» Strona główna » Ból głowy » Ból skóry głowy przy dotyku – przyczyny, objawy, leczenie
Trichodynia, czyli ból skóry głowy przy dotyku, to schorzenie, które może mieć wiele przyczyn. Może pojawić się przy nim pieczenie, wypadanie włosów oraz swędzenie. Ból pojawia się przy dotyku lub […]
Trichodynia, czyli ból skóry głowy przy dotyku, to schorzenie, które może mieć wiele przyczyn. Może pojawić się przy nim pieczenie, wypadanie włosów oraz swędzenie. Ból pojawia się przy dotyku lub samoistnie. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Ból skóry głowy przy dotyku wywoływany jest przez bodźce bólowe wysyłane przez zakończenia nerwowe do mózgu. Wspomniane zakończenia nerwowe oplatają puste mieszki włosowe. Wzmocnione odczuwanie bólu związane jest z nadprodukcją przekaźnika bólu, którym jest substancja P. To ona odpowiada za nadwrażliwość skóry głowy, wypadanie włosów oraz stan zapalny.
Boląca skóra głowy przy dotyku może mieć wiele przyczyn. To schorzenie może pojawić się w każdym wieku. Nie ma też znaczenia płeć, na ból głowy przy dotyku cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najczęściej na to schorzenie zapadają osoby, które mają różne rodzaje łysienia. Ból odczuwalny jest w cebulkach włosów. Niektórzy specjaliści twierdzą, że ból ten jest rodzajem bólu fantomowego, który odczuwają osoby po utracie kończyny. Ból głowy przy dotyku może być więc po prostu bólem po utracie włosów. Przyczyną bólu może być również łojotok, który może wywołać łojotokowe zapalenie skóry.
Ból jest odczuwalny na całej owłosionej skórze głowy, ale najbardziej z tyłu oraz na szczycie. Czasami pacjenci nie są jednak w stanie zlokalizować dokładnego źródła swojego bólu. Ból pojawia się zwykle podczas mycia włosów, jest wtedy też najbardziej odczuwalny. Może go wywołać również suszenie włosów oraz ich układanie. Gdy skóra głowy boli przy dotyku, to pacjenci nie są w stanie nawet nosić czapki w zimne dni. Jest to bardzo problematyczne, bo zimno również może wywołać dolegliwości bólowe.
Dodatkowymi objawami przy bólu skóry przy dotyku może być przetłuszczanie oraz wypadanie włosów. Włosy są łamliwe i nie wyglądają dobrze. Może pojawić się też mrowienie oraz świąd. Skóra łuszczy się i jest zaczerwieniona, co może sprawić, że pojawią się infekcje bakteryjne lub grzybicze. Jeżeli odczuwasz te objawy, to powinieneś udać się do dermatologa. Możesz skorzystać z wizyty online. Konsultacje lekarskie online to bardzo wygodny sposób na spotkanie z lekarzem. W przypadku problemów ze skórą konieczna może być jednak osobista wizyta w gabinecie.
W przypadku bólu głowy przy dotyku włosów konieczna będzie odpowiednia ich pielęgnacja. Trzeba starać się nie podrażnić skóry. W pielęgnacji włosów dobre mogą być lotiony, które natłuszczają oraz tonizują. Konieczne będzie używanie delikatnych szamponów z miętą lub aloesem. Kolejnym sposobem na pozbycie się bólu skóry głowy przy dotyku może być karboksyterapia. Polega ona na wstrzyknięciu pod skórę dwutlenku węgla przy wykorzystaniu odpowiedniego urządzenia. Działa to przeciwbólowo i może pomóc pozbyć się bólu. Po tym zabiegu skóra głowy powinna być lepiej odżywiona i zregenerowana. Cebulki włosów powinny się odbudować.
Przyczyną bólu skóry głowy przy dotyku mogą być:
Ból skóry głowy jest często związany z wystawieniem tej części ciała na działanie słońca. Dlatego też ból bardzo często pojawia się w na przedziałku, bo tam włosy są najbardziej wystawione na działanie słońca.
Czasami ból skóry głowy może być wywołany przez stres. Czasami może być to związane z depresją oraz napadami lęku. Psychiczne aspekty mogą mieć bardzo duże znaczenie. Chorzy na trichotillomanię, czyli zaburzenie związane z wyrywaniem włosów również mogą odczuwać ból. Ból skóry głowy przy dotyku może być też związany z nieprawidłową ich pielęgnacją. Intensywne drapanie skóry głowy również może mieć wpływ na pojawienie się dolegliwości bólowych. Osoby cierpiące na alergie skórne także mogą odczuwać ból przy dotykaniu włosów. Warto sprawdzić, czy powodem alergii nie jest nowy szampon lub odżywka do włosów.
Ból skóry głowy przy dotyku może pojawić się w każdym wieku. W takim wypadku należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie. Najczęściej ból skóry przy dotyku nie jest objawem, który świadczy o chorobie, która może zagrażać zdrowiu w dużym stopniu.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.