» Strona główna » Zwolnienie lekarskie » Ile zwolnienia lekarskiego po udarze mózgu? To trzeba wiedzieć!
Ile zwolnienia lekarskiego po udarze mózgu można uzyskać? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że odzyskanie zdrowia bywa żmudnym procesem, który może […]
Ile zwolnienia lekarskiego po udarze mózgu można uzyskać? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że odzyskanie zdrowia bywa żmudnym procesem, który może trwać wiele miesięcy.
Udar nie daje wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych i może przydarzyć się każdemu. Jest to niewydolność krążenia, która obejmuje jakiś obszar mózgu, powodując obumieranie komórek mózgowych. Skutkiem nie zawsze jest całkowita utrata sprawności. Chorzy często zmagają się z afazją, mogą mieć też problemy z pamięcią. Istotna w leczeniu jest rehabilitacja, ponieważ ocalałe komórki mózgu mogą przejąć funkcję tych obumarłych. Warto więc wiedzieć, ile zwolnienia lekarskiego po udarze mózgu powinien wykorzystać pacjent.
Do udaru mózgu najczęściej przyczynia się miażdżyca oraz wysokie ciśnienie krwi. Dlatego ważna jest profilaktyka i regularne badania lekarskie. Pomóc może również lekarz online, który będzie czuwał nad stanem zdrowia pacjenta. Ważne, by starać się nie dopuścić do rozwinięcia tych chorób, ponieważ jedną z konsekwencji jest właśnie udar mózgu. Jak go rozpoznać? Najczęstsze objawy to:
W takich sytuacjach nie można tracić czasu – konieczne jest wezwanie karetki. Najważniejsze, by pacjent otrzymał szybką pomoc medyczną. To, ile zwolnienia lekarskiego po udarze mózgu otrzyma, zależeć będzie od jego stanu.
O tym, ile zwolnienia po udarze mózgu otrzyma chory, decyduje lekarz prowadzący. Należy pamiętać, że nawet jeśli przebiegał on łagodnie, rehabilitacja może trwać nawet pół roku. Wielu lekarzy zaleca właśnie tak długi odpoczynek. Przypominamy, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w ciągu roku mają prawo do 182 dni zwolnienia chorobowego. Zatem powrót do zdrowia po udarze często całkowicie wyczerpuje tę pulę.
Rekonwalescencja po udarze mózgu może jednak wymagać o wiele dłuższej nieobecności w pracy. Jeśli zwolnienie lekarskie na 182 dni nie wystarczy, chory powinien ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono przyznawane maksymalnie na 12 miesięcy.
Ile zwolnienia lekarskiego po udarze mózgu otrzyma pacjent, zależeć będzie od jego stanu. Nie warto jednak spieszyć się z powrotem do pracy – należy zadbać przede wszystkim o swoje zdrowie.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.