Ból głowy od zatok bez kataru – co może oznaczać?

Ból głowy od zatok bez kataru jest dosyć często spotykany. Ten pulsujący ból w górnej części twarzy najczęściej wzmaga się po pochyleniu głowy. Najbardziej bolesny jest nad ranem, gdy ciało […]

Ból głowy od zatok bez kataru

Ból głowy od zatok bez kataru jest dosyć często spotykany. Ten pulsujący ból w górnej części twarzy najczęściej wzmaga się po pochyleniu głowy. Najbardziej bolesny jest nad ranem, gdy ciało znajduje się przez długi czas w pozycji leżącej. Dowiedz się więcej!

Ból głowy od zatok bez kataru jest możliwy. Świadczy to wtedy o przewlekłym zapaleniu zatok. Pacjent odczuwa wtedy ucisk na przednią część głowy. Najczęściej ta dolegliwość pojawia się w związku z alergią i zaburzeniach drożności dróg oddechowych. Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Jakie są przyczyny bólu głowy od zatok?

Zatoki połączone są z tylną częścią nosa. Stan zapalny powoduje, że śluz nie może spływać, zatoka jest wtedy zablokowana i wzrasta w niej ciśnienie. To właśnie stan zapalny oraz związany z nim obrzęk powodują dolegliwości bólowe. Twarz staje się obrzęknięta, a człowiek odczuwa zmęczenie. Ból głowy od zatok powstaje najczęściej w wyniku infekcji wirusowej lub alergii. Jeżeli zapalenie ma podłoże bakteryjne, związane jest z infekcją wirusową, która trwa około tygodnia. Dochodzi wtedy zakażenia bakteriami, a sama infekcja dalej się rozwija. Ta dolegliwość jest najbardziej odczuwalna, gdy pacjent ma krzywą przegrodę nosową. 

Niekiedy przyczyną bólu głowy od zatok mogą być zapalenie w okolicy zębów. Mowa tutaj o stanie zapalnym w okolicy szczęki lub infekcji korzenia. 

Gdy zapalenie minie, skończy się również ból głowy. Zatoki bez kataru nie muszą wcale świadczyć, że zapalenie minęło. Przy przewlekłym zapaleniu występują również objawy:

  • ból zębów;
  • złe samopoczucie;
  • kaszel nocny;
  • gorączka;

Jak leczyć ból głowy od zatok?

Aby pozbyć się zatokowego bólu głowy bez kataru, konieczne jest usunięcie stanu zapalnego. Jest na to wiele różnych sposobów. Bardzo popularnym domowym sposobem, który jednocześnie jest zalecany przez wielu lekarzy, jest inhalacją parą wodną. Do wody można wlać krople zapachowe. Wdychać parę należy nosem, dzięki temu zator powstały w wyniku infekcji rozpuści się. Zmniejszy się ból głowy oraz obrzęk. 

Zobacz też  Ból głowy u dziecka – z czym jest związany i jak można mu przeciwdziałać?

Aby usunąć wydzielinę, można wykorzystać sól hipertoniczną do nosa. Dzięki niej wydzielina zostanie rozrzedzona, a ból głowy ustąpi. Rozwiązaniem może być także płukanie zatok specjalnym płynem, należy jednak przy tym pamiętać, aby jeszcze przez godzinę po wykonanym płukaniu nie kłaść się i unikać wychodzenia na zewnątrz.

Jeżeli chodzi o domowe sposoby, których lekarze nie zalecają, to warto wymienić sól rozgrzaną na patelni, która wkładana jest do bawełnianego worka i przykładana do czoła. Taki okład nie wpłynie na szybsze wyleczenie zapalenia. Lepiej zrobić po prostu ciepły okład, który złagodzi ból zatok.

Jakie leki stosować?

Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, to na ból głowy od zatok bez kataru wykorzystuje się dostępne bez recepty leki wpuszczane do nosa. Wykorzystać można również syropy wykrztuśne. Głównym celem stosowania powyższych leków jest rozrzedzenie wydzieliny. Z leków na receptę wymienić można kortykosteroidy, które stosowane są w celu zmniejszenia stanu zapalnego w zatokach. Osoby mające zapalenie zatok z przyczyn alergicznych, mogą być leczone za pomocą leków przeciwhistaminowych. Jeżeli wymienione wyżej leki nie zadziałają, to lekarz przepisze antybiotyk. W przypadku przewlekłego bólu zatok konieczne będzie udanie się do laryngologa. Nie zawsze trzeba zjawiać się u lekarza osobiście. Czasami konsultacje lekarskie online są najlepszym wyborem, zwłaszcza kiedy przechodzisz infekcję wirusową. 

Ból głowy od zatok bez kataru występuje przy zakażeniach wirusowych. Nie jest to bardzo niebezpieczna dolegliwość, ale czasami konieczna może być wizyta u lekarza. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.