» Strona główna » Kobieta » Zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy. Co należy wiedzieć?
Polip szyjki macicy to kobieca dolegliwość, z którą wiąże się przerost błony śluzowej szyjki macicy. Występuje dość często, szczególnie u kobiet w okresie rozrodczym, a ryzyko jego nabycia wzrasta wraz […]
Polip szyjki macicy to kobieca dolegliwość, z którą wiąże się przerost błony śluzowej szyjki macicy. Występuje dość często, szczególnie u kobiet w okresie rozrodczym, a ryzyko jego nabycia wzrasta wraz z wiekiem. Choć jest to zmiana dość łagodna, objawy polipa szyjki macicy mogą towarzyszyć innym, znacznie poważniejszym chorobom narządu rodnego, w związku z czym dolegliwości nie należy lekceważyć i powinno się niezwłocznie udać do ginekologa.
Po usunięciu polipa szyjki macicy ze względu na konieczność odpoczynku pacjentce należy się zwolnienie lekarskie, usprawiedliwiające tymczasową nieobecność w pracy spowodowaną czynnikami związanymi ze stanem zdrowia. Zaświadczenie to może wystawić upoważniony do tego lekarz, a także asystent medyczny. Jak to wygląda w praktyce? Czy każda pacjentka otrzyma zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy?
Sam zabieg usunięcia polipa szyjki macicy nie należy do skomplikowanych i trwa nawet do kilkunastu minut, może zostać wykonany nawet w trakcie rutynowej wizyty u ginekologa. Zalecenia po wykonaniu zabiegu obejmują zakaz dźwigania ciężkich przedmiotów oraz podejmowania intensywnego wysiłku, ponieważ mogłoby to doprowadzić do krwawienia. Poza tym pacjentka może funkcjonować w życiu codziennym tak, jak dotychczas. Okres rekonwalescencji po usunięciu polipa szyjki macicy zwykle zajmuje ok. kilku dni.
Stan każdej pacjentki po zabiegu to sprawa indywidualna – niektóre kobiety naprawdę potrzebują dłuższego odpoczynku w warunkach domowych, inne zaś czują się w porządku nawet tuż po usunięciu polipa. Jak więc wygląda kwestia zwolnienia chorobowego w pracy? Czy pacjentce przysługuje zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy?
Otóż, tak, jednak konieczność wystawienia zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych zależy właśnie od stanu samej pacjentki. To lekarz ustala, czy istnieją podstawy ku wydaniu zaświadczenia. Pracownica może również sama się o nie ubiegać, jeżeli nie otrzymała zwolnienia lekarskiego od razu, ale jej samopoczucie uległo pogorszeniu np. dzień po zabiegu. Zaleca się także korzystać ze zwolnienia lekarskiego kobietom, które w pracy na co dzień podnoszą ciężary, czego po zabiegu powinno się unikać.
Jak już zostało powiedziane, to lekarz ocenia, czy stan zdrowia pacjentki po usunięciu polipa szyjki macicy wskazuje na konieczność tymczasowego odpoczynku od pracy. Może się jednak okazać, że choć tuż po zabiegu kobieta czuła się dobrze, kompilacje wystąpiły kilka dni później. Jedną z nich może być obfite krwawienie, które występuje naturalnie do tygodnia po usunięciu polipa szyjki macicy, jednakże jeżeli się przedłuża, wymaga już konsultacji z lekarzem.
Zwykle łatwo jest uzyskać zwolnienie lekarskie – jego wystawienie zależy bowiem tylko od stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli odpoczynek jest wskazany, lekarz z pewnością poinformuje o tym pacjentkę. Jeżeli pracownica nie otrzymała zwolnienia lekarskiego od razu w gabinecie ginekologa, w celu uzyskania tego zaświadczenia może udać się do każdego innego lekarza, który na podstawie wywiadu medycznego i badania będzie mógł stwierdzić, czy występuje konieczność odpoczynku w domowych warunkach oraz jak długi okres powinien obejmować.
Rekonwalescencja po tym zabiegu trwa zwykle od 2 do 4 tygodni. W tym czasie kobieta znajdująca się na zwolnieniu lekarskim powinna stosować się do zaleceń lekarza w celu powrotu do zdrowia i uniknięcia innych komplikacji.
Przez pierwsze 33 (dla pracowników poniżej 50 roku życia) lub 14 dni (dla pracowników powyżej tego wieku) przysługuje wynagrodzenie chorobowe, które wylicza się na podstawie średniego wynagrodzenia pracownika i zwykle jest to 80%. Po upłynięciu tego okresu przysługuje zasiłek chorobowy, lecz stan zdrowia po usunięcia polipa szyjki macicy nie powinien przekraczać 4 tygodni. Z tego względu pracownika po odbyciu zabiegu raczej będzie otrzymywać pieniądze tylko z tytułu wynagrodzenia chorobowego.
Kiedyś zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza pracownik musiał dostarczyć bezpośrednio do zakładu pracy w przeciągu 7 dni od jego otrzymania, co dla chorego bywało ogromnym utrudnieniem.
Od roku 2018 jednak zwolnienie lekarskie zmieniło się na elektroniczne – nazywane e-ZLA – i to w takiej formie zwykle się je wystawia. Po wystawieniu e-ZLA trafia ono do systemu ZUS, zaś ZUS udostępnia je pracodawcy, jeżeli spełnia on określone warunki – czyli jeżeli posiada profil zaufany oraz profil informacyjne płatnika na PUE (Platformie Usług Elektronicznych). Dzięki temu pracownica po zabiegu może być pewna, że pracodawca wie o przebywaniu na zwolnieniu lekarskim.
Innym wygodnym rozwiązaniem dla pracownicy ubiegającej się o zwolnienie chorobowe może być e-wizyta, czyli konsultacja z lekarzem odbywająca się przez internet. W celu uzyskania zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do pracy nie jest więc konieczne udanie się na wizytę stacjonarną – można uzyskać je dzięki e-wizycie, która nie zajmuje zwykle dłużej niż pół godziny, a przy tym pozwala uniknąć kolejek do lekarza.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.