Żółta biegunka – co to oznacza? Jaki powinien być prawidłowy kolor stolca?

Rozwolnienie stanowi jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niepokój może budzić jednak zmiana koloru kału. Co robić, kiedy pojawi się żółta biegunka i co oznacza odbarwiony stolec?

żółta biegunka

Żółta biegunka może być spowodowana kilkoma czynnikami. Najbardziej oczywistym powodem zmiany barwy stolca jest dieta. Jednak przyczyniają się do takiego stanu również choroby trzustki i wątroby. Kiedy tego rodzaju biegunkę można leczyć w domowym zaciszu, a kiedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza? Wyjaśniamy to poniżej.

Biegunka – czym charakteryzuje się przypadłość?

O biegunce mówimy wtedy, kiedy chory wypróżnia się częściej niż 3 razy w ciągu doby. Oprócz tego zmienia się konsystencja stolca, który zazwyczaj jest zwarty i uformowany. Przy tej dolegliwości staje się półpłynny, płynny lub wodnisty. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby poza częstymi wypróżnieniami należy zmniejszony apetyt, gorączka, ból brzucha, nudności i wymioty. Jeśli chorego niepokoi ich występowanie, odpowiedzi na pytania udzieli lekarz online. Żółta biegunka może, ale nie musi, świadczyć o problemach z trzustką lub wątrobą. Natomiast kupka u dziecka o żółtawym zabarwieniu jest normalnym zjawiskiem.

Jakie są rodzaje biegunki?

Schorzenie rozróżniane jest między innymi na podstawie etiologii (podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze), mechanizmu oraz czasu trwania. Najczęściej mówi się o biegunce ostrej (trwa maksymalnie 14 dni, ustępuje samoistnie), a także uporczywej (powyżej 14 dni) lub przewlekłej (powyżej 30 dni). Dwa ostatnie rodzaje stanowią objawy poważniejszych chorób, nie można ich bagatelizować.

Prawidłowy stolec – jak powinien wyglądać?

Mimo że na co dzień nikt nie poświęca stolcowi zbyt wiele uwagi, można z niego wyczytać prawdę o zdrowiu człowieka. Prawidłowo wyglądający kał powinien być brązowy oraz uformowany (ale nie za mocno zbity). Oprócz tego zazwyczaj nie widać w nim resztek pokarmu. Jest to jednak tylko ogólna charakterystyka, gdyż zależy to od diety konkretnej osoby, fermentacji bakteryjnej czy ilości wypijanych płynów. Pojawienie się domieszki krwi, niestrawionych resztek czy żółtawego stolca, jeśli jest jednorazowe, nie powinno niepokoić. Natomiast gdy się powtarza, wymaga konsultacji z lekarzem.

Zobacz też  Ostra biegunka – co jest przyczyną dolegliwości? Jak sobie radzić?

Żółta biegunka – o czym świadczy zmiana koloru stolca?

O czym może świadczyć żółta biegunka? Na początek warto przeanalizować swoje nawyki żywieniowe. Żółty kał może wskazywać na dietę bogatą w warzywa i owoce z karotenem. Znajduje się on między innymi w marchwi, czerwonej papryce, dyni oraz morelach. Ich częste spożycie zmieni zabarwienie wypróżnień. Natomiast jeśli pacjent jest, pewny, że nie odpowiadają za to produkty, które je, zanim uda się do lekarza POZ, powinien zastanowić się nad symptomami mogącymi świadczyć o chorobach. To ułatwi późniejszą diagnostykę. Żółta biegunka może być objawem chorób jelit czy kłopotów z wydzielaniem żółci do przewodu pokarmowego. Przyczyniają się do tego:

  • choroby wątroby;
  • choroby trzustki;
  • choroby pęcherzyka żółciowego;
  • zapalenie dróg żółciowych;
  • niektóre nowotwory.

Żółty stolec a biegunka tłuszczowa

Żółty kał pojawia się także wtedy, gdy chory cierpi na biegunkę tłuszczową. Jest to przewlekła dolegliwość, którą wywołują zaburzenia metaboliczne. Układ pokarmowy nie wchłania ani nie trawi tłuszczów, więc ich duże ilości są wydalane wraz z kałem. Przy biegunce tłuszczowej dochodzi do wypróżnień o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu, a odchody pokrywa tłusta wydzielina. Często można zauważyć w nich domieszkę krwi i śluzu. Mają przykry, gnilny zapach, trudno je spłukać w toalecie. Chory doświadcza bólu brzucha, skurczu jelit, następstwem jest także utrata masy ciała. Taka przypadłość jest charakterystyczna takich chorób jak:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • choroby dróg żółciowych;
  • niektóre choroby jelita cienkiego.

Choroby przewlekłe wymagają ciągłości leczenia. Pacjenci, którzy nie zauważyli, że przyjmowany przez nich lek jest na wyczerpaniu, mogą szybko naprawić swoje niedopatrzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest e-recepta przez internet.

Choroby wątroby i trzustki a zmiana barwy stolca

Żółta biegunka świadczy o chorobach wątroby, które są spowodowane jej uszkodzeniem. W takich sytuacjach można podejrzewać marskość, wirusowe lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby, a także polekowe lub toksyczne uszkodzenie wątroby. Odbarwiona na żółto biegunka bardzo często świadczy także o dolegliwościach trzustkowych. Bardzo niebezpieczny jest nowotwór tej okolicy, gdyż ma dużą śmiertelność. W ten sposób objawia się też przewlekłe zapalenie tego narządu, w konsekwencji czego wydziela on za mało enzymów, co powoduje biegunkę.

Zobacz też  Ile trwa biegunka wirusowa u dorosłych?

Żółta biegunka – jak ją leczyć?

Jeśli pojawi się żółta biegunka, która nie jest konsekwencją diety, lub kiedy objawy będą się nasilać, warto udać się do lekarza i opisać swoje symptomy. Po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego specjalista prawdopodobnie zleci bardziej zaawansowane testy diagnostyczne. Być może wystawi również e-zwolnienie online. Oprócz tego pacjent powinien nawodnić organizm – to podstawowa czynność podczas biegunki. W tym celu należy pić duże ilości wody lub apteczne płyny nawadniające. Dzięki temu pacjent nie doprowadzi do odwodnienia, które jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu. Przypominamy także o przestrzeganiu zasad higieny, ponieważ jej brak prowadzi do rozprzestrzeniania wielu infekcji i zatruć pokarmowych.

Żółta biegunka może być spowodowana jedzeniem produktów zawierających karoten, ale też stanowi poważnych dolegliwości. Warto obserwować swoje samopoczucie – jeśli się pogorszy, konieczna jest wizyta u specjalisty.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.