świadczyć o chorobie refluksowej przełyku lub o wrzodach żołądka, dlatego należy skonsultować sprawę z lekarzem. Pierwsza wizyta może odbyć się przez internet. W trakcie takiej wizyty wystawiona może zostać e-recepta, dzięki której można bez wychodzenia z domu otrzymać dokument uprawniający do wykupienia leków z apteki!

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu się, podczas ruchu

Ból żołądka a zakażenia przewodu pokarmowego

Nieżyt żołądkowo jelitowy lub po prostu zakażenie układu pokarmowego to stan zapalny układu pokarmowego. Obejmuje on żołądek i jelita. Jest powiązany z grypą żołądkową, czyli chorobą, która wywoływana jest przez wirusy lub rzadziej bakterie i pasożyty. W czasie ataku grypy żołądkowej objawami są wymioty, osłabienie oraz ból żołądka. Choroba ta najczęściej pojawia się nagle i trwa krótko. Objawy mogą mieć jednak bardzo duże nasilenie.

Błona śluzowa żołądka jest warstwą tkanki, która pokrywa wewnętrzną część żołądka i chroni go przed szkodliwym działaniem soku żołądkowego. W przypadku nieżytu żołądka błona śluzowa jest uszkodzona lub dochodzi do zapalenia żołądka, co może prowadzić do bólu brzucha, wzdęć, nudności, wymiotów i zmian w apetycie. W przypadku bólu żołądka, który spowodowany jest przez grypę żołądkową, pacjent może wziąć L4 online.

Ból żołądka a wzdęcia

Ból żołądka i wzdęcia są dwa różne objawy, ale mogą być ze sobą powiązane. Ból żołądka to nieprzyjemne odczucie w obrębie brzucha, natomiast wzdęcia to uczucie pełności brzucha, które może być spowodowane przez gromadzenie się gazów w jelitach. Zbyt duża ilość gazów w jelitach prowadzi do obrzęku oraz lekkiego bólu. Do wzdęć może dojść po zjedzeniu niektórych pokarmów.

Kamienie żółciowe a ból żołądka

Kamienie żółciowe to małe, twarde kulki składające się z cholesterolu i innych substancji, które gromadzą się w pęcherzyku żółciowym. Mogą one być przyczyną bólu żołądka, jeśli blokują one przepływ żółci do jelit. Ból wywołany przez kamienie żółciowe zwykle występuje w prawej górnej lub środkowej części brzucha i może być odczuwany jako ostry, kłujący lub tępy. Mogą mu też towarzyszyć wymioty, nudności, wzdęcia, zaparcia lub biegunka.

Zapalenie wątroby – ból żołądka

Wątroba jest narządem, który odgrywa ważną rolę w organizmie, m.in. w produkcji żółci, oczyszczaniu krwi z toksyn i w uwalnianiu glikogenu. Zapalenie wątroby może być spowodowane przez wiele różnych czynników, takich jak infekcje (np. wirusowe), nadmierne spożycie alkoholu, niektóre leki czy choroby. Zapalenie wątroby może mieć charakter uciskowy. Towarzyszy mu wrażenie nabrzmienia tkanek. Odczuwalne mogą być również skurcze.

Zapalenie wątroby może być związane z zakażeniem wirusowym, przyjmowaniem używek, chorobami dziedzicznymi lub z zaburzeniami działania układu odpornościowego. Schorzenie może mieć charakter ostry, nawracający lub przewlekły.

Zapalenie trzustki – ból brzucha

Stan chorobowy, w którym dochodzi do zapalenia trzustki, narządu odgrywającego istotną rolę w trawieniu i wchłanianiu pokarmu. Trzustka produkuje hormony, takie jak insulina i glukagon, oraz enzymy trawienne, które umożliwiają trawienie pokarmu i wchłanianie składników odżywczych.

Zobacz też  Ból nadgarstka. Przyczyny i leczenie

Zapalenie trzustki może prowadzić do bólu żołądka, który zwykle jest ostry i nasilający się po jedzeniu. Ból ten może być odczuwany w nadbrzuszu z lewej strony lub w prawym podżebrzu. Inne objawy zapalenia trzustki to m.in. wymioty, brak apetytu, wzdęcia, zaparcia lub biegunka, ogólne osłabienie, podwyższona temperatura ciała i dreszcze.

Niedrożność jelit a ból żołądka

Niedrożność jelit to stan, w którym dochodzi do zablokowania lub zwężenia przepływu treści pokarmowej przez jelita. Może to być spowodowane przez różne czynniki, takie jak zwężenie jelita, guzki lub polipy, zrosty pooperacyjne czy zaparcia. Ból żołądka jest jednym z objawów niedrożności jelit. Dolegliwość ta może być odczuwana jako silny i tępy ból, a jego nasilenie może wzrastać w miarę postępu choroby. Inne objawy niedrożności jelit to m.in. brak stolca, wymioty, nadmierne gazy, brak apetytu i ogólne osłabienie.

Diagnostyka w przypadku bólu żołądka

Diagnostyka bólu żołądka może obejmować różne rodzaje badań, w zależności od przyczyny bólu oraz objawów towarzyszących. Lekarz może przeprowadzić następujące badania w celu zdiagnozowania bólu żołądka:

  • badanie fizykalne – lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne pacjenta, podczas którego sprawdzi stan skóry, błon śluzowych, ogólne samopoczucie i palpacyjnie oceni stan narządów wewnętrznych;
  • analiza krwi – badanie krwi może pomóc lekarzowi wykluczyć choroby, takie jak zapalenie wątroby czy choroba Crohna, które mogą powodować ból żołądka;
  • badanie moczu – może pomóc w wykluczeniu innych chorób, które mogą prowadzić do bólu żołądka, takich jak kamica nerkowa.
  • USG jamy brzusznej – USG jamy brzusznej to badanie, podczas którego lekarz ocenia stan narządów wewnętrznych pacjenta;
  • RTG jamy brzusznej – RTG jamy brzusznej to badanie, podczas którego lekarz ocenia stan narządów wewnętrznych za pomocą promieni rentgenowskich;
  • endoskopia – endoskopia to badanie, podczas którego lekarz wprowadza do jamy brzusznej specjalne narzędzie zwane endoskopem;
  • tomografia komputerowa (TK) – TK to badanie, podczas którego lekarz ocenia narządy za pomocą promieni rentgenowskich i obrazów komputerowych;
  • rezonans magnetyczny (MRI) – MRI to badanie, podczas którego lekarz ocenia stan narządów wewnętrznych za pomocą pola magnetycznego i fal radiowych.

Czy ból żołądka to zawsze niebezpieczny objaw?

Ból żołądka może być objawem różnych chorób i stanów, od niegroźnych do poważnych. W niektórych przypadkach ból żołądka jest jedynie nieprzyjemnym dolegliwością, która ustępuje po kilku dniach lub po zastosowaniu odpowiedniej diety i leków. W innych przypadkach ból żołądka może być objawem poważniejszych chorób, takich jak zapalenie trzustki, wrzody żołądka lub choroby jelit, które wymagają odpowiedniego leczenia. Jeżeli cierpisz na problemy żołądkowe i nie możesz udać się z tego powodu do pracy, to rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie online!

Zobacz też  Ból kolana – przyczyny i leczenie dolegliwości stawu kolanowego

Ból żołądka – leczenie

Ból żołądka związany z niegroźnymi dolegliwościami, takimi jak grypa żołądkowa, niestrawność lub wzdęcia, nie musi być leczony przez specjalistę. Wystarczy kilka dni odpoczynku i pacjent wróci do zdrowia. W leczeniu domowym można wykorzystać leki bez recepty, które złagodzą ból i wzdęcia. Skuteczne mogą być również gorące okłady, dzięki którym można złagodzić skurcze. Pacjent powinien pić dużo wody, co jest szczególnie istotne w przypadku grypy żołądkowej, której częstym powikłaniem jest odwodnienie. Pokarmy należy spożywać w niewielkich porcjach, trzeba unikać ostrych, słonych i tłustych potraw – mogą one prowadzić do nasilenia się objawów.

Jeżeli przyczyna jest poważniejsza, to leczenie uzależnione jest od zdiagnozowanego rodzaju choroby. W przypadku bólu żołądka spowodowanego przez niektóre schorzenia, takie jak zapalenie trzustki czy wrzody żołądka, konieczne może być leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. 

Ból żołądka jest powszechną dolegliwością, która może mieć różne przyczyny. Może być spowodowany przez niektóre choroby, takie jak zapalenie trzustki czy wrzody żołądka, a także przez nadmierne spożycie alkoholu lub niektórych pokarmów. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy bólu żołądka są nasilone lub trwają dłużej niż kilka dni, ponieważ mogą to być objawy poważniejszej choroby. Lekarz może zlecić badania i podjąć odpowiednie leczenie, które pomoże złagodzić dolegliwości i wyleczyć chorobę. Warto również pamiętać o zdrowej diecie i unikaniu nadmiernego spożywania alkoholu, aby zapobiec dolegliwościom bólowym.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.