Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Zespół jelita drażliwego

Potrzebujesz przedłużenia recepty lub e-recepty na nowy lek? Wybierz e-poradę lekarską. Ekspresowa realizacja – nawet w 10 minut!

Zespół jelita drażliwego to jedna z bardzo nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, która wiąże się m.in. z uciskiem i bólem brzucha, skurczami mięśni jelit, wzdęciami, zaparciami i biegunką. Chociaż nie ma na rynku leków, mogących całkowicie wyleczyć to schorzenie brzucha, istnieją preparaty działające objawowo, które mogą złagodzić przykre dolegliwości i usprawnić funkcjonowanie osoby, która zmaga się z nimi. W aptece dostępne są leki na zaburzenia czynnościowe jelit, które można otrzymać bez recepty. Jednak w wielu przypadkach IBS wskazana jest wizyta u specjalisty, który zleci badania i zaproponuje odpowiednie leczenie tej nadwrażliwości.


Spis treści

Co to jest zespół jelita drażliwego?
Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?
Jak objawia się IBS w organizmie człowieka?
Zespół jelita drażliwego – zasady żywieniowe
Jak leczy się zespół jelita drażliwego?
Jak zapobiec wystąpieniu objawów jelita drażliwego?

Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (inaczej nazywany zespołem jelita nadwrażliwego, jelitem drażliwym lub IBS) jest przewlekłą chorobą, dotykającą układu trawiennego człowieka, która wiąże się z nieprawidłowościami w pracy jelit. Statystyki podają, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć do 20% ludności na całym świecie, jednak są to dane niedoszacowane, ponieważ wielu pacjentów nie zgłasza się z tym problemem do lekarza, mimo że mocno obniża on jakość ich życia. Schorzenie to występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, a większość rozpoznań odnotowuje się u osób, które nie ukończyły jeszcze 50 roku życia. Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się kilkoma typowymi objawiami, jednak nie wszystkie muszą wystąpić u osoby zmagającej się z tym zaburzeniem. U niektórych osób może wiązać się wyłącznie z zaparciami, a u innych tylko z powtarzającymi się, nieznośnymi bólami brzucha. Wielu pacjentów, których dotyczy problem nadwrażliwości jelit, zastanawia się, co może im pomóc. Wybór odpowiednich preparatów zależy przede wszystkim od występujących dolegliwości chorobowych. Aby je właściwie zdiagnozować i im zaradzić przy pomocy wyrobów medycznych, niezbędny jest kontakt z lekarzem – gastrologiem. Należy pamiętać, że w przypadku zespołu jelita drażliwego ważna jest nie tylko farmakologia, ale również specjalna dieta i zdrowy tryb życia.

Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?

Za pojawienie się objawów zespołu jelita drażliwego odpowiedzialne mogą być uwarunkowania genetyczne, interpretowane jako predyspozycje sprzyjające wystąpieniu tej jednostki chorobowej u konkretnej osoby. Pacjent zmagający się z zaburzeniami czynnościowymi jelit, prawdopodobnie ma lub miał podobny przypadek schorzenia w swojej rodzinie. Na wystąpienie tego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą mieć również wpływ czynniki psychologiczne, takie jak: stres, stany depresyjne i lękowe, ale również przyczyny o podłożu żywieniowym. Wiele przypadków schorzenia IBS wiąże się z zakłóceniami w mikroflorze jelitowej oraz z różnymi infekcjami żołądkowo-jelitowymi, a także z występowaniem zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, czy zapalenia jelit, mających swoje źródło w różnych bodźcach.

Jak objawia się IBS w organizmie człowieka?

W związku z zaburzeniami czynnościowymi jelit u pacjenta mogą pojawić się mocne, skurczowe bóle brzucha, zmienna częstotliwość wypróżnień i gęstość stolca (z zawartością śluzu), a także wzdęcia. Czasem choremu mogą dokuczać dolegliwości dodatkowe, np. odbijanie, pieczenie w nadbrzuszu, częste parcie na pęcherz moczowy, nudności i wymioty. Zespół jelita drażliwego może również wpływać na samopoczucie, generując zmęczenie, senność i zaniepokojenie. Aby trafnie zdiagnozować chorobę potrzebne jest przeprowadzenie badań kontrolnych krwi i kału oraz diagnostyki serologicznej, a także innych testów dodatkowych, zaleconych przez lekarza. Samo leczenie dolegliwości polega na łagodzeniu objawów i zwalczaniu ich przyczyn. Pacjenci, którzy doznają problemów związanych z układem pokarmowym, często polegają na samodzielnej eliminacji objawów przy pomocy preparatów ziołowych. Jednak w wielu przypadkach zespołu jelita drażliwego konieczne jest wdrożenie specjalistycznych środków medycznych, które przepisać może wyłącznie specjalista. Dlatego w tej sprawie warto wybrać się do lekarza.

Zespół jelita drażliwego – zasady żywieniowe

Walka z objawami zespołu jelita drażliwego to nie tylko farmakoterapia, ale również zmiana stylu życia i diety. Aby wdrożyć jadłospis, który stanowić będzie odpowiedź organizmu na chorobę, warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego dietetyka. Wielu specjalistów radzi, by w przypadku chorób jelitowych ograniczyć spożywanie produktów z węglowodanami krótkołańcuchowymi, które prowadzą do fermentacji oligosacharydy, disacharydy i monosacharydy. W przypadku kiedy jednym z często występujących objawów chorobowych są zaparcia, wskazane jest spożywanie dużych ilości wody i błonnika rozpuszczalnego, będącego składnikiem np. otrębów owsianych. Natomiast jeśli chory zmaga się z biegunkami, wówczas powinien unikać go w swojej diecie. Rezygnacja z używek i zwiększenie aktywności fizycznej z pewnością korzystnie wpłyną na pracę całego układu pokarmowego.

Jak leczy się zespół jelita drażliwego?

Leczenie IBS to przede wszystkim leczenie objawowe. W tym celu stosuje się m.in.: ryfaksyminę alfa, makrogole, loperam i inne preparaty działające rozkurczowo. Przydatne są również wyroby medyczne, zawierające w swoim składzie probiotyki, chroniące mikroflorę jelitową. W niektórych przypadkach chorobowych lekarz może zadecydować o wprowadzeniu leków uspokajających na bazie psychotropów, np. selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Ponieważ nawet stosowanie wielu specjalistych leków nie może doprowadzić do całkowitego wyleczenia schorzenia, lecz tylko do załagodzenia jego objawów i poprawy komfortu życia, zdarza się, że niektórzy pacjenci cierpiący na IBS, potrzebują wsparcia psychologicznego.

Jak zapobiec wystąpieniu objawów jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą i nawracającą, o łagodnym przebiegu. Nie wyniszcza narządów i nie generuje poważnych powikłań zdrowotnych. Może jedynie obniżać komfort życia i być niezręcznym powodem częstej niedyspozycji. Niestety specjaliści do tej pory nie znaleźli jednego, skutecznego sposobu na przeciwdziałanie temu schorzeniu. Szans na uniknięcie problemów z nadwrażliwością jelit upatruje się przede wszystkim w zdrowej diecie (tzw. żywności probiotycznej), wspierającej bakterie korzystnie wpływające na pracę jelit. Zaleca się spożywanie produktów takich jak: kefir, maślanka, ser żółty, kapusta i ogórki kiszone. Dobrze jest również unikać sytuacji powodujących stres lub znaleźć odpowiednią dla siebie metodę na jego odreagowanie, np. sporty walki. Istotne jest przede wszystkim obserwowanie swojego organizmu i regularne wykonywanie badań kontrolnych układu pokarmowego.

Potrzebujesz przedłużenia recepty lub e-recepty na nowy lek? Wybierz e-poradę lekarską. Ekspresowa realizacja – nawet w 10 minut!