» Strona główna » Depresja » Depresja sezonowa – czym jest i jak z nią walczyć?
Depresja sezonowa nazywana jest również jesienną lub zimową. Wiele osób narzeka na pogorszenie nastroju w tych porach roku. Sezonowe stany depresyjne mogą być bardzo niebezpieczne. Dowiedz się więcej! Koniec lata […]
Depresja sezonowa nazywana jest również jesienną lub zimową. Wiele osób narzeka na pogorszenie nastroju w tych porach roku. Sezonowe stany depresyjne mogą być bardzo niebezpieczne. Dowiedz się więcej!
Koniec lata to dla wielu osób początek jesiennej i zimowej melancholii. Depresja sezonowa rozpoczyna się najczęściej w październiku i listopadzie, a trwa nawet do końca kwietnia. Wraz z pojawieniem się większej ilości światła słonecznego jej objawy zaczynają ustępować. Jedni odczuwają symptomy bardziej, inni mniej, ale należy podkreślić, że nie można ignorować tego schorzenia!
Pojęcie depresji sezonowej nie znajduje się w żadnej klasyfikacji chorób, jednak opracowania dotyczące tego schorzenia występują w psychiatrii bardzo licznie. Choroba ta fachowo nazywana jest sezonową chorobą afektywną. Szacuje się, że dotyczy ona około 2 procent Europejczyków. Wynika z tego, że na depresję sezonową może cierpieć w Polsce nawet około 800 tysięcy osób.
Współczesna medycyna nie jest w stanie do końca wytłumaczyć, skąd biorą się objawy jesiennej i zimowej melancholii. Specjaliści podejrzewają, że ma ona związek z nadmiernym wydzielaniem się jednego z hormonów. Chodzi tutaj o melatoninę, która reguluje pracę zegara biologicznego u ssaków. Ma także duży wpływ na sen oraz czuwanie. Konsekwencją wydzielania się melatoniny może być z kolei nieprawidłowa produkcja serotoniny, która odpowiedzialna jest między innymi za nastrój. Jeżeli odczuwasz obniżony nastrój w okresie jesiennym i zimowy, to warto udać się do lekarza specjalisty. Konsultacje lekarskie online będą w tym przypadku bardzo dobrym wyborem.
SAD, czyli Seasonal Affective Disorder, jest dosyć często występującą przypadłością. Istnieje związek pomiędzy zachorowalnością na tę chorobę a szerokością geograficzną. Więcej przypadków depresji sezonowej odnotowuje się na wyższych szerokościach geograficznych. Szacuje się, że w klimacie umiarkowanym schorzenie może dotyczyć nawet około 4% społeczeństwa, w rejonach północnych liczba ta może sięgać nawet 10%. Widać więc korelację pomiędzy zachorowalnością a niedoborem światła słonecznego. Ryzyko zwiększa się, gdy dana osoba przeprowadza się na dłuższy okres z niższych do wyższych wysokości geograficznych.
Na depresję sezonową częściej chorują kobiety. Wraz z wiekiem zmniejsza się szansa na wystąpienie tego schorzenia.
Cierpisz na depresję sezonową i nie czujesz się na siłach, by iść do lekarza po leki? Rozwiązaniem może być e-recepta online!
Wspominaliśmy już, że współczesna medycyna nie jest w stanie do końca wyjaśnić genezy depresji sezonowej. Zakłada się jednak, że schorzenie to ma związek ze zmniejszeniem się długości dnia i wydłużeniem pory nocnej. Nie ma jasnych dowodów, które potwierdzałyby związek choroby z kwestiami genetycznymi, ale specjaliści coraz częściej zwracają na to uwagę, a badania wciąż trwają.
Prawdopodobnie tak jak w przypadku typowej depresji, jej sezonowa odmiana ma związek z zaburzeniami neuroprzekaźników i wydzielania się hormonów. Wpływa to na problemy z zakłóconym cyklem dnia i nocy. Osoby cierpiące na depresję sezonową mają problemy z dopasowaniem się do zmian długości dnia, a to prowadzi do pojawienia się zmian nastroju, zachowania oraz problemów ze snem.
Dużą rolę ma także witamina D. Jej niedobór w organizmie może mieć bardzo duży wpływ na rozwój depresji sezonowej. Lekarze zalecają, aby połączyć suplementację z leczeniem farmakologicznym depresji. Witamina ta produkowana jest poprzez ekspozycję organizmu na promienie słoneczne, a więc nie ma co się dziwić, że w okresie słabego nasłonecznienia jej poziom w ciele człowieka może spadać.
Leczenie SAD różni się od tego, które stosowane jest w przypadku typowej depresji. Pierwszym krokiem będzie jednak odróżnienie depresji sezonowej od innych rodzajów zaburzeń psychicznych. Dopiero później można wprowadzić odpowiednie leczenie.
W przypadku depresji jesiennej i zimowej dużą skuteczność ma fototerapia. Pacjent jest codziennie przez kilkadziesiąt minut wystawiany na działanie specjalnych urządzeń do fototerapii. Nie daje to żadnych negatywnych skutków ubocznych, a dowiedziono, że stan pacjentów ulega poprawie.
W leczeniu depresji sezonowej można również wykorzystać środki farmakologiczne oraz psychoterapię. Pacjentowi przepisywane są leki antydepresyjne, czyli między innymi sertralina lub paroksetyna. Lekarze zalecają przyjmowanie leków jeszcze przed okresem jesiennym, ponieważ mogą zacząć działać z pewnym opóźnieniem.
Osoby cierpiące na łagodną lub zaawansowaną depresję sezonową mogą mieć z tego powodu trudności z koncentracją. Praca w takich warunkach może być więc utrudniona. Warto w tym okresie wziąć kilka dni wolnego. Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie online, to najszybszy sposób na wzięcie L4!
Osoba chorująca na SAD powinna zostać otoczona opieką. Ważną rolę odgrywa tutaj rodzina i znajomi. Pamiętaj, aby wspierać swoich bliskich w trudnych chwilach!
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.