» Strona główna » Ból podbrzusza » Ból podbrzusza promieniujący do odbytu – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia
Ból podbrzusza promieniujący do odbytu może wiązać się z problemami układu pokarmowego. Występuje zarówno kobiet, jak i mężczyzn – wymaga odpowiedniej diagnostyki. Niektórych krępuje ta przypadłość, jednak nie można przez to odkładać wizyty u lekarza.
Co robić w sytuacji, kiedy pojawia się ból podbrzusza promieniujący do odbytu? Wbrew pozorom jest to częsty objaw, który jednak powinien stanowić powód do zgłoszenia się na konsultację lekarską. Konieczne jest bowiem ustalenie bezpośredniej przyczyny występowania tak niepokojących symptomów. Szczególnie alarmujący symptom to krwawienie z okolic odbytu.
Ból podbrzusza promieniujący do odbytu wynika z bliskiego sąsiedztwa tych okolic. Bardzo często wystąpienie takich objawów wiąże się z wypróżnieniami – są odczuwane głównie przy zaparciach. Aby skutecznie pozbyć się tych dolegliwości, często wystarczy farmakoterapia, którą umożliwi e-recepta. Dzięki niej pacjent zyskuje leki, które są niezbędne dla zniwelowania niepożądanych symptomów. Inne możliwe przyczyny pojawiania się bólu podbrzusza promieniującego do odbytu to między innymi:
Symptom może również pojawić się po stosunku.
Bólowi podbrzusza promenującemu do odbytu może towarzyszyć również krwawienie. Najczęściej przyczyną są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Do powstania takiej patologicznej zmiany, przyczyniają się między innymi zaparcia. Jest to ważny temat, ponieważ choroba obniża jakość życia. Wielu chorych zgłasza się do lekarza, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Warto pokonać skrępowanie, tym bardziej że krew może być symptomem jeszcze poważniejszego schorzenia.
Ból podbrzusza promieniujący do odbytu oraz dolegliwości bólowe okolic odbytnicy to symptom, który w większości przypadków nie mija sam z siebie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy sytuacja staje się poważna i może dochodzić do powikłań. L4 online w niektórych sytuacjach będzie niewystarczające.
Ropień okołoodbytniczy jest rzadkim schorzeniem, niemniej nie można o nim zapominać. Jednym z objawów bywa ból podbrzusza promieniujący do odbytu oraz całej okolicy. Jednak najbardziej charakterystycznym symptomem jest bolesne zgrubienie wypełnione ropą, które tworzy się blisko odbytu. Z tego powodu pacjentowi trudno jest siedzieć i leżeć. Poprawę samopoczucia przynosi pęknięcie zmiany.
Zapalenie gruczołu krokowego to chyba jedna z bardziej typowych męskich przypadłości. Ból podbrzusza nie jest bardzo nasilony, chociaż utrudnia funkcjonowanie. Chorzy zmagają się z częstomoczem oraz bolesną mikcją. Oprócz tego coraz częściej pojawiają się problemy z erekcją oraz przedwczesnym wytryskiem. Duże znaczenie w wykrywaniu stanu zapalnego mają regularne badania profilaktyczne, którym powinni poddawać się również mężczyźni.
Ból podbrzusza promieniujący do odbytu, a także ból odbytu wymagają postawienia odpowiedniej diagnozy. W takim przypadku należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Specjalista zbierze podstawowe informacje i przeprowadzi badanie fizykalne. Istotne jest dokładnie określenie umiejscowienia ogniska bólu, a także jego nasilenia i charakteru (czy jest kłujący, ostry itp.). Być może konieczne będzie przeprowadzenie badań laboratoryjnych oraz obrazowych, takich jak USG jamy brzusznej. Natychmiastowej interwencji wymagają objawy dodatkowe, w tym:
Jeśli dolegliwości bólowe dają się mocno we znaki, warto wziąć zwolnienie lekarskie online. Jeżeli bólowi podbrzusza nie towarzyszą dodatkowe symptomy, zwykle wystarczy zastosować lek rozkurczowy lub przeciwbólowy. Pomocne mogą okazać się również ciepłe okłady oraz wypoczynek. Natomiast w przypadku poważnej choroby, leczenie zależeć będzie od bezpośredniej przyczyny.
Aby uśmierzyć zwykły ból podbrzusza, warto sięgnąć po sprawdzone środki. Przydatne mogą okazać się na przykład:
Ból podbrzusza promieniujący do odbytu to dolegliwość, która wymaga odpowiedniego zdiagnozowania. W wielu przypadkach konieczne jest wdrożenie bardziej zaawansowanego leczenia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.