Nerwica serca – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwica serca to jeden z rodzajów nerwicy lękowej. Schorzeniu towarzyszą płytki oddech, kołatanie serca oraz bóle w klatce piersiowej. Objawy te mogą mieć duże nasilenie i przypominają poważne schorzenia serca. Nerwica serca związana jest z zaburzeniami lękowymi.

nerwica serca

Nerwica serca może być bardzo niebezpieczną chorobą. Objawy są czasami na tyle silne, że pacjenci udają się w związku z nimi na oddziały ratunkowe. Nerwica serca jest rodzajem nerwicy wegetatywnej. W wyniku podwyższonego poziomu stresu pojawiają się kołatanie serca, ból w klatce oraz płytki oddech. Pacjent ma więc prawo obawiać się o własne życie. Do sposobów leczenia należą psychoterapia oraz terapia farmakologiczna. Chcesz poznać przyczyny, objawy i szczegółowe informacje o metodach walki z tym schorzeniem? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Czym jest nerwica serca?

Nerwica serca należy do grupy zaburzeń lękowych. W jej wyniku dochodzi do dysfunkcji układu nerwowego, co przejawia się w postaci zmian w różnych obszarach organizmu, w tym w układzie sercowo-naczyniowym. Przyczyną choroby są stany lękowe, które często wywołuje obawa o własne życie lub zdrowie. Nerwica serca może mieć związek z doświadczeniami z przeszłości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że symptomy nerwicy serca są bardzo zróżnicowane, dlatego podejście do pacjenta powinno być zindywidualizowane. Częściej na nerwicę serca chorują osoby, które są wrażliwe na zmiany w swoim organizmie i analizują je nie zawsze we właściwy sposób.

Pacjenci często odczytują niepokojące sygnały jako zagrożenie, a ich organizm reaguje poprzez wydzielanie hormonów – adrenaliny i noradrenaliny. Stan chorego niekorzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego, pojawiają się dolegliwości w postaci bólu w klatce piersiowej oraz kołatanie serca.

Nerwica sercowa to zespół objawów, które mogą przypominać chorobę serca. Problem jest tak naprawdę manifestacją zaburzeń lękowych. Nerwica może pozorować zawał serca oraz inne choroby sercowo-naczyniowe. Wyniki badań nie wskazują jednak na nieprawidłowości kardiologiczne. Objawy zaburzeń lękowych dotyczą około 30% populacji.

Pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe związane z sercem często muszą regularnie przyjmować leki na receptę. E-recepta online to najszybszy sposób, by otrzymać dokument umożliwiający wykupienie leków z apteki.

Zobacz też  Mroczki przed oczami – nerwica i jej objawy ze strony układu wzrokowego

Przyczyny nerwicy serca

Przyczyny zaburzeń lękowych są bardzo złożone. Zakłada się, że istotne znaczenie mają tutaj czynniki biologiczne, czyli podatność genetyczna oraz zaburzenia neuroprzekaźnictwa w mózgu. Znaczenie mogą mieć również czynniki psychospołeczne wymienić trzeba tutaj zmiany w życiu, silne napięcie, stres lub śmierć bliskiej osoby. Warto też zwrócić uwagę na doświadczenia z dzieciństwa, które również mogą zwiększyć szansę na wywołanie nerwicy serca. Wśród czynników ryzyka jest również płeć (kobiety chorują częściej), wiek, niski poziom wykształcenia i niski status społeczny.

Objawy nerwicy serca

Nerwica serca daje objawy somatyczne, którym towarzyszy bardzo silny lęk. Bardzo często w przebiegu choroby pojawiają się:

  • kołatanie serca;
  • nierówne bicie serca;
  • ból w klatce piersiowej;
  • przyspieszone tętno;
  • wzrost ciśnienia tętniczego;
  • obawa o własne życie i niepokój, które podnoszą poziom napięcia oraz stresu, co może jeszcze bardziej pogorszyć stan chorego;
  • zawroty głowy;
  • osłabienie;
  • płytki oddech, duszności, przyspieszony oddech;
  • nudności, biegunka, wymioty;
  • potliwość;
  • problemy z koncentracją;
  • zaburzenia pamięci.

Ataki nerwicy sercowej pojawiają się nagle i nie są długie. Zazwyczaj napad nie trwa dłużej niż 30 minut. Objawy mijają samoistnie, ale mogą występować nawet kilkanaście razy na dobę. Choroba upośledza codzienne funkcjonowanie pacjenta w relacjach społecznych i zawodowych. Może dojść do pojawienia się lęku antycypacyjnego, czyli lęku przed pojawieniem się kolejnego napadu lękowego.

Jeżeli pacjent cierpi na choroby serca, powinien odpoczywać, gdy dojdzie do nasilenia się objawów. L4 online to najszybszy sposób na to, by otrzymać zwolnienie od obowiązków zawodowych ze względu na zły stan zdrowia.

Nerwica serca a arytmia

Chorujący na nerwicę serca może odczuwać kołatanie serca, osłabienie, zawroty głowy oraz duszności. Objawy te są podobne do tych, które występują przy arytmii serca. Nerwica ma jednak inne przyczyny i inaczej się z nią postępuje. U pacjentów z arytmią serca nie muszą występować żadne objawy, a jeśli się pojawią, należą do nich kołatanie serca, jego nierówna praca lub uczucie kłucia. Bardzo niepokojące mogą być takie problemy, jak migotanie komór lub częstoskurcz komorowy. Niebezpieczne są również omdlenia. W najgorszym wypadku może dojść do zatrzymania krążenia i śmierci sercowej.

Zobacz też  Nerwica jelit – przyczyny, objawy i leczenie

Jak odróżnić nerwicę serca od choroby serca?

Nerwica serca daje podobne objawy somatyczne do różnych chorób serca. Mowa tutaj między innymi o wcześniej wspomnianej arytmii oraz zawale serca. Jak rozpoznać nerwicę serca? Jeżeli objawy pojawiają się w spoczynku w związku z sytuacją stresową, to prawdopodobnie schorzenie podłoże nerwicowe. W przypadku chorób serca objawy często występują w wyniku wysiłku.

Aby mieć pewność co do przyczyn dolegliwości, lekarz przeprowadzi odpowiednie badania. Konieczny będzie dokładny wywiad, badanie fizykalne, EKG, echokardiograficzne badanie serca i test wysiłkowy. Dzięki temu lekarz będzie mógł wykluczyć somatyczne przyczyny objawów.

Leczenie nerwicy serca

Pacjent chorujący na nerwicę serca będzie musiał bezwzględnie zmienić swój tryb życia. Konieczne będzie unikanie sytuacji stresowych, które mogą wywołać napad choroby. Dla wielu pacjentów może być to trudne, ale mimo wszystko konieczne. Warto regularnie wykonywać jakąś aktywność fizyczną i odpowiednio się wysypiać. Dzięki temu zmniejszy się szansa na wystąpienie problemów z układem sercowo-naczyniowym wynikających ze stresu.

Pacjent, który zgłosił się do lekarza z podejrzeniem nerwicy serca, powinien przejść badania na obecność innych schorzeń dających podobne objawy. Jeżeli te zostaną już wykluczone, taka osoba powinna poddać się psychoterapii. Dzięki niej nauczy się radzić sobie ze swoim lękiem i problemami. Psychoterapia ma ogromne znaczenie w leczeniu wszystkich rodzajów nerwicy.

Zaawansowana nerwica serca wymaga zastosowania środków farmakologicznych. Wśród nich są między innymi leki uspokajające oraz antydepresyjne. Jest to jednak jedynie doraźny sposób leczenia, który pomaga pacjentowi chwilowo poradzić sobie z objawami. Leki nie mogą być przyjmowane na stałe.

Pacjent chory na nerwicę serca może potrzebować odpoczynku. Jeśli praca jest jedną z ważnych przyczyn stresu, warto zwrócić się o zwolnienie lekarskie online.

Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeżeli objawy często się powtarzają lub utrzymują się długo, to pacjent powinien pilnie skontaktować się z lekarzem. Ból w klatce może oznaczać nie tylko nerwicę serca, ale także zawał serca, który bezpośrednio zagraża życiu. Niezwłoczne wezwanie pomocy i szybka diagnoza mogą uratować życie chorego.

Zobacz też  Nerwica depresyjna – czym jest i jak ją leczyć?

Nerwica serca może być groźna, dlatego nie można lekceważyć jej objawów. Warto zaznaczyć, że jest to choroba uleczalna, jednak pacjent musi czasami przejść długotrwałą terapię. To pomoże mu lepiej zrozumieć swój organizm i nauczy, w jaki sposób radzić sobie z silnymi emocjami.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.