Zespół rowka nerwu łokciowego – zwolnienie lekarskie. Czym jest neuropatia nerwu łokciowego?

Zespół rowka nerwu łokciowego – inaczej nazywany zespołem kanału nerwu łokciowego albo neuropatią nerwu łokciowego – jest jedną z najczęściej występujących chorób dotyczących ucisku kończyn górnych. Wiąże się z uszkodzeniem […]

zespół rowka nerwu łokciowego

Zespół rowka nerwu łokciowego – inaczej nazywany zespołem kanału nerwu łokciowego albo neuropatią nerwu łokciowego – jest jedną z najczęściej występujących chorób dotyczących ucisku kończyn górnych. Wiąże się z uszkodzeniem nerwów, zwykle spowodowanym stałym uciskiem. Jedną z przyczyn neuropatii nerwu łokciowego jest przeciążenie łokcia czy urazy stawu łokciowego. Do wystąpienia choroby może więc nastąpić w pracy, szczególnie fizycznej. Oczywiście w takiej sytuacji pracownikowi należy się zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie lekarskie, kiedyś nazywane L4 z powodu dawnej nazwy tego formularza, przysługuje każdemu pracownikowi z ubezpieczeniem chorobowym. Wystawia je każdy upoważniony do tego przez ZUS lekarz bądź asystent medyczny. Zwolnienia lekarskie służą usprawiedliwianiu nieobecności pracownika spowodowanej pogorszeniem stanu zdrowia – zwykle chorobą, ale także i ciążą – jego bądź członka jego rodziny, któremu musi zapewnić opiekę. Jak więc wyglądu w przypadku zespołu rowka nerwu łokciowego zwolnienie lekarskie?

Zespół rowka nerwu łokciowego – zwolnienie lekarskie. Co robić? Na ile dni przysługuje zwolnienie lekarskie?

Neuropatia nerwu łokciowego objawia się głównie bólem stawu łokciowego, dlatego jeżeli pracownik podejrzewa występowanie u siebie tej choroby, powinien jak najprędzej umówić się do lekarza, aby zapobiec jej pogorszeniu się. Lekarz najpierw zbierze wywiad medyczny, aby dokładnie poznać wszystkie dolegliwości zgłaszane przez pacjenta, przeprowadzi także badanie kończyny z włączeniem np. elektroneurografii. Pacjent powinien również poinformować o wszystkich występujących u niego chorobach towarzyszących czy przebytych urazach. Istotna jest też informacja o charakterze wykonywanej pracy w celu wyznaczenia optymalnego terminu obowiązywania zwolnienia lekarskiego.

Zobacz też  Ile zwolnienia na boreliozę przysługuje pacjentowi?

Dzięki temu lekarz będzie w stanie ocenić stan pacjenta i skierować go na dalsze leczenie. Również wypisze mu zwolnienie chorobowe, aby kontynuacja pracy nie pogorszyła choroby. Jednym ze sposobów leczenia neuropatii nerwu łokciowego jest zabieg operacyjny. Jeżeli stan pracownika uniemożliwia mu powrót do pracy, lekarz wystawi zwolnienie chorobowe na czas, podczas którego pacjent będzie mógł umówić się na operację. W ciężkich postaciach zespołu rowka nerwu łokciowego należy oczekiwać poprawy nawet do 3 miesięcy po zabiegu.

Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim ustala lekarz wystawiający zaświadczenie, mając na uwadze zarówno stan pacjenta, przewidywany czas potrzebny na powrót do formy oraz rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli pacjent jest pracownikiem fizycznym, zwolnienie lekarskie będzie zapewne obejmowało dłuższy okres, ponieważ ból będzie przeszkadzał w wykonywaniu obowiązków zawodowych.

E-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od 2018 roku zwolnienia lekarskie wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej i noszą nazwę e-ZLA. Kiedyś pracownik po otrzymaniu zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych musiał dostarczyć dokument do miejsca pracy w przeciągu 7 dni od jego wystawienia. Jeżeli pracownik cierpiał z powodu bolesnego urazu czy męczącej choroby, mogło to przysporzyć niepotrzebnych problemów. Elektroniczna forma zwolnienia umożliwia pracownikowi udanie się po wizycie u lekarza prosto do domu, aby jak najszybciej mógł odpocząć.

E-ZLA trafia do systemu, gdzie automatycznie dostęp do niego otrzymuje ZUS oraz pracodawca (o ile spełnił określone warunki), co ułatwia monitorowanie zwolnień lekarskich pracowników oraz występowanie ewentualnych nadużyć z tym związanych. E-ZLA są więc komfortowe nie tylko dla niedysponowanego pracownika, ale i dla ZUS-u oraz pracodawcy!

Zespół rowka nerwu łokciowego – wysokość przyznawanych świadczeń

Pracownikowi przez pierwsze 33 (dla pracowników poniżej 50 roku życia) lub 14 (dla osób powyżej tego wieku) dni na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% wynagrodzenia. Po tym okresie pracownikowi przyznawany jest zasiłek chorobowy wynoszący 80% podstawy wymiaru, lecz w większości przypadków tylko przez 182 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz też  Zwolnienie lekarskie wstecz – czy lekarz może wystawiać L4 z opóźnieniem? Ile dni wstecz to możliwe?

Jeżeli wykorzysta się ten roczny limit dni, ale pacjent nadal nie może wrócić do pracy, przyznaje mu się świadczenie rehabilitacyjne przez kolejne 12 miesięcy. Dzieje się tak jednak tylko w sytuacjach, w których dalsze leczenie ma przynieść pozytywne efekty, dzięki którym pracownik będzie mógł ostatecznie wrócić do pracy.

Przedłużenie zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu – wygoda zwolnień wydawanych w formie zdalnej!

W przypadku bardzo złego samopoczucia pacjent może nie mieć siły na udanie się do lekarza po przedłużenie zwolnienia lekarskiego, szczególnie jeśli mowa o zespole rowka nerwu łokciowego. Jeżeli pacjent np. czeka na zabieg, ale zwolnienie lekarskie niedługo mu się kończy i potrzebuje on jego przedłużenia, może uzyskać je w formie zdalnej. E-konsultacje są popularną i bardzo wygodną formą wizyt lekarskich, podczas których lekarz na podstawie rzetelnego wywiadu medycznego oceni stan pacjenta i wystawi zwolnienie lekarskie. Jest to wyjątkowo komfortowe zarówno ze względu na brak konieczności opuszczania domu, jak i na oszczędność czasu – wizyty online trwają zwykle około pół godziny!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.