Ból brzucha podczas stosunku (dyspareunia) – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Ból brzucha podczas stosunku to niepokojący objaw, który warto zdiagnozować. Wpływa na wiele aspektów życia – nie tylko na samopoczucie, ale także relacje z partnerem. Istnieją skuteczne metody leczenia, dzięki którym można pozbyć się dyskomfortu.

ból brzucha podczas stosunku

Ból brzucha podczas stosunku to przypadłość, która może być efektem nieprawidłowej budowy narządów płciowych. Jeśli jednak dysfunkcja pojawiła się nagle, wówczas może świadczyć o niedopasowaniu seksualnym, a nawet poważnej chorobie. Dlatego lepiej nie bagatelizować bólu podbrzusza podczas seksu – trzeba szukać pomocy specjalisty. W ten sposób można wykryć naprawdę groźną przypadłość.

Ból brzucha podczas stosunku – najczęstsze przyczyny

Ból podczas stosunku został zaklasyfikowany jako jednostka chorobowa. Pojawia się w międzynarodowe klasyfikacji chorób ICD-10 jako dyspareunia i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn (choć częściej zgłaszają ją kobiety). Warto potraktować poważnie tę dolegliwość, ponieważ ból brzucha podczas stosunku ma swoje konsekwencje. Dotyczą nie tylko zdrowia – unikanie zbliżeń dotyka obojga partnerów, prowadzi często do rozluźnienia lub rozpadu relacji. Trudno się jednak dziwić, że ból odczuwany jako pieczenie, kłucie czy w końcu niezwykle bolesne odczucie zniechęca do współżycia. Dlatego tym bardziej należy skonsultować się z lekarzem – e-recepta może okazać się w tym przypadku niewystarczająca.

Ból podczas stosunku a budowa narządów rodnych

Ból brzucha podczas stosunku może wynikać z budowy anatomicznej narządów układu rozrodczego. Najczęstszą przyczyną jest w tym przypadku tyłozgięcie macicy. Podczas głębokiej penetracji członek partner obija się o wejście do szyjki macicy, czym powoduje ból. Czasami wystarczy zmiana pozycji seksualnej, by para znowu mogła czerpać radość z bliskości.

Ból podczas stosunku a endometrioza

Na jakość życia intymnego skarżą się również kobiety cierpiące na endometriozę. Jest to choroba, w wyniku której do jajników, pochwy, otrzewnej, a także jamy brzusznej dostaje się nabłonek normalnie wyściełający wnętrze macicy. Powoduje to bardzo duże dolegliwości bólowe, również w trakcie seksu. Zbliżeniom towarzyszą dodatkowo plamienia oraz krwawienia. Warto zaznaczyć, że tego typu dolegliwość często bywa powodem korzystania z L4 online.

Zobacz też  Ból brzucha przy kaszlu – najczęstsze przyczyny, objawy, leczenie

Ból brzucha podczas stosunku a infekcje

Ból podbrzusza podczas stosunku może być również wynikiem infekcji intymnych lub pęcherza moczowego, a także zapalenia przedsionka pochwy. W takim przypadku do symptomów oprócz bólu należą świąd, pieczenie, upławy z pochwy. Warto wspomnieć również o zapaleniu jajników oraz jajowodów – przypadłości towarzyszy ból w trakcie stosunku. Tego rodzaju dolegliwość bezwzględnie wymaga diagnostyki oraz odpowiedniego leczenia.

Ból brzucha podczas stosunku a pochwica

Bolesne stosunki oraz pogorszenie jakości życia seksualnego wywołują różnego rodzaju blokady o podłożu psychicznym. Jednym z tego rodzaju zaburzeń jest pochwica, w wyniku której dochodzi do skurczenia mięśni. Partnerowi trudno jest wprowadzić członka, nie dochodzi więc do penetracji pochwy – zwykle ten stosunek kobieta odczuwa jako bardzo bolesny. Wśród przyczyn często pojawia się dawna trauma (np. przemoc seksualna z przeszłości).

Pozostałe przyczyny bólu brzucha podczas stosunku

Wśród przyczyn bólu brzucha podczas stosunku należy wymienić również inne dolegliwości. Nie zawsze oznaczają one poważną chorobę:

  • zaburzenia hormonalne w okresie okołomenopauzalnym;
  • alergia na lateks albo płyn do higieny intymnej;
  • suchość pochwy;
  • choroby weneryczne;
  • warto wymienić też inne przypadłości, m.in. wulwodynię.

Odczuwanie ból podczas stosunku przez mężczyzn

Należy zaznaczyć, że na ból brzucha podczas stosunku mogą uskarżać się również mężczyźni. Odbierany jest także jako dyskomfort w okolicy prącia, krocza albo głęboko w miednicy. W tej sytuacji pacjent powinien nie tylko wziąć zwolnienie lekarskie online, ale również zdiagnozować ten symptom. Zwykle oznacza zapalenie najądrza lub gruczołu krokowego. Może to być również wynik urazu, pojawienia się stulejki lub zbyt krótkiego wędzidełka.

Jak zdiagnozować dyspareunię?

Wobec takiego stanu rzeczy konieczna jest wizyta u lekarza w celu określenia przyczyny występowania dolegliwości. Należy udać się do ginekologa, by wykluczyć podłoże patologiczne. W tym celu zwykle wykonuje się USG jamy brzusznej. Warto również odwiedzić seksuologa, a także psychoterapeutę.

Zobacz też  Ból brzucha przed okresem – objaw zbliżającej się menstruacji

Leczenie dyspareunii

Sposób leczenia dyspareunii zależy przede wszystkim od podłoża dolegliwości. Jeśli jest nią infekcja, skuteczna może okazać się farmakoterapia. W innych przypadkach sprawdza się na przykład fizjoterapia uroginekologiczna, stosowanie leków rozluźniających mięśnie pochwy czy nawilżających jej błonę śluzową. Wykorzystywana jest także stymulacja, polegająca na stopniowym przyzwyczajaniu pacjentki do coraz większych przedmiotów. Jednocześnie nie można zaniechać psychoterapii, która pozwoli znaleźć i rozpracować pierwotną przyczynę problemów.

Ból brzucha podczas stosunku jest złożoną przypadłością. Może świadczyć zarówno o niedopasowaniu partnerów, jak i nieprawidłowościach w budowie narządów, a także o chorobach. Ważne, by nie bagatelizować symptomów i nie zmuszać się przy tym do zbliżeń – to tylko nasili problemy. Zamiast tego trzeba zgłosić się po pomoc do specjalisty.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.