Parestezje – nerwica a drętwienie ciała

Drętwienie części ciała to parestezje. Nerwica może dawać podobne objawy. Jeżeli pacjent skarży się na tego rodzaju symptomy, to konieczne jest najpierw wykluczenie innych chorób, które mogą objawiać się w podobny sposób.

Parestezje nerwica

Odczuwasz mrowienie lub drętwienie którejś części ciała? Mogą to być parestezje. Nerwica może być jedną z przyczyn. Zanim jednak zyskasz pewność, że twoje problemy mają naturę psychiczną, konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań. Nerwicę leczy się za pomocą środków farmakologicznych i psychoterapii.

Czym są parestezje?

Parestezje to odczucie mrowienia, kłucia, pieczenia lub drętwienia skóry, które może pojawiać się w różnych częściach ciała. Mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak urazy, choroby układu nerwowego, przyjmowaniem niektórych leków lub niedoborem witamin i minerałów. W niektórych przypadkach parestezje mogą być także objawem poważniejszych chorób, takich jak cukrzyca lub choroba niedokrwienna serca, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeżeli odczuwasz tego rodzaju symptomy. Specjalista będzie w stanie zdiagnozować przyczynę schorzenia i dobrać odpowiednie leczenie. Jeśli konieczna będzie farmakoterapia, to pamiętaj, że najszybszym sposobem na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia leków z apteki jest e-recepta.

Nerwica a parestezje

Nerwica jest zaburzeniem emocjonalnym, które charakteryzuje się silnym napięciem, lękiem i zaburzeniami snu. Parestezje mogą być jednym z objawów nerwicy. Mogą one zostać wywołane przez nadmierny stres i napięcie, które zaburzają działanie układu nerwowego. Jeżeli badania diagnostyczne nie wykazują nieprawidłowości w działaniu nerwów, to prawdopodobnie przyczyna parestezji leży w problemach natury psychicznej. Dyskomfort w postaci mrowienia, kłucia lub drętwienia nie ma wtedy żadnej fizycznej przyczyny. Parestezja psychogenna może być wynikiem urazu psychicznego lub długotrwałego stresu. Objawy tego rodzaju są najczęściej obserwowane przy nerwicy konwersyjnej. Czy możliwe jest leczenie parestezji? Najpierw warto poznać jej objawy.

Parestezje – objawy

Oto niektóre z możliwych symptomów parestezji. Nerwica, która jest z nią związana, może ujawniać się jako mało przyjemne objawy i reakcje na bodźce. Parestezja to w praktyce:

  • odczucie mrowienia lub pieczenia skóry;
  • odczucie drętwienia lub ciągnięcia skóry;
  • trudności z poruszaniem kończynami lub zaburzenia czucia głębokiego;
  • nieprawidłowe odruchy lub ich brak;
  • trudności z chwytaniem przedmiotów lub z zapięciem guzików;
  • zaburzenia równowagi lub koordynacji ruchowej.
Zobacz też  Pieczenie w klatce piersiowej – nerwica i objawy psychosomatyczne

Leczenie nerwicy z parestezją

Leczenie nerwicy z parestezją może obejmować różne metody, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Oto niektóre z metod leczenia nerwicy, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów parestezji:

  • psychoterapia – może to obejmować różne formy, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (TBP), terapia interpersonalna lub terapia rodzinna. Celem tych form terapii jest pomoc w radzeniu sobie z lękiem i napięciem oraz zmiana negatywnych myśli i zachowań;
  • leczenie farmakologiczne – lekarz może zalecić leki, takie jak antydepresanty lub leki uspokajające, aby pomóc w złagodzeniu objawów nerwicy i parestezji;
  • techniki relaksacyjne – ćwiczenia oddechowe, medytacja lub joga mogą pomóc w złagodzeniu napięcia i lęku;
  • zmiana stylu życia i diety – zwiększenie aktywności fizycznej i unikanie stresujących sytuacji mogą pomóc w zniwelowaniu objawów nerwicy.

W przypadku wysokiego nasilenia się objawów chory może udać się po zwolnienie lekarskie (L4 online także jest możliwe do uzyskania).

Parestezje a psychoterapia

W leczeniu nerwicy najskuteczniejsza jest psychoterapia. Tyczy się to również zaburzeń lękowych, które objawiają się parestezją. Nerwica charakteryzuje się wzmożonym napięciem i problemami natury psychicznej, a psychoterapia potrafi pomóc pacjentowi poradzić sobie z własnymi emocjami. Czasami wystarczy kilka miesięcy psychoterapii, aby pozbyć się części objawów. Niektórzy pacjenci będą potrzebowali jednak więcej czasu, aby pozbyć się parestezji. Nerwica to choroba, z którą można sobie poradzić. Chory musi jednak współpracować z terapeutą i regularnie pojawiać się na spotkaniach. W razie potrzeby pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie online, gdy jego objawy ulegną znacznemu nasileniu.

Przy chorobach nerwicowych występują parestezje. Nerwica może dawać naprawdę wiele objawów, dlatego konieczna jest bardzo dokładna diagnostyka, aby wykluczyć inne choroby, które mogą dawać podobne symptomy. Należy zaznaczyć, że z nerwicą można walczyć i prawie całkowicie pozbyć się objawów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.