Skoki ciśnienia – nerwica wpływa na ciśnienie tętnicze?

Jednym z objawów nerwicy mogą być skoki ciśnienia. Nerwica jest zaburzeniem emocjonalnym i behawioralnym, które może prowadzić do różnych objawów fizycznych i emocjonalnych. Skoki ciśnienia zaś to wahania ciśnienia krwi, które mogą być spowodowane między innymi stresem lub lękiem. Dowiedz się więcej o tym, jaki wpływ na ciśnienie ma nerwica!

skoki ciśnienia nerwica

Odczuwasz skoki ciśnienia? Nerwica to jedna z dolegliwości, które mogą objawiać się w ten sposób. Zanim jednak lekarz stwierdzi u ciebie tę chorobę, konieczne będzie przeprowadzenie wielu różnych badań, których celem będzie wykluczenie pozostałych schorzeń, które dają podobne objawy.

Czy nerwica ma wpływ na ciśnienie?

Nerwica lękowa może mieć wpływ na ciśnienie krwi. Stres i lęk, które często towarzyszą nerwicy, mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego. Może to prowadzić do tzw. skoków ciśnienia, czyli wahań ciśnienia w ciągu dnia. Osoby cierpiące na nerwicę mogą doświadczać wzrostu ciśnienia podczas stresujących sytuacji lub gdy odczuwają silny lęk i niepokój. Zbyt wysokie ciśnienie być niebezpieczne dla zdrowia i dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz tego rodzaju objawy i uważasz, że mogą one być spowodowane nerwicą. Lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie i pomóc uregulowaniu skoków ciśnienia. Nerwica, jeżeli jest ich przyczyną, wymaga leczenia za pomocą psychoterapii.

Dlaczego nadciśnienie przy nerwicy jest niebezpieczne?

Wysokie ciśnienie krwi, zwane także nadciśnieniem, jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do groźnych chorób serca i naczyń krwionośnych. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić między innymi do:

  • miażdżycy;
  • zawału serca;
  • udaru mózgu.

Dolegliwość ta zwiększa szansę na uszkodzenie narządów, takich jak nerki i oczy. Wysokie ciśnienie krwi jest często bezobjawowe i dlatego ważne jest, aby regularnie je mierzyć i kontrolować. Pacjenci z nadciśnieniem muszą systematycznie przyjmować leki. Jeżeli ostatnie pudełko jest już na wykończeniu, a chory nie może udać się do lekarza, dobrym rozwiązaniem będzie e-recepta.

Nerwica a serce

Choroby nerwicowe mogą wpłynąć nie tylko na skoki ciśnienia. Nerwica może wywoływać także problemy z sercem. Często pacjenci udają się do kardiologa, a ten nie może znaleźć wyraźnej przyczyny problemów z sercem. Nerwica serca może dawać objawy w postaci:

  • duszności – uczucie braku powietrza lub trudności w oddychaniu;
  • bólów w klatce piersiowej – ból lub ucisk w okolicach klatki piersiowej, który może promieniować do rąk, szyi lub innych części ciała;
  • kołatania serca – uczucie, że serce bije szybciej lub nieregularnie;
  • zawrotów głowy – uczucie zawrotów lub osłabienia;
  • duszność podczas snu – trudności w oddychaniu podczas snu, co może prowadzić do budzenia się w nocy;
  • nudności – uczucie mdłości lub wymiotów.
Zobacz też  Drętwienie lewej ręki – nerwica a objawy somatyczne

W przypadku nasilenia się objawów pacjent musi odpoczywać. Na ten czas może on wziąć L4 online.

Leczenie nerwicy

Nerwicę leczy się na kilka sposobów:

  • terapia – psychoterapia z psychiatrą lub psychologiem może pomóc osobie z nerwicą lepiej zrozumieć swoje myśli i emocje oraz nauczyć lepszych sposobów radzenia sobie z nimi; leczenie może obejmować różne rodzaje psychoterapii, takie jak terapia behawioralna, terapia poznawcza i terapia rodzin;
  • leki – środki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe mogą pomóc w łagodzeniu objawów nerwicy; należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza;
  • zmiana stylu życia – zdrowe odżywianie się, regularne ćwiczenia i odpowiednia długość snu mogą poprawić samopoczucie i zniwelować objawy nerwicy.

Przy leczeniu nerwicy ważne jest unikanie sytuacji stresowych, które mogłyby nasilić objawy. W razie potrzeby pacjent ze zdiagnozowaną nerwicą może wziąć zwolnienie lekarskie online.

Odczuwasz skoki ciśnienia? Nerwica może być ich przyczyną, ale diagnoza w tym przypadku wymaga przejścia licznych badań, które wykluczą inne choroby dające podobne objawy. Widzisz u siebie objawy nerwicy? Nie wahaj się udać do specjalisty!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.