» Strona główna » Zwolnienie lekarskie » Zwolnienie lekarskie 182 dni – jak liczyć okres zasiłkowy? Czy masz prawo do zasiłku? Poznaj przepisy na 2022 rok!
Będziesz na zwolnieniu lekarskim 182 dni? Jak liczyć okres zasiłkowy? Od którego dnia trwa? W jaki sposób sprawdzić, czy rzeczywiście przysługuje ci wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy i za jaki […]
Będziesz na zwolnieniu lekarskim 182 dni? Jak liczyć okres zasiłkowy? Od którego dnia trwa? W jaki sposób sprawdzić, czy rzeczywiście przysługuje ci wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy i za jaki okres? Poznaj szczegóły!
Polskie prawo przewiduje, że okres zasiłkowy w czasie niezdolności konkretnego pracownika do wykonywania swoich zawodowych obowiązków może wynosić 182 lub 270 dni (w zależności od przyczyny takiej niedyspozycji). Warto jednak wiedzieć, że pobierać zasiłek chorobowy mogą osoby, które spełniają określone wymagania. Zasady ustalania poszczególnych świadczeń także mogą być zróżnicowane. Jak w tym względzie wygląda zwolnienie lekarskie 182 dni – jak liczyć zasiłek w przypadku przebywania na L4 w maksymalnym wymiarze?
Popularne L4 to dokument, który może wystawić lekarz, zarówno specjalista, jak i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli pacjent nie jest w stanie realizować swoich obowiązków w pracy przez wskazany okres. Od 1 grudnia 2018 roku powszechnie obowiązuje system zwolnień elektronicznych. Dzięki wprowadzeniu danych przez lekarza do specjalnego systemu niemal natychmiast zwolnienie wraz ze szczegółami widoczne jest zarówno dla pracodawcy, jak i dla ZUS-u. Zwolnienie otrzymać możesz w zasadzie w każdym przypadku, w którym musisz bardziej skupić się na zdrowiu swoim lub bliskich niż na pracy. Możesz nawet uzyskać L4 na rehabilitację, jeśli okaże się konieczna.
W polskim prawie przewiduje się dwa maksymalne wymiary zwolnienia lekarskiego. W większości przypadków jest to 182 dni. To najdłuższy okres, w jakim płatnik składek standardowo może pobierać zasiłek chorobowy, nie pracując. Z kolei 270 dni zwolnienia przysługuje kobietom w ciąży (na zwolnieniu kod „B”), a także osobom chorym na gruźlicę (na zwolnieniu kod „D”).
Rozstrzygniemy jeszcze kilka wątpliwości, zanim poruszymy temat zwolnienia lekarskiego 182 dni. Jak liczyć wysokość wynagrodzenia oraz zasiłku na czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą? Oblicza się ją zgodnie z podobnym przepisami. Wynagrodzenie za czas choroby to świadczenie, które reguluje pracodawca, jednak tylko do 33. dnia zwolnienia (jeśli pracownik nie ukończył 50. roku życia). Wówczas pracownik otrzymuje zwykle 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia, czyli swojej miesięcznej pensji za okres ostatnich 12 miesięcy. Po 33. dniu choroby wynagrodzenie przekształca się w zasiłek chorobowy, który wypłaca z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każde kolejne zwolnienie, które przedłuża czas twojej niezdolności do pracy, będzie wiązało się już właśnie z prawem do świadczenia zwanego zasiłkiem.
Warto zaznaczyć, że jeśli świadczenie dotyczy osoby, która ma więcej niż 50 lat, okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego wynosi nie 33, ale 14 dni.
Jak już powiedzieliśmy, okres zasiłkowy zależy od powodu, z którego pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. To czas, w którym płatnikowi składek ubezpieczeniowych (czyli pracownikowi zgłoszonemu do ZUS) przysługuje prawo do świadczeń finansowych z powodu niemożności pracy. Szczegóły dotyczące tej niezdolności powinny zostać szczegółowo zawarte na druku ZUS ZLA. Będziesz na zwolnienie lekarskim 182 dni? Jak liczyć czas zasiłku w takim wypadku? Pamiętaj, że zaliczają się do niego także dni ustawowo wolne od pracy.
Dokładne zapisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego znajdują się w art. 8 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
W rozumieniu wyżej wspomnianej ustawy niezdolność do pracy to jeden okres niemożności wykonywania swoich obowiązków zawodowych na skutek występowania tej samej choroby lub czas niezdolności do pracy wywołany różnymi chorobami, pod warunkiem, nie nie występuje przerwa pomiędzy nimi.
Każda ubezpieczony pracownik ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego po tzw. okresie wyczekiwania. Wynosi on odpowiednio:
Są też grupy osób zwolnione z okresu wyczekiwania. Zalicza się do nich:
Tak jak wspomnieliśmy, zwykle okres 182 dni to maksymalny czas, w którym można otrzymywać zasiłek chorobowy. Do tego czasu wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli mają one różne przyczyny. Jeśli w niezdolności do pracy pojawiały się przerwy, to do okresu zasiłkowego zaliczało się poprzednią niezdolność spowodowaną tą samą chorobą, a przerwa nie przekraczała 60 dni. Tak było do końca grudnia 2021 roku. Co ważne, od 1 stycznia tego roku przyczyna niedyspozycji zarówno przed przerwą od niej, jak i po niej, nie ma już znaczenia.
Od nowego roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi zmianie ulega okres zasiłkowy po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Ulega on skróceniu o połowę, czyli ze 182 do 91 dni. To obostrzenie nie będzie jednak dotyczyło osób:
W powyższych przypadkach wymiar zwolnienia wciąż może wynosić odpowiednio 182 lub 270 dni.
Należy pamiętać, że w przypadku okresów dłuższych zwolnień, które rozpoczęły się jeszcze w 2021 roku, czyli przed wprowadzeniem zasadniczych zmian w spojrzeniu na ciągłość okresu zasiłkowego, należy stosować przepisy zeszłoroczne (o ile w czasie niezdolności do pracy przypadającej na ten czas nie nastąpiła żadna przerwa).
Obowiązuje cię zwolnienie lekarskie 182 dni? Jak liczyć dokładny okres zasiłkowy i wysokość wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego – to już wiesz. Znasz nowe zasady, zgodnie z którymi możesz określić, jak długo możesz przebywać na L4 i jakie świadczenie ci przysługuje. Pamiętaj, że na przełomie roku 2021 i 2022 zaszły w tym względzie istotne zmiany, które mogą się okazać mniej lub bardziej korzystne. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z ZUS-em i złóż wniosek w sprawie zliczenia okresu zasiłkowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do wydania takiej decyzji na każde żądanie osoby ubezpieczonej. Ty z kolei masz prawo do odwołania się od niej w ciągu miesiąca.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.