Zatrucie kofeiną – jak wygląda i jak sobie z nim radzić?

Bezpieczna dzienna dawka kofeiny to 300 mg. W przypadku jej przekroczenia powyżej 500 g mówi się o przedawkowaniu, natomiast przyjęta w ilości ponad 2000 mg powoduje już zatrucie kofeiną. Jak […]

zatrucie kofeiną

Bezpieczna dzienna dawka kofeiny to 300 mg. W przypadku jej przekroczenia powyżej 500 g mówi się o przedawkowaniu, natomiast przyjęta w ilości ponad 2000 mg powoduje już zatrucie kofeiną. Jak ono wygląda i jak do niego dochodzi? Sprawdź!

Kofeina jest obecna nie tylko w kawie, ale również czarnej i zielonej herbacie, napojach typu cola i dietetycznych, czekoladzie, kakao, gumach do żucia, a także w wielu lekach. Z tego powodu dość łatwo jest przyjąć większą niż zalecana dawkę kofeiny w ciągu dnia. Pierwsze symptomy przedawkowania to suchość w jamie ustnej i nieprzyjemny zapach z ust, nieregularna praca serca oraz wahania ciśnienia. Mogą pojawić się kłopoty z układem trawiennym i ze snem, a także zaburzenia nastroju.

Zatrucie kofeiną – objawy

Przyjęcie zbyt dużej dawki kofeiny wcale nie następuje jedynie w przypadku wypicia sporej ilości kawy. Kofeina obecna jest także w innych napojach, produktach spożywczych oraz lekach przeciwbólowych i preparatach na odchudzanie. Na zbyt dużą ilość kofeiny organizm reaguje objawami:

  • suchością w jamie ustnej, a także nieprzyjemnym zapachem;
  • nieregularną pracą serca, czyli kołataniem, przyspieszonym oddechem, pojawieniem się uczucia ucisku w klatce piersiowej;
  • wahaniami (wzrostem i spadkiem) ciśnienia tętniczego;
  • zwiększonym wydzielaniem moczu i zmianą jego zabarwienia;
  • zgagą i bólem żołądka;
  • zmianą nastroju, uczuciem niepokoju, zdenerwowania;
  • bezsennością i kłopotami z koncentracją.

Zatrucie kofeiną może prowadzić do osłabienia organizmu, rozwoju anemii, niedoborów składników mineralnych. Jeżeli podejrzewasz u siebie przedawkowanie kofeiny, porozmawiaj o tym ze specjalistą – wystarczy konsultacja lekarska online. Być może konieczne będzie wykonanie badań, a nawet podanie preparatów, które pomogą wrócić do formy. Specjalista może również wypisać e-receptę online.

Zatrucie kofeiną – leczenie

Na czym polega leczenie zatrucia kofeiną? Jeżeli jest to stan łagodny, wystarczy przeprowadzić odtrucie polegające na całkowitym odstawieniu produktów zawierających kofeinę lub ich znacznym ograniczeniu. Jeśli czujesz się źle, warto sprawdzić, skąd biorą się dolegliwości, wykonując kilka badań. Możliwe, że musisz o siebie bardziej zadbać – jeśli potrzebujesz L4, skorzystaj z opcji, jaką jest e-zwolnienie lekarskie.

Zobacz też  Zatrucie nikotyną – przyczyny, objawy, leczenie

Konsultacji lekarskiej bezwzględnie wymaga ciężkie zatrucie kofeiną objawiające się problemami z sercem (najczęściej dotyczy to osób, które cierpią z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego). Konieczna będzie diagnoza, a kolejny krok to podjęcie leczenia – w tym przypadku nie wystarczy odstawienie kawy, choć na pewno należy zminimalizować spożycie kofeiny. 

Jak pozbyć się kofeiny z organizmu?

Oczyszczenie organizmu z nadmiaru kofeiny nie jest trudne – zalecane jest przyjmowanie dużych ilości wody i zwiększenie aktywności fizycznej w celu przyspieszenia metabolizmu. Warto również sięgnąć po produkty, które pozwolą uzupełnić niedobory magnezu i potasu – banany, ziemniaki, orzechy. Objawy powinny ustąpić po kilku godzinach. Znaczna poprawa następuje po około 10-14 dniach bez kawy.

Do lekarza należy się wybrać w przypadku utrzymywania się niepokojących objawów, które powoduje zatrucie kofeiną, np. skoków ciśnienia, arytmii serca itp. Trzeba pamiętać, że kawa i herbata to używki, które powinno się stosować w rozsądnych ilościach. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.