Covid w ciąży – jak zakażenie koronawirusem wpływa na przebieg ciąży i porodu?

Pandemia koronawirusa zwiększyła obawy ciężarnych o przebieg ciąży oraz porodu. Czy kobieta w ciąży zarazi swoje dziecko koronawirusem? Czy grozi jej przedwczesny poród lub poronienie? Jak covid w ciąży wpływa […]

covid w ciąży

Pandemia koronawirusa zwiększyła obawy ciężarnych o przebieg ciąży oraz porodu. Czy kobieta w ciąży zarazi swoje dziecko koronawirusem? Czy grozi jej przedwczesny poród lub poronienie? Jak covid w ciąży wpływa na zdrowie noworodka? Przeczytaj!

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców pokazują, że covid-19 rzadko pokonuje barierę, jaką stanowi łożysko. Zaledwie 2% noworodków rodzi się z infekcją spowodowaną wirusem SARS-CoV-2. Istotny jest fakt, że zarażeniu najczęściej ulegają dzieci matek, u których przebieg choroby był ciężki. Brytyjscy uczeni zauważyli także, że ryzyko nie zwiększa się w przypadku porodu naturalnego i karmienia piersią. Podkreślają również, że ciężarne powinny sięgać po szczepienia przeciwko covid-19, ponieważ znajdują się w grupie osób podwyższonego ryzyka, co oznacza, że narażona są na ciężki przebieg choroby. Eksperci zaznaczają, że potencjalne korzyści wynikające z przyjęcia szczepionki przewyższają możliwe skutki uboczne. Ważne jest, aby pacjentki ciężarne otoczyć szczególną opieką, zwłaszcza jeśli cierpią na choroby współistniejące (cukrzyca, nadciśnienie, otyłość).

Zakażenie koronawirusem w ciąży

Nic nie wskazuje na to, aby kobiety w ciąży były bardziej narażone na zachorowanie na covid-19, a u większości z nich koronawirus ma łagodny przebieg. Wiele ciężarnych przechodzi infekcję bezobjawowo. Koronawirus atakuje drogi oddechowe – do najważniejszych objawów covid-19 należą:

  • suchy kaszel;
  • katar;
  • gorączka;
  • ból gardła i mięśni;
  • ogólne osłabienie;
  • utrata węchu i smaku.

Covid-19 u ciężarnych daje takie same objawy, jak w innych grupach pacjentów. Najbardziej niebezpieczne dla kobiet w ciąży jest zakażenie koronawirusem, do którego dojdzie w trzecim trymestrze, a zwłaszcza w ostatnim miesiącu przed porodem. Decydują o tym fizjologiczne zmiany zachodzące w układzie oddechowym i układzie krążenia. W stosunku do kobiet niebędących w ciąży panie z tej grupy częściej trafiają na oddział intensywnej terapii i wymagają mechanicznego wspomagania oddychania.

Covid w ciąży – czy zwiększa ryzyko poronienia?

Zakażenie covid-19 w ciąży budzi wiele emocji wśród przyszłych mam, które obawiają się, że choroba wpłynie negatywnie na płód, doprowadzi do przedwczesnego porodu, czy poronienia. Jak do tej pory nie wykazano, aby infekcja u kobiet ciężarnych zwiększała ryzyko poronienia w I trymestrze. Badanie nie potwierdziły także, że dzieci matek chorujących na covid częściej są obarczone wadami wrodzonymi. Zakażenie SARS-CoV-2 u ciężarnych może jednak skutkować wcześniejszym porodem, co często spowodowane jest pogarszającym się stanem zdrowia kobiety. Zaobserwowano także niższą masę urodzeniową u części noworodków. Wpływ zachorowania na covid-19 w ciąży wymaga dalszych, dokładniejszych badań. Istotny jest jednak fakt, że choroba matki nie stanowi przeciwwskazania do porodu siłami natury oraz karmienia piersią. Większość noworodków rodzi się w dobrym stanie, a ewentualne zakażenie przechodzą łagodnie lub bezobjawowo. Ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu dotyczy wcześniaków i dzieci obarczonych chorobami współistniejącymi.

Zobacz też  Amantix

Covid-19 w ciąży – jak leczyć?

Większość ciężarnych kobiet przechodzi zakażenie wirusem łagodnie, a hospitalizacja nie jest konieczna. Objawy infekcji covid-19 przypominają grypę lub przeziębienie. Zalecenia lekarskie dotyczą przede wszystkim odpoczynku, nawadniania organizmu. W łagodnym przebiegu można stosować sprawdzone domowe, naturalne metody – sięgnąć po miód, sok malinowy, czosnek. Sprawdzą się inhalacje z soli fizjologicznej czy kwasu hialuronowego. W celu zbicia gorączki w przebiegu infekcji należy stosować paracetamol.

Jeśli stan zdrowia ciężarnej pogarsza się konieczna jest konsultacja lekarska. Jeśli nie masz pewności, co wywołało infekcję, specjalista może skierować na wykonanie testu PCR polegającym na pobraniu wymazu z nosogardła. Czasem konieczne jest podanie antybiotyku, aby nie dopuścić do nadkażenia bakteryjnego. Znaczne nasilenie objawów może wymagać pobytu w szpitalu. Jeśli źle się czujesz, powinnaś bezwzględnie zostać w domu. Nie musisz iść do przychodni, aby otrzymać L4. Oferujemy ci proste rozwiązanie, jakim jest e-zwolnienie lekarskie. Wystarczy zarejestrować się na naszej stronie i poczekać na telefon lekarza.

Badania ciężarnych z koronawirusem

Specjaliści ze Szkocji i Nowej Zelandii przeprowadzili badania nad przebiegiem zakażenia koronawirusem wśród ciężarnych. Programem naukowym objęto 87 tys. pacjentek z covid-19 będących w ciąży. Badania wykonywano w okresie od grudnia 2020 do października 2021 roku. Wyniki wskazują, że na powikłania narażone są kobiety chorujące na covid-19 w ostatnim tygodniu trzeciego trymestru ciąży, (28 dni przed porodem). Możliwym powikłaniem jest nawet zgon dziecka. Te same badania wskazały, że częstość występowania powikłań jest większa u kobiet, które nie zaszczepiły się przeciw covid-19.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Zalecenia PTGiP dla kobiet ciężarnych w okresie pandemii koronawirusa dotyczą np. szczepień na covid-19. Komunikat głosi, iż nie stwierdzono zwiększonego ryzyka stosowania szczepień u ciężarnych w stosunku do pozostałej populacji. Nie odnotowano również negatywnego wpływu szczepienia na zdrowie i kondycję noworodka. Jednakże w każdym przypadku zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję o podaniu szczepionki. Zalecenia PTGiP dotyczą również możliwości przeprowadzania porodów rodzinnych. Decyzję podejmuje każda placówka, a konkretnie kierownik szpitala – warto wcześniej zorientować się, czy dany podmiot daje rodzicom taką możliwość i jakie warunki należy spełnić.

Zobacz też  Pozytywny wynik COVID a L4. Zalecenie samoizolacji i zwolnienie lekarskie zamiast obowiązkowej kwarantanny

Co powinno cię zaniepokoić?

Kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać na pojawiające się niepokojące objawy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady położnej lub lekarza prowadzącego. Pogarszający się stan zdrowia, nasilające objawy towarzyszące covid-19 są wskazaniem do natychmiastowej kontroli. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na:

  • krwawienie i wydzielinę z pochwy;
  • zmianę lub spowolnienie ruchów dziecka;
  • nagły wzrost ciśnienia tętniczego;
  • intensywne bóle głowy, wymioty, obrzęk twarzy, kłopoty z widzeniem;
  • silny świąd, wysypka w okolicy dłoni i stóp;
  • zażółcenie skóry i białek oczu;
  • bóle, stawianie się brzucha, skurcze;
  • niepewne samopoczucie, niepokój.

Covid w ciąży – konieczne dalsze badania

Wpływ koronawirusa na zdrowie i rozwój nowo narodzonych dzieci nie jest do końca znany. Wciąż potrzebne jest przeprowadzenie większej ilości badań. Najnowsze analizy pokazały, że część dzieci urodzonych przez matki przechodzące covid-19 w ciąży wykazuje zaburzenia neurorozwojowe. Problem ten nie dotyczy każdego dziecka, ale ryzyko jest zwiększone właśnie w tej grupie. Zaobserwowano kłopoty z rozluźnieniem, przystosowaniem ciała oraz kontrolowaniem ruchu głowy i ramion. To wstępne badania hiszpańskich naukowców, które wymagają rozszerzenia.

Koronawirus może powodować również powikłania u ciężarnych. Choć dzieci w większości rodzą się zdrowe, nie można wykluczyć negatywnego wpływu zakażenia na ich późniejszy rozwój. Kobiety w ciąży powinny być pod szczególną opieką, monitorując stan swojego zdrowia i konsultując wszelkie niepożądane objawy ze specjalistą.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.