Ile trwa depresja po rzuceniu palenia?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa depresja po rzuceniu palenia. Często pokonanie nałogu wymaga ogromnej pracy nad sobą. Rzucenie palenia powinno przynieść wiele korzyści dla organizmu, ale może wiązać się z krótkotrwałymi zaburzeniami depresyjnymi.

ile trwa depresja po rzuceniu palenia

Rzucenie papierosów ma jednak zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak te ostatnie także mogą się pojawić. Wśród skutków rezygnacji z palenia można wskazać między innymi wzrost masy ciała. Zaprzestanie palenia tytoniu może również wywołać zaburzenia depresyjne. Nie dzieje się tak jednak u każdego. Co jednak, jeśli problem się pojawi? Ile trwa depresja po rzuceniu palenia?

Palenie a depresja

Niektóre badania sugerują, że jest duża zależność pomiędzy paleniem a depresją. Osoby, które zaczęły palić w młodym wieku, są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń depresyjnych. Ryzyko może być nawet dwukrotnie większe niż w przypadku osób niepalących. Warto też zaznaczyć, że osoby chorujące na depresję mają dużą skłonność do sięgania po papierosy.

Badania wskazują, że nawet co druga osoba z zaburzeniami lękowymi pali tytoń. Czym jest to spowodowane? Są dwie teorie. Pierwsza głosi, że osoby mające zaburzenia depresyjne sięgają po papierosy, aby zmniejszyć nasilenie swoich objawów. Druga teoria sugeruje, że palenie ma silny wpływ na mózg, co prowadzi do nasilenia się objawów psychicznych. 

Jeżeli po rzuceniu palenia borykasz się z depresją, warto udać się do lekarza. Najszybszym rozwiązaniem, które pozwoli na postawienie diagnozy i dobranie terapii, będą konsultacje lekarskie online.

Rzucenie palenia a depresja

W kontekście tego, ile trwa depresja po rzuceniu palenia, ważna jest jeszcze kwestia samej decyzji o skończeniu z nałogiem. Wiele osób cierpiących na zaburzenia depresyjne po prostu nie chce z nich zerwać. Tacy palacze uważają, że papierosy są ważnym elementem ich życia, który ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Czasami nawet profesjonalna pomoc to za mało, aby przekonać do rezygnacji z nałogu. Konieczna jest długotrwała praca z psychologiem, aby pacjent zrozumiał, że palenie tytoniu ma na niego negatywny wpływ.

Zobacz też  Depresja reaktywna – przyczyny, objawy, leczenie

Jeżeli stale przyjmujesz leki przepisane przez specjalistę, pamiętaj, że wygodną opcją jest e-recepta online, którą możesz otrzymać przez internet.

Ile trwa depresja po rzuceniu palenia?

Rzucanie palenia wiąże się z tymczasowym pogorszeniem samopoczucia. Zaburzenia depresyjne mogą pojawić się nawet u osób, które nie miały wcześniej stwierdzonych tego rodzaju problemów. U niektórych osób pojawia się jedynie obniżenie nastroju, a to nie spełnia kryteriów depresji. Zdarzają się jednak przypadki, gdy rzucenie nałogu wywołuje wszystkie objawy klasycznej depresji. Ile trwa depresja po rzuceniu palenia? Nie da się podać konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych cech pacjenta. Ważne jest wsparcie bliskich i zastosowanie odpowiednich środków pomocniczych. Zazwyczaj nieprzyjemne skutki rzucenia palenia mijają po kilku tygodniach. 

Jeżeli potrzebujesz kilku dni wolnego w związku z problemami natury psychicznej, pamiętaj, że L4 możesz otrzymać przez internet – jako zwolnienie lekarskie online 

Na pytanie o to, ile trwa depresja po rzuceniu palenia, nie ma jednej odpowiedzi. Zwykle jednak po kilku tygodniach nie powinno być śladu po negatywnych skutkach związanych z rezygnacją z papierosów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.