» Strona główna » Depresja » Depresja kliniczna – przyczyny, objawy, leczenie
Depresja kliniczna to ciężkie zaburzenie depresyjne. Często łączona jest ze smutkiem, ale pojawić muszą się także i inne objawy. Wymaga leczenia specjalistycznego, aby pacjent mógł funkcjonować w społeczeństwie. Dowiedz się, jak z nią walczyć!
WHO uznaje depresję za jedną z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych. Piętrzące się problemy, mnogość sytuacji stresowych i żal do siebie samego mogą prowadzić do pojawienia się choroby. Depresja kliniczna w znacznym stopniu wpływa na życie codzienne pacjenta oraz jego relacje rodzinne. W leczeniu depresji bardzo dużą rolę odgrywają najbliżsi.
Na świecie na depresję choruje około 350 milionów ludzi. W Polsce z tym problemem zmagać może się nawet 10% społeczeństwa. Duża liczba osób nie otrzymuje odpowiedniej pomocy lekarskiej. Często osoby dotknięte chorobą nie chcą się do niej przyznać, bo ich zdaniem okażą wtedy słabość. Takie działanie w przyszłości będzie prowadziło do nasilenia się objawów. Często nawet najbliżsi nie wiedzą, że z członkiem rodziny dzieje się coś złego. Warto więc znać najczęstsze objawy depresji klinicznej, by móc ją rozpoznać. Jeżeli zobaczysz u kogoś z rodziny lub u znajomego symptomy wskazujące na chorobę, nie wahaj się mu pomóc. Postaraj się namówić chorego na wizytę u lekarza. Konsultacja lekarska online będzie stanowić pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemu.
Liczba osób zgłaszających się do specjalistów cały czas wzrasta. Nie zawsze jednak pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że jego dolegliwości są związane z depresją kliniczną. Głównym powodem wizyt u lekarza są zaburzenia nastroju. W najbardziej klasycznym epizodzie depresyjnym występują:
Dodatkowo WHO wśród najczęściej spotykanych symptomów choroby wymienia:
Takie objawy występują przy najbardziej typowym napadzie depresyjnym. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że schorzenia ma charakter indywidualny. Część pacjentów skarży się również na lęk oraz szybko ogarniającą irytację. Bywa, że objawy są maskowane poprzez spożywanie substancji psychoaktywnych oraz alkoholu.
W czasie trwania epizodu depresyjnego pacjent może być w stanie, który nie pozwala na udanie się do lekarza. Jeżeli skończyły mu się leki, rozwiązaniem może być e-recepta online.
Diagnozę rozpoczyna się od badania fizykalnego, przeprowadzane są także testy laboratoryjne. Lekarz musi w ten sposób wykluczyć inne choroby, które mogą dawać podobne objawy. Następnym krokiem jest badanie psychiatryczne, które przeprowadza się poprzez ocenę psychiatryczną, wywiad dotyczący chorób w rodzinie oraz ocenę diagnostyczną.
Depresja kliniczna jest uleczalna. Dzieje się tak w około 90% przypadków. Zwykle stosuje się leczenie farmakologiczne, które wspierane jest psychoterapią.
W leczeniu depresji klinicznej wykorzystuje się leki antydepresyjne. Modyfikują one chemię mózgu i wpływają na zmniejszenie objawów. Z tym rodzajem środków farmakologicznych należy jednak uważać, ponieważ mają charakter uzależniający. Pierwsze efekty działania leków przeciwdepresyjnych widoczne są po kilku tygodniach.
Psychoterapia daje bardzo dobre wyniki przy leczeniu depresji o łagodnym przebiegu. W cięższych przypadkach zaleca się połączenie jej z lekami antydepresyjnymi. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna.
Pacjenci chorzy na depresję mogą mieć problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Gdy depresja się zaostrza, to pacjent może potrzebować zwolnienia lekarskiego. Najlepszym rozwiązaniem będzie e-zwolnienie online.
Depresja kliniczna to podstępna choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Najważniejsze jest przekonanie chorego, aby zaczął się leczyć, bo tylko dzięki temu poradzi sobie z objawami.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.