Ból karku i głowy – co to oznacza?

Ból karku i głowy może być objawem migreny szyjnej. Może to być ból kłujący lub głęboki, który nasila się przy wykonywaniu konkretnych ruchów. Nie jest to jednak jedyne schorzenie, które […]

Ból karku i głowy

Ból karku i głowy może być objawem migreny szyjnej. Może to być ból kłujący lub głęboki, który nasila się przy wykonywaniu konkretnych ruchów. Nie jest to jednak jedyne schorzenie, które objawia się w ten sposób. Dowiedz się więcej!

Ból karku i głowy może być naprawdę niekomfortowym schorzeniem. Tego rodzaju dolegliwości negatywnie wpływają na koncentrację, dlatego naprawdę warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, gdy je u siebie zobaczysz. Czy z bólem karku i głowy należy udać się do specjalisty? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Ból karku i głowy a migrena szyjna

Migrena szyjna nazywana jest również zespołem szyjnym górnym. Jest to ból kłujący lub głęboki, który odczuwalny jest zwykle w części tylnej głowy lub karku. Schorzenie to pojawia się przy wykonywaniu określonych ruchów. Migrena szyjna jest często połączona z zawrotami głowy. Ten stan może utrzymywać się nawet do kilku tygodni, dlatego warto udać się do lekarza, który dokona odpowiedniej diagnozy i wprowadzi leczenie. 

Jakie są przyczyny migreny szyjnej?

Migrena szyjna jest najczęściej związana z dyskopatią, urazami i anatomiczną krzywizną kręgosłupa szyjnego. Schorzenie ma duży związek z przeciążeniami i długotrwałą pracą w pozycji siedzącej, dlatego często spotykane jest u osób wykonujących pracę w biurze. Złe nawyki ruchowe prowadzą do napięcia mięśni i w konsekwencji ograniczenia fizjologicznego zakresu ruchomości. Stąd właśnie bierze się migrena szyjna.

Zespół szyjny górny może być wywołany przez stres. W jego wyniku dochodzi do zbyt dużego napięcia mięśni. Jeżeli stres jest częsty, to naprężenie staje się nawykiem dla mięśni, a to prowadzi do dolegliwości bólowych. W takich sytuacjach specjaliści radzą wykorzystywać techniki relaksacyjne, które pozwalają na zredukowanie stresu.

Zobacz też  Ból głowy i oczu – przyczyny i leczenie dolegliwości

Jak rozpoznać migrenę szyjną?

Migrena szyjna objawia się zwykle tępym oraz kłującym bólem głowy, który promieniuje do ramienia, skroni lub oczodołu. Jest to ból jednostronny, który może zostać pomylony z innymi rodzajami samoistnego bólu głowy. Jak najłatwiej rozpoznać, czy twoje dolegliwości są związane z migreną szyjną? Jeżeli objawy nasilają się, gdy przybierasz określoną pozycję, to może to być oznaka właśnie tego schorzenia. Pacjenci cierpią często również na zawroty głowy, nudności, szumy w uszach, mroczki przed oczami i kołatanie serca. 

Czym migrena szyjna różni się od zwykłej migreny?

Najbardziej charakterystyczną cechą migreny jest to, że ból ten jest samoistny. Oznacza to, że schorzenie nie jest spowodowane żadną inną chorobą. Migrena szyjna związana jest z ze zmianami w odcinku szyjnym kręgosłupa, a więc nie można jej uznać za schorzenie samoistne. Ta dolegliwość klasyfikowana jest jako wtórny ból głowy. Przy klasycznej migrenie ból głowy jest najczęściej pulsujący, a w przypadku migreny szyjnej kłujący. Dodatkowo zwykły napad migrenowy trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin, pacjenci zmagający się z migreną szyjną często uskarżają się na bóle trwające zdecydowanie dłużej. W przypadku migreny szyjnej pojawiają się również ból głowy i karku, nudności oraz wymioty, które raczej nie pojawiają się przy migrenie szyjnej.

Leczenie migreny szyjnej

Migrena szyjna jest leczona przyczynowo i objawowo. Jeżeli atak jest nagły, to pacjent przyjmuje środki przeciwbólowe nieopioidowe, dostępne bez recepty. Skuteczne mogą być również niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki rozluźniające mięśnie. W przypadku bardzo dużego natężenia bólu stosuje się blokadę uciśniętego nerwu poprzez podanie środka znieczulającego. Pacjenci mogą również poddać się rehabilitacji odcinka szyjnego. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu uciskanych nerwów szyjnych. 

Zobacz też  Ból głowy – niepozorna dolegliwość. Na co należy zwracać uwagę?

Ból karku promieniujący do głowy powinien być skonsultowany z lekarzem. Nie należy go lekceważyć. Konsultacje lekarskie online to najszybszy sposób na kontakt z lekarzem, oszczędź swój czas!

Ból karku i głowy – czym jeszcze może być spowodowany?

Jest wiele schorzeń, które mogą wywołać ból karku i głowy. Cechą, która najczęściej łączy te schorzenia, jest to, że ból głowy od karku pojawia się po przebudzeniu. Taki ból może być związany ze schorzeniami natury laryngologicznej lub stomatologicznej. Sztywność oraz ból karku pojawiają się w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wtedy połączone są z gorączką, zaburzeniami świadomości. Zapalenie opon jest chorobą groźną dla zdrowia, a pacjenci powinni być pilnie hospitalizowani. 

Leczenie bólu karku i głowy jest zależne od podłoża. Jeżeli jest to związane z problemami z odcinkiem szyjnym, to skuteczne w leczeniu mogą być zabiegi terapeutyczne oraz ćwiczenia. Pacjent powinien również zwrócić uwagę na to, czy warunki jego pracy są odpowiednie. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej aktywności ruchowej, która pozwoli na rozładowanie stresu oraz rozluźnienie mięśni. W najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Ból karku i głowy z tyłu powinien być od razu skojarzony z migreną szyjną. Tego rodzaju objawy zawsze warto skonsultować z lekarzem, dzięki temu można skutecznie pozbyć się bólu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.