Drętwienie lewej ręki – nerwica a objawy somatyczne

Odczuwasz drętwienie lewej ręki? Nerwica może być jednym z powodów. Choroba oprócz objawów emocjonalnych i neurologicznych daje czasem objawy somatyczne. Najskuteczniejszym sposobem leczenia nerwicy jest psychoterapia. Tylko dzięki niej można pozbyć się objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie.

drętwienie lewej ręki nerwica

Jednym z objawów chorób na tle psychicznym może być drętwienie lewej ręki. Nerwica daje objawy bólowe, których nie da się wykryć za pomocą badań. Niektórzy pacjenci cierpiący na nerwicę zmagają się z nią bardzo długo właśnie ze względu na problemy z diagnozą. Nerwica leczona jest za pomocą psychoterapii, jednak w niektórych wypadkach konieczne może być zastosowanie środków farmakologicznych.

Nerwica a objawy somatyczne

Nerwica wegetatywna jest zespołem zaburzeń na tle nerwowym. Objawia się ona poprzez zaburzenie pracy organów oraz układów w ludzkim ciele. Nerwica wegetatywna może wpłynąć na działanie między innymi:

  • mózgu;
  • żołądka;
  • serca;
  • jelit;
  • kości;
  • stawów;
  • naczyń krwionośnych.

Może wystąpić także objaw w postaci drętwienia lewej ręki. Nerwica wegetatywna może zaatakować organizm w najmniej spodziewanym momencie. Najczęściej pacjenci skarżą się na problemy żołądkowe oraz bóle głowy. Zanim lekarz wyda diagnozę, przeprowadzone zostanie wiele badań pod kątem tętniaków, nowotworów, nadciśnienia, stanów zapalnych lub zaburzeń hormonalnych.

Pacjenci cierpiący na nerwicę nie powinni udać się po specjalistyczną pomoc. Pierwsza wizyta lekarska może odbyć się przez internet. Przez internet może zostać wypisana także recepta, gdyby konieczne było zastosowanie jakichś leków. E-recepta to bardzo wygodny sposób, by otrzymać dokument uprawniający do wykupienia leków z apteki.

Przyczyny nerwicy somatycznej i drętwienia rąk

Najczęstszą przyczyną nerwicy somatycznej jest stres o charakterze przewlekłym, który powoduje ciągłe napięcie. Pacjent odczuwa niepokój, którego w żaden sposób nie potrafi rozładować. Prowadzi to do pojawienia się frustracji oraz rozdrażnienia. Może to znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawy ze strony ciała, które związane są z nerwicą, nazywane są psychosomatycznymi. Odpowiada za nie układ hormonalny oraz układ nerwowy.

Zobacz też  Nerwica jelit – przyczyny, objawy i leczenie

Główną przyczyną nerwicy somatycznej są emocje i nieumiejętność radzenia sobie z nimi. Wielu ekspertów jest zdania, że nerwica ma charakter polietiologiczny, czyli wieloczynnikowy. Jeżeli nałoży się na siebie wiele czynników, to mogą one wywołać chorobę.

Leczenie drętwienia lewej ręki – nerwica

Leczenie nerwicy dającej objawy somatyczne polega na psychoterapii. Dzięki niej pacjent zrozumie przyczynę swojego schorzenia i w razie nasilenia się objawów będzie umieć sobie z nimi poradzić. Dzięki terapii pacjent nauczy się rozładowywać napięcia i lęki. W niektórych wypadkach skuteczna może być farmakoterapia, która obniży poziom lęku i sprawi, że organizm się uspokoi. Leków nie można jednak przyjmować stale, bo może to doprowadzić do uzależnienia, które pogłębi dolegliwości chorobowe. Leczenie nerwicy jest długim procesem, który może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny drętwienia lewej ręki?

Wiele różnych chorób może powodować drętwienie lewej ręki. Nerwica może być zdiagnozowana tylko wtedy, gdy już wykluczy się pozostałe możliwości. Wśród najczęstszych przyczyn drętwienia kończyny wymienić można problemy:

  • neurologiczne;
  • z kręgosłupem;
  • z układem krwionośnym.

Przyczyna może leżeć również w niedoborze witamin i minerałów. Na drętwienie narzekają też kobiety będące w ciąży.

Drętwienie lewej ręki a problemy z kręgosłupem

Z rdzenia kręgowego, w którym znajduje się zbiór komórek nerwowych, wychodzą nerwy rdzeniowe. Ich zadaniem jest unerwianie między innymi kończyn górnych. Jeżeli u pacjenta dochodzi do ucisku tych nerwów, to może się to objawiać zaburzeniami czucia, mrowieniem lub paraliżem. Miejsce, w którym problem się objawia, jest zależne od części kręgosłupa, w której rozwija się choroba.

W przypadku drętwienia lewej ręki zmiany znajdują się w odcinku szyjnym kręgosłupa, najczęściej problemem jest wysunięty krążek międzykręgowy. Oprócz drętwienia pojawić może się też ból barku promieniujący do ręki. Dochodzi też do osłabienia czucia lub zaniku mięśniowego.

Zobacz też  Nerwica serca – przyczyny, objawy i leczenie

Choremu trudności mogą sprawiać czynności takie jak zapinanie guzików lub suwaka. Aby zdiagnozować chorobę, wykonuje się zdjęcie RTG lub rezonans magnetyczny kręgosłupa. Po zdiagnozowaniu wprowadza się leczenie w postaci kołnierza ortopedycznego, w którym chory musi chodzić przez około 3 tygodnie. W przypadku nasilenia się objawów bólowych wypisane zostaną leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeżeli wcześniej wspomniane metody leczenia zawiodą, to konieczna będzie operacja.

Pacjenci cierpiący na choroby kręgosłupa powinni dużo odpoczywać, gdy ich objawy się nasilą. Wielu chorych nie jest w stanie wykonywać obowiązków służbowych ze względu na dolegliwości bólowe lub drętwienie, rozwiązaniem dla nich może być L4 online, które dostaną bez wychodzenia z domu.

Drętwienie lewej ręki podczas snu

U niektórych pacjentów może dochodzić do drętwienia, które wybudza ze snu. Określenie tego, czy objaw ten jest groźny, zależy od jego nasilenia oraz częstotliwości. Jeżeli problem pojawia się rzadko, to prawdopodobnie ma on związek z zasypaniem w niewygodnej pozycji. Uciążliwe i częste drętwienie, które wybudza ze snu, może być związane z zespołem cieśni nadgarstka. Schorzenie to powstaje w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w okolicy nadgarstka. Zazwyczaj występuje u osób, które długo korzystają z komputera.

Choroba objawia się drętwieniem palca wskazującego, środkowego, kciuka oraz połowy palca serdecznego. Diagnozę stawia neurolog na podstawie badania fizykalnego oraz wywiadu z pacjentem. Aby wyleczyć cieśń nadgarstka, konieczna może być operacja, ale u niektórych chorych wystarczy uzupełnienie niedoboru witamin. Jeżeli choroba uniemożliwia ci wykonywanie obowiązków służbowych, powinieneś wziąć kilka dni L4. Zwolnienie lekarskie online to najlepsza metoda na otrzymanie kilku dni wolnego w związku ze złym stanem zdrowia.

Drętwienie lewej ręki a inne choroby neurologiczne

Drętwienie ręki może być związane z szeregiem schorzeń neurologicznych. Przyczyną mogą być między innymi choroby, które atakują nerwy obwodowe. Są one związane między innymi z infekcjami, niedoborem witamin lub alkoholizmem. Nasilenie się objawów jest bardzo zróżnicowane, a samo drętwienie może dotyczyć całej ręki lub tylko jej części. Leczenie jest uzależnione od przyczyny choroby, a diagnozę wykonuje się za pomocą badań fizykalnych i badań przewodzenia nerwowego.

Zobacz też  Niedomykalność zastawki mitralnej a nerwica – czy są powiązane?

Drętwienie lewej ręki może być również związane z udarem mózgu. W jego wyniku dochodzi do zamknięcia jednej z tętnic mózgu, co prowadzi do martwicy i niedokrwienia. Udar objawia się zanikiem czucia i drętwieniem górnych kończyn. Diagnozę stawia się na podstawie tomografii komputerowej.

Jeżeli wszystkie choroby zostaną wykluczone, to szuka się innych przyczyn drętwienia lewej ręki. Nerwica, która daje objawy somatyczne, jest dosyć trudna do zdiagnozowania i wymaga przeprowadzenia dokładnych badań wykluczających występowanie innych schorzeń. Należy zaznaczyć, że jest to choroba uleczalna, ale wymaga od pacjenta zaangażowania w psychoterapię i postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.