Zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do pracy – jak dostać zwolnienie lekarskie na 3 dni?

Zwolnienie lekarskie przysługuje każdemu pracownikowi z ubezpieczeniem chorobowym – obowiązkowym lub dobrowolnym. Jest zaświadczeniem wystawianym przez lekarza lub asystenta medycznego w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownika, które tymczasowo uniemożliwia mu […]

Zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do pracy

Zwolnienie lekarskie przysługuje każdemu pracownikowi z ubezpieczeniem chorobowym – obowiązkowym lub dobrowolnym. Jest zaświadczeniem wystawianym przez lekarza lub asystenta medycznego w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownika, które tymczasowo uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków zawodowych. Przysługuje także pracownikowi, który musi zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny.

Przeciętna długość zwolnienia lekarskiego wynosi tydzień, lecz jest to kwestia całkowicie indywidualna, określana przez lekarza na podstawie stanu zdrowia pacjenta i szacowanego okresu koniecznego do odzyskania sił potrzebnych do dalszej pracy. Natomiast jak dostać zwolnienie lekarskie na 3 dni?

Jak dostać zwolnienie lekarskie na 3 dni?

Jak dostać zwolnienie lekarskie na 3 dni? Otóż, jak zostało to już powiedziane, kwestia długości zwolnienia chorobowego zależy od lekarza, który samodzielnie ustala, ile dni pacjent potrzebuje na powrót do zdrowia. Jeżeli pracownik cierpi na zwykłe przeziębienie, krótkotrwałe zatrucie pokarmowe czy inne dolegliwości, które można wyleczyć w przeciągu 3 dni, lekarz właśnie na taki okres wystawi zwolnienie lekarskie. Na pytanie o to, jak dostać zwolnienie lekarskie na 3 dni, należy więc odpowiedzieć, że aby je otrzymać, pracownik musi po prostu zachorować na dolegliwość, której w ciągu tych kilku dni da się pozbyć.

Dozwolony okres przebywania na zwolnieniu chorobowym oraz kwestia wynagrodzenia

Z początku pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, przysługujące mu przez pierwsze 33 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim – jeżeli osoba ma poniżej 50 lat. Jeśli pracownik jest starszy, wynagrodzenie chorobowe otrzymuje przez pierwsze 2 tygodnie.

Zobacz też  Ile zwolnienia po usunięciu kaszaka?

Limit dni, podczas których można przebywać na zwolnieniu lekarskim, wynosi w większości przypadków 182 dni w ciągu roku (270 dni, jeśli pacjent zmaga się z gruźlicą lub jest w ciąży). Po pierwszych 33 lub 14 dniach, z tytułu zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, zwykle wynoszący 80% podstawy wymiaru, obliczanej na bazie średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeżeli pracownik wykorzystał maksymalny limit dni, lecz nadal nie wrócił do pełni sił, ale dalsze leczenie rokuje powrotem do zdrowia i możliwością dalszej pracy, może otrzymywać świadczenie rehabilitacyjne przez kolejny rok.

Proces ubiegania się o zwolnienie chorobowe. E-ZLA – elektroniczne zwolnienie lekarskie

W celu zdobycia zwolnienia chorobowego należy skontaktować się z pracownikiem medycznym – lekarzem bądź asystentem medycznym. Zaświadczenie to może jednak wystawić tylko lekarz upoważniony do tego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W teorii więc zwolnienie lekarskie można otrzymać od psychiatry, laryngologa, lekarza pierwszego kontaktu i tak dalej, lecz w praktyce taki pracownik medyczny musi posiadać zgodę na wystawianie takich zaświadczeń.

Zwolnienie lekarskie wystawia się na podstawie badania medycznego oraz wywiadu z pacjentem na temat stanu jego zdrowia. Lekarz przegląda także zgromadzoną dokumentację medyczną, szczególnie jeśli dolegliwości pacjenta wynikają z choroby przewlekłej. Na podstawie wszystkich tych informacji lekarz ocenia, czy stan zdrowia pacjenta jest podstawą do wystawienia zwolnienia chorobowego oraz ile dni powinno ono obowiązywać.

Pracownik na zwolnieniu nie ma prawa wykonywać czynności zarobkowych w innym miejscu pracy ani wyjechać na wakacje. Do jego zadań należy tylko odpoczynek w domowych warunkach w kierunku wyzdrowienia.

Od 2018 roku zwolnienia lekarskie – e-ZLA – wystawiane są w formie elektronicznej, dzięki czemu pracownik nie musi dostarczać zaświadczenia do miejsca pracy. Do informacji o zwolnieniu automatycznie otrzymuje dostęp ZUS oraz upoważniony do tego pracodawca.

Zobacz też  Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. Komu przysługuje zasiłek chorobowy w takim wypadku? Poznaj szczegóły L4!

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie, nie trzeba udawać się do gabinetu lekarskiego. Wygoda e-wizyt i teleporad!

Zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych może zostać wystawione nie tylko poprzez wizytę stacjonarną. W czasach pandemii koronawirusa popularne stały się konsultacje online oraz teleporady. Za pomocą takiej formy kontaktu pacjent może uzyskać przedłużenie recepty oraz ważne zwolnienie lekarskie, bez konieczności wybierania się na wizytę stacjonarną, co często wiąże się z oczekiwaniem w długiej kolejce do gabinetu lub bywa niemożliwe z powodu braku czasu.

Podczas e-wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad o stanie jego zdrowia i przegląda dokumentację medyczną. Na podstawie dokładnego wywiadu potrafi ocenić konieczność wystawienia zwolnienia lekarskiego. Proces konsultacji online przebiega szybko i sprawnie, zwykle zamykając się już w 30 minutach.

Możliwość skontaktowania się z lekarzem przez telefon bądź internet jest nie tylko wygodna ze względu na zaoszczędzony czas, ale i jeżeli pacjent nie może opuścić domu przez bardzo słaby stan jego zdrowia. Zdarza się także, że nie mamy pewności, czy nasza dolegliwość upoważnia do wystawienia zwolnienia lekarskiego, w związku z czym czekanie w kolejce do lekarza mogłoby okazać się stratą czasu. Wizyty online potrafią być więc prawdziwym ratunkiem, z którego warto korzystać!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.