» Strona główna » Zwolnienie lekarskie » Pewne zwolnienie lekarskie. Co należy wiedzieć o L4?
Tak zwane „L4”, czyli zwolnienie lekarskie, to zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do pracy z przyczyn pogorszenia stanu zdrowia własnego bądź członka naszej rodziny, któremu podczas zwolnienia pragniemy zapewnić opiekę. „L4” […]
Tak zwane „L4”, czyli zwolnienie lekarskie, to zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do pracy z przyczyn pogorszenia stanu zdrowia własnego bądź członka naszej rodziny, któremu podczas zwolnienia pragniemy zapewnić opiekę. „L4” jest jednak terminem przestarzałym, pochodzącym z dawnego określenia tego formularza, i występuje raczej w języku potocznym. Obecnie funkcjonuje skrót e-ZLA, nawiązujący do elektronicznej formy wystawiania zwolnień lekarskich.
Kiedyś zaświadczenie wystawione przez lekarza należało dostarczyć bezpośrednio do zakładu pracy w przeciągu tygodnia od jego otrzymania, co dla chorego mogło być pewnym utrudnieniem. Od roku 2018 jednak forma zwolnienia lekarskiego zmieniła się na elektroniczną. Kiedy lekarz wystawi e-ZLA, do informacji o nim automatycznie otrzymują dostęp pracodawca (po spełnieniu pewnych warunków) oraz ZUS. Ze względów komfortu nie tylko działa to na korzyść pracownika, ale i zwiększa możliwość kontroli sytuacji ze strony pracodawcy.
Przyczyny zwolnień lekarskich są różne i od nich także zależy, ile dni odpoczynku należy się pracownikowi. Czy istnieje niezawodny sposób na otrzymanie zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do pracy? Jak zdobyć pewne zwolnienie lekarskie?
Aby zdobyć zwolnienie lekarskie, konieczny jest kontakt z pracownikiem medycznym – i tutaj bez znaczenia jest, czy jest to lekarz w szpitalu czy lekarz pierwszego kontaktu. W niektórych przypadkach zwolnienie może nam wystawić nawet asystent medyczny. Możliwość wystawienia zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do pracy przez lekarza zależy tylko od tego, by posiadał do tego upoważnienie, udzielone mu przez ZUS.
Zwolnienie lekarskie wystawia się na podstawie wywiadu z pacjentem i przeprowadzonego badania, a także na podstawie zgromadzonych danych o stanie zdrowia pacjenta, np. jeśli przyczyną dolegliwości jest choroba przewlekła. Po tym lekarz samodzielnie ocenia, czy pracownik potrzebuje zwolnienia lekarskiego oraz na jak długi okres.
Nie jest ściśle ustalone, przez ile dni pracownik może przebywać na zwolnieniu. Jeżeli np. tydzień nie wystarczy na powrót do zdrowia, co wyniknie podczas badania kontrolnego, lekarz może przedłużyć zaświadczenie. Należy tylko pamiętać, że w ciągu roku pracownik może poświęcić na zwolnienie lekarskie maksymalnie 182 dni (270 w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas ciąży). Na opiekę nad chorym członkiem rodziny pracownikowi przysługują natomiast 2 tygodnie w ciągu roku (lub 60 dni w przypadku dziecka poniżej 14 roku życia).
Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa popularne stały się konsultacje online oraz porady medyczne przez telefon, dzięki którym lekarz mógł poznać nasz stan zdrowia bez konieczności wybierania się na wizytę stacjonarną. Za pomocą takiej formy kontaktu da się np. uzyskać przedłużenie recepty, a także zwolnienie lekarskie. Jak to wygląda? Podczas e-wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentem pełen wywiad na temat jego stanu zdrowia, dlatego warto jeszcze wcześniej przygotować się do takiej wizyty, aby dokładnie opowiedzieć o wszystkich doskwierających objawach i usprawnić cały proces. Na podstawie wywiadu oraz informacji o pacjencie wystawiane jest zwolnienie lekarskie, tak jak w przypadku wizyty stacjonarnej.
W Polsce najczęściej wystawiane są zwolnienia lekarskie dotyczące spraw typowo kobiecych, czyli ciąży, porodu i połogu. Również nierzadko po zaświadczenie to sięga się w przypadku chorób układu oddechowego, urazów czy dolegliwości związanych z kręgosłupem.
W zależności od przyczyny zwolnienia, wyznacza się statystyczny symbol choroby. Dzięki nim znane są okoliczności niedyspozycyjności pracownika, co pomaga określić wysokość przynależnego mu wynagrodzenia chorobowego. Niektóre z nich to: kod B, czyli niezdolność do pracy w okresie ciąży czy kod D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą. Aczkolwiek zdarza się, że kody nie zostają przypisane na pisemny wniosek pracownika (np. kiedy niezdolność do pracy wyniknęła z nadużycia alkoholu).
Ciężko stwierdzić, czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Zwolnienie lekarskie przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi w przypadku tymczasowej niezdolności do pracy, wynikającej z wielu różnorakich przyczyn. Zaświadczenie to można uzyskać zarówno na skutek złamania ręki, jak i „zwykłego” przeziębienia. Jeżeli pracownik faktycznie potrzebuje czasu na wyzdrowienie własne bądź członka rodziny, a zwolnienie lekarskie mu przysługuje, wtedy jest ono pewne. Lekarz wystawi zaświadczenie, jeżeli uzna, że zachodzi taka potrzeba.
Jeżeli natomiast pracownik poszukuje sposobu, by oszukać pracodawcę, a czas wolny wynikający ze zwolnienia lekarskiego przeznaczy na inne aktywności, w tym na pracę zarobkową w innym miejscu – nie powinien tego robić. Nawet jeżeli uda mu się przekonać lekarza do wystawienia zwolnienia lekarskiego, ZUS w pewnych sytuacjach ma prawo wezwać pracownika na badanie kontrolne, by zweryfikować podstawy wydania zaświadczenia. W tej kwestii nie warto oszukiwać, ponieważ mogą z tego wyniknąć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, skutkujące nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.